Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

U2

U2

U2

Bono i The Edge podczas koncertu w Toronto , podczas trasy U2 360 Degrees Tour ( 2009 ).
Rok założenia 1976
Pochodzenie   Irlandia
Instrument gitara , perkusja , bas
Gatunek rock , post punk , rock alternatywny , rock stadionowy
Aktywność1976 -
Wytwórnia płytowa Island Records , Universal Music
Obecni członkowie
Bono
The Edge
Adam Clayton
Larry Mullen Jr.
Współpracownicy
Brian Eno , Daniel Lanois , Flood
Strona internetowa

U2 – irlandzki zespół rockowy , powstały w Dublinie w roku 1976. W jego skład wchodzą: Bono (frontman – wokal i gitara), The Edge (gitara, instrumenty klawiszowe, drugi głos), Adam Clayton (gitara basowa) i Larry Mullen Jr. (perkusja).

W 2005 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame [1].

Spis treści

Historia

Zespół powstał w 1976 r. z inicjatywy młodego perkusisty Larry'ego Mullena Jr, który w ogłoszeniu wywieszonym na tablicy ogłoszeń szkoły Mount Temple Comprehensive School w Dublinie (do której sam uczęszczał) napisał, że poszukuje chętnych do założenia zespołu rockowego. Na spotkanie założycielskie, które odbyło się w domu Larry'ego, przyszło sześć osób, przy czym jedna z nich - Ivan McCormick - pomimo posiadania własnego sprzętu (gitara i wzmacniacz) od razu zrezygnowała: okazało się, że nie potrafi grać. Początkowo zespół stanowił zatem kwintet pod nazwą Feedback, jednak już po dwóch koncertach grupa zmieniła nazwę na The Hype. Po odejściu jednego z gitarzystów (brata The Edge'a – Dicka Evansa) zespół przyjął nazwę U2. Do połowy lat 80. zespół grupa zyskała międzynarodowy rozgłos, przede wszystkim za sprawą pełnego pasji wokalu Bono ( tenor , ponad 3 oktawy ), oryginalnego stylu gitarowego The Edge'a i repertuaru, składającego się głównie z melodyjnych, chwytliwych, a jednocześnie przepełnionych emocjami utworów, z których część stała się wielkimi światowymi przebojami (m.in. Pride (In The Name Of Love), Where The Streets Have No Name, With Or Without You, I Still Haven't Found What I'm Looking For, One). Największy sukces U2 odnieśli w roku 1987, kiedy to ukazał się album " The Joshua Tree ", z którego już pierwszy singiel, "With Or Without You", stał się zarazem pierwszym nr 1 zespołu po obu stronach Atlantyku. "The Joshua Tree" do dziś pozostaje najlepiej sprzedającą się płytą grupy. Z kolei lata 90-te muzycy przywitali albumem " Achtung Baby " (1991), na którym bardzo wyraźnie zmienili stylistykę, oraz towarzyszącą wydaniu płyty trasą Zoo TV Tour. Była to odpowiedź na groźbę ich własnej muzycznej stagnacji (podczas słynnego koncertu noworocznego w Dublinie na przełomie 1989/1990 Bono stwierdził ze sceny, że zespół "musi wymyśleć się na nowo"), rewolucje dance i rocka alternatywnego oraz krytykę zbyt "amerykańskiego" wizerunku zespołu. Podobne eksperymenty kontynuowane były przez całe lata 90. Od roku 2000 U2 powrócili do bardziej tradycyjnych brzmień, ale bez wyraźnego pozbywania się wpływu wcześniejszych muzycznych doświadczeń.

U2 to kwartet należący do tych, które zdefiniowały brzmienie rocka lat osiemdziesiątych. Grupa zyskała światową popularność około roku 1983, podczas światowego tournée promującego płytę War . Jako jeden z nielicznych zespołów zdołali podtrzymać ten status aż po dziś dzień. Brzmienie grupy oparte jest na wibrującym, elektronicznie podrasowanym dźwięku gitary elektrycznej z zastosowaniem wielokrotnego pogłosu, melodyjnym śpiewie i typowej dla nowej fali solidnie grającej sekcji rytmicznej.

Zespół U2 na swojej płycie War zamieścił utwór pt. " Sunday Bloody Sunday " (Krwawa Niedziela) odnoszący się do wydarzeń w Derry 30 stycznia 1972. Pomimo licznych zapewnień członków zespołu, iż piosenka jest pacyfistyczna i nie ma na celu nawoływania do walki, część radykałów z Irlandzkiej Armii Republikańskiej posługuje się nią jak hymnem.

Dokonania muzyczne U2 można podzielić na trzy okresy, wyznaczane przez trzy dekady istnienia zespołu. Pierwszy trwał zatem przez całe lata 80-te, od wydania debiutanckiej płyty Boy w 1980 aż do częściowo koncertowego Rattle and Hum w 1989. Muzyka zespołu w tym okresie odznaczała się bardzo prostymi brzmieniami, opierającymi się na wibrującym brzmieniu gitary elektrycznej The Edge'a . Teksty z płyt wydanych w latach osiemdziesiątych traktowały głównie o sprawach wiary ( October ), sytuacji politycznej i sposobie życia ( War ) czy choćby pojęciu miłości i codzienności na The Joshua Tree .

Drugi okres rozpoczął się w 1991 roku poprzez wydanie singla " The Fly " z płyty Achtung Baby i charakteryzował się diametralnie różnym brzmieniem i charakterem. Bono określił " The Fly " jako ścinanie przez czterech facetów Drzewa Jozuego (ang. The Joshua Tree) i jest to bardzo trafna charakterystyka tamtego okresu w muzyce U2. Członkowie zespołu zerwali z tym, co ich wyróżniało w latach osiemdziesiątych, stawiając na pierwszym miejscu eksperymentalne, pełne elektroniki utwory. Na lata dziewięćdziesiąte przypada też okres największych tras koncertowych U2, takich jak Zoo TV Live czy Popmart Tour. Fani charakteryzują albumy wydane w latach dziewięćdziesiątych jako "Trylogię" ( Achtung Baby , Zooropa i Pop ), jako że wszystkie trzy albumy były pełne nowych rozwiązań, poszukiwań miłości w zmaterializowanym świecie. Pop, wydany w 1997 jest uznawany za najbardziej mroczną i ponurą płytę U2, choć Bono sam przyznał, że album był próbą przebicia się przez technologiczną otoczkę do sedna życia. Po zakończeniu trasy koncertowej PopMart w 1998 roku U2 zniknęli na dwa lata z życia publicznego.

Ostatni z wyżej wymienionych i trwający do dziś okres stanowi swojego rodzaju powrót do prostych melodii z lat osiemdziesiątych, czego zapowiedzią była wydana w 2000 roku płyta All That You Can't Leave Behind , przez część krytyków uznana wręcz za zbyt "prostą". U2 odrzucili charakteryzującą zespół w latach 90. ironię, pastisz i elektronikę, stawiając na autentyzm i prostotę przekazów. Kolejnym krokiem w tę stronę przemiany była wydana cztery lata później płyta How to Dismantle an Atomic Bomb , uznana za najbardziej osobisty album w historii zespołu. W listopadzie 2006 r. wydano kompilację 16 najpopularniejszych utworów U2 + 2 nowych (" Window in the Skies " oraz " The Saints Are Coming " – cover grupy The Skids nagrany razem z zespołem Green Day ) pod tytułem U218 Singles (nie była to pierwsza składanka największych przebojów zespołu - w 1998r. ukazał się album "The Best Of 1980-1990", zbierający przeboje U2 z lat 80-tych i promowany singlem "The Sweetest Thing", jego kontynuacją był wydany w 2002r. "The Best Of 1990-2000", skupiający się na latach 90-tych i promowany singlem "Electrical Storm"). 9 grudnia 2006 r. , podczas koncertu w Honolulu, U2 zakończyło trwająca od 2005 roku trasę koncertową Vertigo Tour. W marcu 2009 ukazał się najnowszy album grupy pt. " No Line on the Horizon ", promowany utworem "Get On Your Boots".

Grupa znana jest ze spektakularnych, multimedialnych występów prezentujących ich tematyczne albumy . Muzycy U2 znani są ze stanowczych wypowiedzi o treści politycznej, społecznej i religijnej, a równocześnie zaangażowania w różne ruchy społeczne i charytatywne. W 2005 otrzymali od Amnesty International tytuł "Ambasadora sumienia".

Zespół trzy razy wystąpił w Polsce. Pierwszy raz na warszawskim Służewcu 12 sierpnia 1997, podczas trasy PopMart, kiedy to w trakcie wykonywania kojarzonego z Polską utworu "New Year's Day" zespół wyświetlił na olbrzymim ekranie zdjęcia manifestacji Solidarności i Lecha Wałęsy (jego historia, zgodnie ze słowami Bono, stanowiła inspirację piosenki), wywołując entuzjazm wśród publiczności. Dwa kolejne występy miały miejsce przed 70-tysięczną widownią zgromadzoną na Stadionie Śląskim w Chorzowie . 5 lipca 2005 występ poprzedziły formacje The Killers oraz The Magic Numbers. Przed koncertem polscy fani zorganizowali akcję "Flaga", polegającą na stworzeniu olbrzymiej polskiej flagi na trybunach stadionu, która miała się pojawić w trakcie wykonywania przez zespół utworu "New Year's Day". Za sprawą oryginalnej i widowiskowej inicjatywy polskiej publiczności koncert w Chorzowie został przez Bono wspomniany w książce "U2 o U2" jako najwspanialszy moment na trasie, stał się on również inspiracją dla podejmowania podobnych akcji ze strony fanów z całego świata. 6 sierpnia 2009, w ramach tournée o nazwie U2 360° Tour [2], zespół odwiedził Polskę po raz trzeci, również w Chorzowie (jako support wystąpiła grupa Snow Patrol) - doszło wtedy do powtórzenia akcji "Flaga", na co zespół odpowiedział wyświetleniem polskiej flagi na ekranie stanowiącym element secenografii.

4 kwietnia 2008 r. w Polsce miała miejsce premiera filmu " U2 3D " wykonanego w nowoczesnej technologii 3D, zawierającego nagrania koncertów U2 z tournée Vertigo w Ameryce Południowej. Film wyreżyserowali Catherine Owens – odpowiedzialna za oprawę wizualną koncertów U2 przez ponad 15 lat i Mark Pellington – autor wideo "One" zespołu.

5 listopada 2009 roku zagrali pod Bramą Brandenburską w Berlinie specjalny koncert z okazji 20. rocznicy upadku muru berlińskiego .

Nowa płyta

Ostatnim albumem U2 jest, jak do tej pory, wydany na wiosnę 2009r. "No Line On The Horizon". Kwartet wspierali producenci Brian Eno oraz Daniel Lanois , współpracujący z zespołem od 1984r., ale tym razem po raz pierwszy wymienieni jako współautorzy większości utworów. Podczas pracy nad albumem nie obyło się bez wpadek - cztery utwory z nowej płyty przedostały się w sierpniu 2008 do sieci. Zespół dozując emocje, co jakiś czas udostępniał subskrybentom strony u2.com filmiki z prac nad albumem, kręcone przez Adama Claytona. Ujrzeć możemy w nich kawałki nowych melodii, które znalazły się na albumie. 19 stycznia 2009 miejsce miała radiowa premiera pierwszego singla o tytule Get on Your Boots , promującego nowy album. 30 stycznia natomiast miał swoją premierę teledysk do wymienionego utworu. 27 lutego miał premierę album "No Line On The Horizon". Został przyjęty mieszanymi recenzjami - jedni oceniają go jako arcydzieło ("The Rolling Stone Magazine"[3]), inni jako "bubel" ("Dziennik"[4]). Następnym singlem z "No Line..." był Magnificent , wydany 4 maja 2009 roku[5]. Teledysk do tego utworu ukazał się na U2.com 6 maja 2009 roku[6]. Kolejnym singlem był I'll Go Crazy If I Don't Crazy Tonight, który został wydany 17 sierpnia 2009 roku. Ilość nagrań dokonana w trakcie ostatniej sesji być może pozwoli na wydanie kolejnego albumu roboczo zatytułowanego Songs of Ascent[7]. Data wydania planowana pierwotnie jeszcze na rok 2009 została przesunięta na 2010. Niedawno Bono zapowiedział wydanie dwóch kolejnych albumów o niewyjawionych jeszcze tytułach. W trakcie obecnie trwającej trzeciej części trasy 360 Degrees Tour zespół zdążył już zaprezentować fanom trzy nowe kompozycje - Glastonbury (poświęcona słynnemu festiwalowi w Glastonbury), North Star i Every Breaking Wave.

Skład zespołu

Adam Clayton

Adam Clayton (ur. 13 marca 1960) jest basistą U2. W wieku 4 lat wyemigrował do Kenii i tam spędził większość swojego dzieciństwa, później trafił do Irlandii (mieszkał w dzielnicy Dublina, Malahide) gdzie poznał Dave'a Evansa, przyszłego The Edge'a. W 1975 roku, za obietnicę poprawienia wyników w nauce dostał od rodziców swoją pierwszą gitarę basową, w momencie przyjęcia do zespołu rok później prawie w ogóle nie umiał na niej grać. Obietnicy nigdy nie spełnił, jako pierwszy z całego kwartetu zrezygnował z nauki poświęcając się całkowicie zespołowi (był jego pierwszym nieoficjalnym managerem).

Bono

Bono, właściwie Paul Hewson (ur. 10 maja 1960) jest frontmanem i głównym głosem zespołu, wstąpił do grupy w 1976 roku, posiłkując się ogłoszeniem w szkole wywieszonym przez Larry'ego Mullena . Początkowo chciał zostać gitarzystą, ale zdecydowanie lepszy okazał się The Edge , z którym rywalizował wcześniej w tej dziedzinie na szkolnych przerwach. Paul, jako najbardziej charyzmatyczna osoba w grupie, zgodził się zostać wokalistą, mimo, iż w dziedzinie śpiewu również nie miał zbyt wielkiego doświadczenia. Z gitary nie zrezygnował jednak do końca nigdy - do dzisiaj zdarza mu się wystąpić z nią na koncercie U2.

The Edge

The Edge, właściwie David Evans (ur. 8 sierpnia 1961) jest gitarzystą zespołu, gra na gitarze elektrycznej i akustycznej. Często wspomaga Bono wokalnie, gra również na instrumentach klawiszowych. Jest z pochodzenia Walijczykiem. Swoją pierwszą gitarę wykonał sam, wraz z bratem Dickiem (późniejszym gitarzystą alternatywnej irlandzkiej grupy Virgin Prunes).

Larry Mullen Junior

Larry Mullen Junior (ur. 30 października 1961) jest perkusistą zespołu. To on wywiesił w 1976 roku ogłoszenie o poszukiwaniu muzyków do grupy rockowej. Pierwsze spotkanie nowego bandu odbyło się 25 września 1976 w kuchni jego domu. Był pierwszym liderem grupy (ochrzczonej na wstępie mianem The Larry Mullen Band), szybko jednak utracił tę pozycję na rzecz Bono . Do dziś jest uważany przez pozostałych członków U2 za założyciela grupy - podczas koncertu trzeciej części trasy Vertigo Tour w 2005r., odbywającego się w okolicach urodzin Larry'ego, Bono, The Edge i Adam Clayton wystąpili w koszulkach z napisem "The Larry Mullen Band".

Dyskografia

Albumy studyjne

Nagrody

Nagrody Grammy

RokKategoriaNagrodzony
1988 Album of the Year The Joshua Tree
Best Performance by Rock Duo or Group with Vocal The Joshua Tree
1989 Best Performance by Rock Duo or Group with Vocal" Desire "
Best Performance Music Video" Where the Streets Have No Name "
1993 Best Performance by Rock Duo or Group with Vocal Achtung Baby
1994 Best Alternative Music Album Zooropa
1995 Best Long Form Music Video Zoo TV: Live from Sydney
2001 Best Performance by Rock Duo or Group with Vocal" Beautiful Day "
Song of the Year
Record of the Year
2002 Best Rock Album All That You Can't Leave Behind
Best Performance by Rock Duo or Group with Vocal" Elevation "
Best Pop Duo or Group with Vocal" Stuck in a Moment You Can't Get Out Of "
Record of the Year" Walk On "
2005 Best Short Form Music Video " Vertigo "
Best Rock Song
Best Performance by Rock Duo or Group with Vocal
2006 Album of the Year How to Dismantle an Atomic Bomb
Song of the Year" Sometimes You Can't Make It on Your Own "
Best Performance by Rock Duo or Group with Vocal
Best Rock Song" City of Blinding Lights "
Best Rock AlbumHow to Dismantle an Atomic Bomb

U2 jest rekordzistą, jeśli chodzi o nagrody Grammy (22 nagrody) - żadna inna grupa muzyczna nie zdobyła ich więcej.

BRIT Awards

RokKategoria
1983Best Live Act (discretionary award)
1988Best International Group
1989Best International Group
1990Best International Group
1992Best International Group
1998Best International Group
2001Best International Group
Outstanding Contribution To Music

MTV Music Awards

YearKategoriaNagrodzony
1987 Viewer's Choice " With or Without You "
1989 Best Video from a Film " When Love Comes to Town "
1992 Best Special Effects in a Video " Even Better Than the Real Thing "
1995 International Viewer's Choice Award—MTV Europe" Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me "
2001 Video Vanguard Award

Q Awards

RokKategoria
1990Best Act in the World Today
1991Best Act in the World Today
1992Best Act in the World Today
1993Best Act in the World Today
1994Merit Award
1996Q Inspiration Award
2004Q Icon
2005Best Live Act
2006The Q Innovation In Sound Award (awarded to The Edge)
The Q Award of AwardsLinki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "U2":

Hasło nie występuje w innych hasłach!


Inne lekcje zawierające informacje o "U2":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie