Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zombie

Zombie

Wyobrażenie filmowego zombie
( Noc żywych trupów , 1968 )
Grupa aktorów grających w filmie, ucharakteryzowanych na zombie

Zombie (żywy trup, umarlak) – fikcyjna nieumarła istota popularna szczególnie w horrorach . Słowo zombie pochodzi prawdopodobnie od afrykańskiego zumbi (fetysz w języku kikongo ) lub od nzambi (bóg w języku kimbundu ), w Polsce przejęte zostało ono z języka angielskiego ; spotkać można się także ze spolszczoną formą zombi. Termin ten rozpowszechnił William Seabrook pod koniec lat 20. XX wieku w swojej książce The Magic Island.

Pojęcie zombie wywodzi się z kultu voodoo , w którym oznacza osobę silnie zniewoloną i ślepo lub nieświadomie wykonującą polecenia osoby kontrolującej ją, najczęściej będąc pod wpływem środków odurzających. Taki typ zombie był obecny w kulturze od drugiej połowy lat 20. XX wieku do prawie końca lat 60. , kiedy to powstał film George’a Romera Noc żywych trupów , w którym zombie przedstawiano jako nieumarłego: osobę martwą, powstającą z grobu i starającą się zaspokoić żądzę krwi poprzez konsumpcję świeżego ludzkiego mięsa lub mózgu. Po sukcesie Nocy żywych trupów taki obraz zombie rozpowszechnił się w kulturze masowej i dziś mało kto kojarzy zombie z voodoo, ponieważ przyjęli się nieumarli w stylu Romera – spotkać można ich w filmach (kolejne filmy z serii Żywych trupów czy współczesne filmy dla młodzieży, w których zombies morduje się w bardzo widowiskowy sposób), grach komputerowych (np. Resident Evil , Left 4 Dead ), Postal 2: Apocalypse Weekend oraz Eternal Damnation, grach fabularnych (np. All Flesh Must Be Eaten – gra, w której główną ideą jest występowanie zombies) oraz w literaturze (np. Zombie Survival autorstwa Maxa Brooksa).

Zombie w religii voodoo

Zombie (obraz z Haiti )

Według wierzeń wyznawców voodoo [1] (głównie na Haiti i na południu USA ) kapłani – houngan , mambo lub bokor – mogą uśmiercić człowieka, a w kilka dni po jego pogrzebie znowu przywrócić go do pozornego życia. W rzeczywistości nie jest to jednak żywy człowiek, a jego ciało zamieszkane przez jednego z duchów śmierci Guédé . Taki bezwolny żywy trup (nazywany na Haiti także cadavre – zwłoki) jest używany do różnych prac w polu i gospodarstwie. Jeżeli zombie zje sól lub słoną potrawę, wówczas uświadamia sobie, że w rzeczywistości nie żyje i wraca na cmentarz , gdzie zakopuje się we własnym grobie. Wiara w istnienie zombie jest na Haiti powszechna. Aby zmarły nie został zombie, przebija się go kołkiem lub odrąbuje ręce i nogi, a rodzina zmarłego przez kilkanaście dni po pogrzebie pilnuje grobu.

Najprawdopodobniej są to ludzie odurzeni przez kapłanów, których funkcje życiowe ustają na czas od kilku godzin do kilku dni. Zazwyczaj są odurzeni narkotykami lub trucizną (np. atropina , hioscyjamina , tetrodotoksyna ).

Na Haiti istnieje również inny rodzaj zombie, tzw. zombie astral, czyli zagubiony duch zmarłego, który dostał się pod kontrolę kapłana voodoo. Kapłan trzyma takiego zombie zamkniętego w glinianym naczyniu lub butelce i wypuszcza go tylko w celu wykonania określonego zadania.

Zombie w popkulturze

Postacie zombie wystąpiły w licznych filmach zaliczanych do kultury popularnej , głównie w thrillerach , filmach gore . Niektóre z nich to:

Występują też w grach komputerowych a nawet kreskówkach i teledyskach, np. "Thriller" Michaela Jacksona z 1983 roku.

Przypisy

  1. wg Wade’a Davisa: The Serpent and the Rainbow, Warner Books, 1994


Inne hasła zawierające informacje o "Zombie":

Voodoo ...

Nieumarli ...

Redundancja wykonywany, ale nie ma absolutnie żadnego wpływu na wynik końcowy;tak zwany kod Zombie, który znajduje się w programie, ale nigdy nie jest wykonywany;tak zwany ...

Zombie Wyobrażenie filmowego Zombie( Noc żywych trupów , 1968 )Grupa aktorów grających w filmie, ucharakteryzowanych na ZombieZombie (żywy ...

Martwica mózgu ...

Zombie (ujednoznacznienie) ...

William Seabrook ...

Left 4 Dead ...

Dyskusja:Zombie Proszę zauważyć że autor pisze że Zombie to "nieumarli". W znaczeniu dosłownym oznaczałoby to że i ty i ...

Michael Jackson's Thriller ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zombie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie