Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Trent Lott

Trent Lott

Chester Trent Lott
Data urodzenia 9 października 1941
Młodszy Senator Stanów Zjednoczonych z Misssisipi
Okres urzędowaniaod 3 stycznia 1989
do 18 grudnia 2007
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik John C. Stennis
Następca Roger Wicker
19. Lider większości Senatu
Okres urzędowaniaod 12 czerwca 1996
do 3 stycznia 2001
Poprzednik Bob Dole
Następca Tom Daschle
21. Lider większości Senatu
Okres urzędowaniaod 20 stycznia 2001
do 6 czerwca 2001
Poprzednik Tom Daschle
Następca Tom Daschle

Chester Trent Lott, znany jako Trent Lott, ur. 9 października 1941 ) – polityk amerykański, były senator ze stanu Missisipi (wybrany w 1988 i ponownie w 1994 , 2000 i 2006 ), członek Partii Republikańskiej .

Zdobył czwartą kadencję, w wyborach które odbyły się 7 listopada 2006 . Jego przeciwnikiem z Partii Demokratycznej był Erik Fleming.

W czerwcu, 1996 Lott został wybrany na przewodniczącego większości ( ang. Majority Leader) w amerykańskim Senacie, zastępując na tym stanowisku Bob Dole'a . W czerwcu 2001 republikański senator Jim Jeffords opuścił partię, dając większość Partii Demokratycznej, w wyniku czego Lott został liderem mniejszości. Po wyborach roku 2002 w których Republikanie odzyskali większość w Senacie miał znowu stać się liderem większości. Niedługo przed objęciem tej funkcji został jednak zmuszony do wycofania się z roli przewodniczącego republikańskich senatorów w grudniu 2002. Powodem była politycznie niepoprawna wypowiedź podczas przyjęcia z okazji setnych urodzin Stroma Thurmonda . W wypowiedzi tej Lott nieco żartobliwie pochwalił kandydaturę Thurmonda w wyborach prezydenckich roku 1948, mówiąc że gdyby wtedy Thurmond wygrał, "nie mielibyśmy wszystkich tych problemów przez te wszystkie lata". Wydźwięk tej wypowiedzi był wysoce negatywny, gdyż Thurmond kandydował na platformie utrzymania segregacji ras w stanach amerykańskiego Południa. Z początku Lott próbował zbagatelizować wypowiedź, po kilku dniach zaczął jednak pojawiać się w mediach, zaklinając się że od wielu lat nie popiera już segregacji i przepraszając. Było to jednak niewystarczające, i po wypowiedzi prezydenta Busha ostro go krytykującej Lott zrezygnował z funcji przewodniczącego. Następcą Lotta został Bill Frist .

Pokonał niespodziewanie jednym głosem Lamara Alexandra w wyborach na zastępcą lidera/rzecznika dyscyplinarnego mniejszości w Kongresie, który zbierze się 3 stycznia 2007 .

Lott niespodziewanie zrezygnował z mandatu Senatora w grudniu 2007 , aby zostać lobbystą. Następcą do czasu przedterminowych wyborów gubernator Missisipi Hayel Barbour wyznaczył kongresmana Rogera Wickera .

Linki zewnętrzne

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress ( ang. )Inne hasła zawierające informacje o "Trent Lott":

1965 ...

Dick Cheney Whip mniejszości Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Okres urzędowaniaod 3 stycznia 1989 do 20 marca 1989 Poprzednik Trent Lott (R)Następca Newt Gingrich (R) Kongresman Stanów Zjednoczonych z Wyomingu Okres urzędowaniaod 3 stycznia ...

1993 ...

Władysław Raczkiewicz ...

Władysław Sikorski ...

Stanisław Ostrowski ...

Ptaki ...

Zamek Newark ...

Gloria Swanson ...

Newark-on-Trent ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Trent Lott":

Wielka Brytania (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie