Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pylnik

Pylnik

Poprzeczny przekrój pylnika
1. wiązka przewodząca connectivum
2. epiderma
3. endothecium
4. tapetum
5. pyłek lub pyłkowina

Pylnik (theca) - element pręcika (stamen) kwiatu , znajduje się w główce pręcika (anthera). U roślin okrytonasiennych w każdym pręciku występują dwa pylniki (thecae) połączone łącznikiem (connectivum). W każdym pylniku znajdują się komory pyłkowe (archespor), wytwarzające liczne ziarna pyłku lub pyłkowiny (pollinium).

Budowa:

Ściana zewnętrzna pylnika zbudowana jest z minimum czterech warstw komórek. Pierwszą jest zazwyczaj jednowarstwowa egzotecjum (epiderma, skórka). Pod nią znajduje się mechaniczna warstwa włóknista (endothecium), a dalej zanikająca w czasie dojrzewania pylnika warstwa pośrednia (przejściowa, tranzoteryczna), a w końcu warstwa wyściełająca tapetum, która otacza archespor - komórki macierzyste pyłku.

Endothecium odpowiedzialne jest za pękanie i otwieranie się woreczków pyłkowych za pomocą mechanizmu kohezyjnego . Komórki tej warstwy mają listewki zgrubień mocniejsze od strony zewnętrznej pylnika, a delikatniejsze od wewnątrz. Utrata wody powoduje, że komórki te zaczynają skręcać się z zewnątrz, co przez wzrost napięcia skutkuje rozerwaniem ściany pylnika i uwolnienie pyłku. Pęknięcie najczęściej ma miejsce na styku dwu sąsiadujących woreczków (patrz zdjęcie).

Istnieją jednak wyjątki. U wrzosowatych (Ericaceae) pylniki otwierają się porami powstałymi przez rozpuszczenie tkanki. U obrazkowatych (Araceae) zgrubienia warstwy włóknistej zbudowane są odwrotnie, co powoduje, że woreczek kurczy się, a pyłek wypychany jest na zewnątrz z otworu. U wawrzynowatych (Lauraceae) warstwa włóknista tworzy się tylko w niektórych miejscach tworząc klapki, które w czasie wysychania otwierają się.
Tapetum odpowiedzialne jest za odżywianie komórek macierzystych pyłku, dlatego jego komórki bogate są w plazmę. Warstwa wydzielnicza może zachować charakter komórkowy, wówczas mówimy o tapetum sekrecyjnym. Jeżeli po rozpuszczeniu ścian komórkowych tapetum protoplasty izolowane wnikają pomiędzy młode ziarna pyłku to mówimy o tapetum ameboidalnym lub też łączącymi się w ośluźnię (peryplazmodium).

Archespor tworzą komórki macierzyste pyłku, a z nich przez podziały mejotyczne powstają po cztery ziarna pyłku .


Inne hasła zawierające informacje o "Pylnik":

Wierzba lapońska ...

Pyłek ...

Pszczoła miodna ...

Okrytonasienne ...

Grusza ...

Benetyty ...

Brzoza ...

Grzybienie ...

Jasnota biała ...

Zielistka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pylnik":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie