Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Plebiscyt na Wileńszczyźnie

Plebiscyt na Wileńszczyźnie

Obszar Polski , do którego rościła sobie pretensje Litwa
Obszar pasa neutralnego między Polską i Litwą

Plebiscyt na Wileńszczyźnie − planowany plebiscyt na terytoriach spornych pomiędzy Polską i Litwą , który miał odbyć się na przełomie 1920 i 1921 roku, ale ostatecznie nie został przeprowadzony.

Po tzw. buncie Żeligowskiego w październiku 1920 roku i zajęciu Wilna przez oddziały polskie, Litwini podjęli próbę odzyskania miasta drogą nacisku mocarstw na Polskę . W odpowiedzi na litewskie skargi oraz ofensywę Żeligowskiego na Kowno , Rada Ligi Narodów 25 października 1920 roku podjęła tę kwestię, a jej przewodniczący Paul Hymans zgłosił projekt uchwały, przewidującej przeprowadzenie przez Ligę Narodów plebiscytu. Projekt przyjęto.

Pomimo że Polska była pewna zwycięstwa na terenie ziemi wileńskiej, reakcja władz w Warszawie była chłodna, gdyż Polacy obawiali się, że plebiscyt może być precedensem i powodować podobne rozwiązanie w Galicji Wschodniej . Ostatecznie Polska wniosła o objęcie plebiscytem także okolic Kowna , a w ramach pozornych ustępstw także Grodna , Lidy i Oszmiany . Strona litewska także przyjęła propozycję chłodno i zgodziła się na nią pod warunkiem ograniczenia obszaru plebiscytowego do Puńska i Sejn , jednocześnie podtrzymując żądanie zwrotu Wilna.

Liga Narodów kontynuowała jednak działania i zwróciła się do obu stron o zaprzestanie walk. Rozejm zawarto w Kownie 29 listopada 1920 roku.

Rozmowy polsko-litewskie o warunkach plebiscytu rozpoczęły się w grudniu w Warszawie, jednak po kilku tygodniach zakończyły się fiaskiem, gdyż Litwini zablokowali przeprowadzenie plebiscytu, obawiając się, że wyniki głosowania, zarówno na Wileńszczyźnie, jak i w okolicach samego Kowna (polskojęzyczna Lauda ), będą oznaczać dla nich kompromitację. Polska kategorycznie odrzucała natomiast możliwość wycofania wojsk ze spornego obszaru. Ostatecznie nie udało się osiągnąć porozumienia, a nawet określić granic obszaru plebiscytowego.

Wobec braku możliwości porozumienia, 3 marca 1921 roku, Liga zrezygnowała z plebiscytu, jednocześnie proponując inną formę rozmów. Dwie tury negocjacji nie przyniosły porozumienia. Paul Hymans zaproponował wówczas 20 maja własną propozycję pokojową. Obejmowała ona utworzenie z Litwy dwóch kantonów narodowościowych ze stolicą w Wilnie i powiązanie tak powstałego państwa z Polską, co było w większości powieleniem polskiej idei federacyjnej. Wobec dalszego braku porozumienia, 3 września Hymans zaproponował autonomię Wileńszczyzny w ramach Litwy, co spotkało się z odmową ze strony polskiej.

Ostatecznie 21 września Liga Narodów zakończyła wszelkie próby zażegnania sporu, 3 lutego 1923 roku zdecydowała o podziale pomiędzy obie strony strefy pasa neutralnego, a 15 marca konferencja ambasadorów zdecydowała o uznaniu polskich granic.

Bibliografia

  • Lech Wyszczelski: Wilno 1919-1920. Warszawa: Bellona SA, 2008. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Plebiscyt na Wileńszczyźnie":

1908 ...

Rada Ambasadorów ...

Edyta Bartosiewicz ...

Przegląd Sportowy ...

Demokracja bezpośrednia ...

Toruń ...

1974 ...

Maria Kaczyńska ...

II Rzeczpospolita ...

Olsztyn ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Plebiscyt na Wileńszczyźnie":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 9) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie