Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

roślina motylkowa

roślina motylkowa - (bobowate) (Fabaceae Lindl.) – jest to rodzina roślin zielnych i drzewiastych z klasy dwuliściennych; jedna z najliczniejszych, licząca ok. 700 rodzajów i prawie 18 tys. gatunków, skupionych w 3 podrodzinach (traktowanych niekiedy jako odrębne rodziny): brezylkowych, mimozowych i bobowych (najliczniejsza). Rośliny te mają pierzaste liście, grzbieciste kwiaty. Zapylane są głównie przez pszczoły i trzmiele, owoce – strąki. Ich korzenie współżyją z bakteriami brodawkowymi. Rośliny motylkowate rosną na suchych, obfitujących w wapń glebach. Symbioza z bakteriami brodawkowymi umożliwia wykorzystanie azotu atmosferycznego.

Do roślin motylkowych drobnonasiennych zaliczamy:

  • jednoroczne – koniczyna perska, seradela

  • dwuletnie – koniczyna czerwona

  • wieloletnie – lucerna mieszańcowa, koniczyna biała, białoróżowa, komonica, esparcetan

Rośliny te uprawia się głównie na zielonkę, która może być wykorzystywana do bezpośredniego karmienia i jako surowiec przerobu na siano, susz, kiszonkę.

W większości mają one silnie rozwinięty system korzeniowy, sięgający znaczne głębokości. Liście są spiralnie osadzone na pędzie. Wyróżnić możemy: nieparzystopierzaście pojedynczo złożone, parzystopierzaście złożone, dłoniaste lub trójlistkowe. Występują też liście pojedyncze. U motylkowatych występują przylistki, które mogą być częścią asymilacyjną przy redukcji blaszki liściowej. Częścią asymilacyjną mogą być również osie pędów. Z przekształconych części liścia mogą tworzyć się wąsy czepne. U niektórych roślin występują również ciernie pochodzenia przylistkowego, pochodzenia liściowego, pędowego.

Kwiaty motylkowe mają specyficzną budowę. Są grzbieciste, zebrane w grona. Ma 5 działek kielicha, zrośniętych ze sobą. Płatki korony ustawione w układzie zstępującym nadają „motylkowaty” pokrój kwiatu. Płatki różnią się od siebie – płatek górny jest największy i jest nazywany żagielkiem, dwa boczne płatki ze względu na ich kształt są nazywane wiosełkami lub skrzydełkami a dwa dolne tworzą łódeczkę. U większości gatunków płatki są wolne z wyjątkiem dwóch tworzących łódeczkę, które są brzeżnie na pewnym odcinku zrośnięte ze sobą. Jest 10 pręcików, a ich nitki zrastają się ze sobą i tworzą rynienkę, do której ścieka nektar. W rynience z nitek położony jest słupek, posiadający długą, wąską zalążnię i zakrzywioną szyjkę słupka. Owoce roślin motylkowych to: strąk, suchy, wielonasienny, pękający dwoma szwami. Odmianą tego owocu jest strąk przewęzisty rozpadający się na jednonasienne fragmenty lub jednonasienny niepękający owoc – orzeszek. Zabiegi hodowlane pozwalają na wyselekcjonowanie strąków o zmięśniałej owocni.

Jest to rodzina roślin o bardzo dużym znaczeniu użytkowym dla człowieka.

  • rośliny pastewne – np. koniczyna, lucerna, seradela

  • nasiona roślin strączkowych – źródło cennego białka – fasola, groch, soczewica, soja

  • nawozy zielone – służą jako nawozy naturalne, wzbogacają glebę w azot

  • rośliny oleiste – np. soja, orzech ziemny

  • rośliny ozdobne – np. złotokap, glicynia, karagana

  • dostarczają cennego drewna, gum i garbników np. robinia

  • rośliny lecznicze – np. lukrecja, nostrzyk


Inne hasła zawierające informacje o "roślina motylkowa":

Trzcina cukrowa ...

Oddychanie komórkowe ...

Maine ...

Sit skucina ...

Jarząb pospolity ...

Wierzba śląska ...

Bawełna ...

Turzyca patagońska ...

Brama Lubawska ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "roślina motylkowa":

012. Islam (plansza 11) ...

128. Ruchy roślin i ich przyczyny (plansza 15) ...

128. Ruchy roślin i ich przyczyny (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie