Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rynek (urbanistyka)

Rynek (urbanistyka)

Rynek - plac , charakterystyczny dla architektury europejskich miast . Rynki jako centralne place wytyczano od początku średniowiecza do XIX wieku.

Spis treści

Pochodzenie nazwy

Słowo rynek pochodzi od niemieckiego terminu Ring (dosł. "pierścień"), który pojawił się na ziemiach polskich wraz z przeprowadzanymi lokacjami na prawie niemieckim. Niemieckim odpowiednikiem słowa rynek jest jednak Markt bądź Marktplatz. Ring oznacza specyficzny rodzaj rynku z umieszczonym po środku blokiem zabudowy.

Funkcje

Rynek był przestrzenią wymiany handlowej i miejscem, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miasta. Lokalizowano przy nim ratusz - siedzibę władz miejskich, a w jego pobliżu najczęściej także główną świątynię miasta. Na terenach dzisiejszej Polski układ przestrzenny rynku, jego funkcja i zadania związane były z przyjęciem prawa niemieckiego (najczęściej magdeburskiego ). Inne zabudowania typowe dla rynków to sukiennice , kramy i ławy chlebowe, waga, a także pręgierz i studnia.

Rynki były najczęściej wytyczane na planie czworokąta, choć niektóre z nich posiadają np. formę trójkąta ( Rynek Kościuszki w Białymstoku , rynki w Jaworznie , Brodnicy , Łowiczu ), bądź rozszerzającej się ulicy ( Chojnów , Środa Śląska , Niemodlin ). Od czasów renesansu projektowano niekiedy symetryczne rynki wielokątne (np. sześciokątny rynek w Krynkach , ośmiokątny rynek Nowego Miasta w Łodzi ).

Rynki w Polsce

Rynki zostały wytyczone w większości polskich miast i niektórych wsiach, których prawa lokacyjne wydano w średniowieczu. Nie posiadają ich natomiast miast lokowane później, przede wszystkim te które rozwinęły się i uzyskały prawa miejskie w XIX i XX wieku. Największym rynkiem w Polsce jest Rynek Główny w Krakowie , ma on powierzchnię ok. 40 000 m². Uważany jest on również za jeden z największych rynków w Europie. Najdłuższy rynek znajduje się w Pułtusku , ma 380 m.

Galeria

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Rynek (urbanistyka)":

Linz ...

Wittenberga ...

Okręg kowieński ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Kościuszko ...

Szczekociny ...

Sława (miasto) ...

Mikołajki ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rynek (urbanistyka)":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie