Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

World Wildlife Fund

World Wildlife Fund

Panda wielka jest symbolem WWF

WWF (dawniej World Wildlife Fund) powstał w 1961 roku jako organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.

Spis treści

Historia

W czasie prawie 50 lat swojego istnienia WWF zainicjował, przeprowadził lub pomógł w realizacji ponad 12 600 przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody w 154 krajach świata, przyczyniając się do powstania 270 parków narodowych.

Organizacja została powołana do życia 11 września 1961 roku. Na pomysł jej utworzenia wpadł dyrektor generalny UNESCO Sir Julian Huxley , który podczas podróży do Afryki dostrzegł z przerażeniem, że zniszczenie środowiska i nieograniczone polowania mogą wkrótce doprowadzić do wymarcia niezwykłej fauny tego kontynentu. Ideę utworzenia międzynarodowej fundacji, która zajmowałaby się ochroną przyrody, poparli ornitolog Max Nicholson i wiceprezydent IUCN Sir Peter Scott, który zaprojektował logo WWF – czarno-białą pandę. Siedzibą organizacji stała się Szwajcaria . Z czasem zaczęły również powstawać narodowe oddziały fundacji w wielu krajach świata.

Od początku swojego istnienia WWF gromadzi fundusze niezbędne do ochrony przyrody, oraz promuje edukację i badania, które służyłyby ocaleniu najbardziej zagrożonych gatunków i siedlisk na Ziemi. Zadaniem fundacji jest nie tylko ochrona ginących zwierząt, ale także przeciwdziałanie zniszczeniu środowiska naturalnego. W latach 1980., wspólnie z IUCN oraz UNEP, WWF stworzył Światową Strategię w Zakresie Ochrony Przyrody, którą podpisał Sekretarz Generalny ONZ. Strategia, opublikowana jednocześnie w 34 stolicach świata, stała się podstawą kompleksowego spojrzenia na ochronę środowiska oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.

WWF w Polsce

W Polsce WWF podejmuje działania na rzecz ochrony przyrodniczo cennych rzek i lasów, jak również ochrony największych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi. Organizacja stara się przeciwdziałać zmianom klimatu i podejmuje walkę z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami. Ponadto WWF Polska prowadzi jeden projekt zagraniczny, którego celem jest ochrona lasów deszczowych Konga.

Główną siedzibą WWF w Polsce jest, utworzone w 2000 roku, biuro w Warszawie . Dla potrzeb realizacji projektu "Odra" działa także biuro regionalne we Wrocławiu .

Finansowanie WWF

Nad doborem inicjatyw WWF zaleconych do finansowania czuwają zespoły specjalistów wraz ze swymi doradcami. Do inicjatyw WWF należy na przykład ochrona dżungli amazońskiej, lub słoni afrykańskich. Związana jest z tym oczywiście kwestia finansowania. Niekiedy istotny zastrzyk finansowy stanowią dary, które pierwotnie nie były przeznaczone na konkretny cel. Część finansów WWF jest inwestowana, by zwiększyć i zabezpieczyć kapitał. Wszystkie pieniądze pochodzą z 3 źródeł: ze składek członkowskich, z dotacji państwowych oraz darów osób prywatnych lub organizacji. WWF pomagają różne kluby przyjaciół, sponsorzy i stowarzyszenia użyteczności publicznej. WWF zwraca się do społeczeństwa za pośrednictwem własnych publikacji książkowych, plakatów, bibliotek, klubów przyjaciół, środków przekazu i reklam.

Prezesi WWF

  1. Książę Holandii Bernhard (1962-1976)
  2. John H Loudon (1976-1981)
  3. Filip Mountbatten, książę Edynburga (1981-1996)
  4. Syed Babar Ali (1996-1999)
  5. Ruud Lubbers (2000-2000)
  6. Sara Morrison (2000-2001)
  7. Emeka Anyaoku (2001-obecnie)

Dyrektorzy generalni

  1. Dr Fritz Vollmar 1962-1978
  2. Charles de Haes 1975-1993
  3. Dr Claude Martin 1993-2005
  4. James P Leape 2005-obecnie

Linki zewnętrzne

Regionalne strony WWF

WWF Ameryka ŚrodkowaWWF AustraliaWWF AustriaWWF BelgiaWWF BhutanWWF BrazyliaWWF ChinyWWF CzechyWWF DaniaWWF FilipinyWWF FinlandiaWWF FrancjaWWF Greater MekongWWF GrecjaWWF HiszpaniaWWF HolandiaWWF HongkongWWF IndieWWF IndonezjaWWF JaponiaWWF KanadaWWF KolumbiaWWF MalezjaWWF MeksykWWF MongoliaWWF NepalWWF NiemcyWWF Nowa ZelandiaWWF NorwegiaWWF PakistanWWF PeruWWF PolskaWWF Południowa AfrykaWWF Południowy PacyfikWWF Program ArktycznyWWF RosjaWWF SingapurWWF Stany ZjednoczoneWWF SzwecjaWWF SzwajcariaWWF TajlandiaWWF TurcjaWWF Wielka BrytaniaWWF Włochy


Inne hasła zawierające informacje o "World Wildlife Fund":

Nadciśnienie tętnicze ...

Grenoble ...

Sztuka ...

Wiktor Sukiennicki ...

Grzyby ...

Taylor Swift ...

1986 ...

Świadomość społeczna ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Pstrąg tęczowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "World Wildlife Fund":

Bezosobowa Strona Bierna (plansza 17) ...

Nad morzem (plansza 16) ...

Past Perfect Continuous (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie