Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1...6789101112131415161718192021222324
Lekcja: "027. Charakterystyka wód wszechoceanu"
Charakterystyka wód wszechoceanu

Ruchy wody morskiej

Oprócz poziomych, powierzchniowych ruchów wody morskiej istnieją ruchy pionowe. Wznoszenie się mas wody ku powierzchni określa się angielskim terminem upwelling, a ruchy wody skierowane w dół downwelling. Przyczyny tych stosunkowo niedawno poznanych ruchów wody są różnorodne. Część z nich wywołana jest prądami wiatrowymi. Prąd morski, docierając do wybrzeży, usuwa powierzchniową warstwę wody, a na jej miejsce napływa woda z głębin. Wówczas mamy do czynienia z upwellingiem przybrzeżnym.

Podobna sytuacja ma miejsce w strefie otwartego oceanu w szerokościach równikowych. Wymuszone pasatami prądy Północnorównikowy i Południoworównikowy usuwają wierzchnią warstwę wody, której ubytek jest równoważony przez napływające wody podpowierzchniowe. Jest to upwelling równikowy. Wody z głębin są zwykle zasobne w substancje mineralne i w miejscach, w których występuje upwelling, bujnie rozwija się życie i tworzą się bogate łowiska.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie