Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Żyła podobojczykowa

Żyła podobojczykowa

Główne żyły śródpiersia górnego . Widoczne obie żż. podobojczykowe.

Żyła podobojczykowa ( łac. vena subclavia) – żyła będąca przedłużeniem żyły pachowej , rozciągająca się od brzegu zewnętrznego żebra pierwszego do przyśrodkowego brzegu mięśnia pochyłego przedniego, gdzie zwykle łączy się z żyłą szyjną wewnętrzną , tworząc żyłę ramienno-głowową .

Topografia

Żyła leży w trójkącie bocznym szyi oraz w okolicy mostkowo-obojczykowo-sutkowej; zmierzając w kierunku podstawy szyi przechodzi przez szczelinę przednią mięśni pochyłych. Obojczyk wraz z mięśniem podobojczykowym zasłania ją od przodu, tętnica podobojczykowa biegnie do tyłu od niej, swoim wierzchołkiem sięgając nieco wyżej. Oba naczynia są rozdzielone mięśniem pochyłym przednim oraz nerwem przeponowym . Poniżej znajduje się pierwsze żebro i osklepek opłucnej . Żyła podobojczykowa lewa i prawa mają przebieg symetryczny.

Żyła posiada zwykle parę zastawek 2 cm od swego końca. Większość istniejących na jej obszarze naczyń żylnych odchyla się w pobliżu swych ujść od jednoimiennych tętnic, wpadając do żyły ramienno-głowowej lub żyły szyjnej wewnętrznej – z tego względu żadna żyła nie stanowi jej stałego dopływu. Do najczęściej występujących należą: żyła szyjna zewnętrzna , żyła grzbietowa łopatki i czasem żyła szyjna przednia . W miejscu zespoleń z żyłą szyjną wewnętrzną (tzw. kąt żylny ) do lewej żyły podobojczykowej wpada przewód piersiowy , a prawa przyjmuje przewód limfatyczny prawy.

Znaczenie kliniczne

  • Żyła podobojczykowa jest najczęstszym miejscem dostępu do założenia wkłucia centralnego . Zależnie od przyjętej metody, kaniulę wprowadza się do naczynia tuż nad górną lub dolną krawędzią obojczyka .
  • Nadmierne nadwyrężanie i nienaturalne ruchy w stawie ramiennym mogą powodować zastój krwi i chłonki w naczyniu, prowadząc do pojawienia się zakrzepicy . Wtórna zakrzepica jest częstą komplikacją spowodowaną wkłuciem centralnym lub (rzadko) radykalną mastektomią z jednoczesnym usunięciem węzłów pachowych (por. zabieg Halsteda , zabieg Pateya ).
  • Sposób przymocowania błony zewnętrznej żyły podobojczykowej do otaczających ją elementów powoduje, że otwarta w wyniku poważnego zranienia żyła stale zieje.

Bibliografia

  • Susan Standring: Gray's Anatomy. Elsevier, 2005, s. 553. . 
  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia Człowieka. Warszawa: PZWL, 1993, s. 384. . 
  • Richard S. Snell: Clinical Anatomy by Regions. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins, 2007, s. 753. . 

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Żyła podobojczykowa":

Zawał mięśnia sercowego ...

Kowary ...

Śnieżne Kotły ...

Karol I Habsburg ...

Żylak ...

Hemodializa ...

1987 ...

Anton Denikin ...

Żyła ...

Rewolucja francuska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Żyła podobojczykowa":

Układ krwionośny człowieka (plansza 7) ...

125. Polska w drugiej połowie XVIII w. (plansza 9) ...

Układ pokarmowy człowieka (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie