Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bridgestone

Bridgestone

Bridgestone
Bridgestone

Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1931
Lokalizacja Kurume
Siedziba Tokio
PrezesShoshi Arakawa
Branża Opony , Chemia
Produkty produkcja opon, art. budowlane, rowery
Zatrudnienie skonsolidowane 133 752
Obroty 22,8 mld USD (2005)[1]
Dochód 1,53 mld USD (2005)[1]
Kapitał zakładowy 126 mld jenów
Strona internetowa

Firma Bridgestone ( jap. 株式会社ブリヂストン Kabushiki-gaisha Burijisuton) została założona w 1931 roku przez Shōjirō Ishibashiego w mieście Kurume w Japonii .

Nazwa Bridgestone pochodzi z dosłownego tłumaczenia z języka japońskiego na angielski nazwiska założyciela, a następnie przestawienia i połączenia wyrazów. Nazwisko Ishibashi oznacza stone bridge (kamienny most) co po przestawieniu i połączeniu daje nazwę firmy.

Firma jest obecnie największym producentem wyrobów gumowych i opon na świecie. Bridgestone zajmuje trzecie miejsce wśród przedsiębiorstw na rynku Ameryki Północnej, przegrywając z pozostałą pierwszą dwójką z "Wielkiej Trójcy" producentów ogumienia, tj.: Michelin oraz Goodyear Tire & Rubber Company.

Po II wojnie światowej Bridgestone rozpoczął produkcję motocykli , jednakże największa część dochodu firmy pochodziła ze sprzedaży opon głównie dla firm motoryzacyjnych, takich jak Honda , Suzuki , Toyota i Yamaha .

Oprócz opon Bridgestone produkuje: części samochodowe (koła gumowe, elementy tłumiące hałas, amortyzatory), przemysłowe wyroby gumowe (pasy transmisyjne, bębny gumowe, odbijacze portowe, pokrycia dachowe, izolacje), produkty chemiczne (pianki i materiały budowlane), artykuły sportowe (rowery, piłki i kije golfowe, piłki tenisowe, deski surfingowe, buty) (wyroby te stanowią około 20 procent sprzedaży przedsiębiorstwa).

Produkty te wytwarza się w ponad 40 zakładach oponiarskich oraz 60 zakładach nie związanych z oponiarstwem na sześciu kontynentach.

Przedsiębiorstwo Bridgestone jest właścicielem szerokiej sieci sklepów detalicznych, wliczając 2300 sklepów w Ameryce Północnej oraz 700 na terenie Japonii. Jest również reprezentowane przez dziesiątki tysięcy niezależnych przedsiębiorstw handlu detalicznego w ponad 150 krajach na całym świecie[2].

Geograficzny podział sprzedaży wygląda następująco: 44 procent sprzedaży trafia do Ameryki Północnej oraz Południowej, 37 procent do Japonii, 11 procent do Europy, a pozostałe 8 procent do innych miejsc (Afryka, Azja, obszar Pacyfiku poza Japonią)[2]. Firma zajmuje się również produkcją wyrobów niezwiązanych z rynkiem oponiarskim, do których należą: części do pojazdów, w szczególności części tłumiące hałas oraz wibracje, takie jak łożyska silnikowe oraz amortyzatory pneumatyczne, produkty przemysłowe, takie jak pianka poliuretanowa, taśmy przenośnika oraz gąsienice wykonane z gumy do ciągników gąsienicowych, materiały konstrukcyjne oraz wyroby dla inżynierii lądowej i wodnej, produkty sportowe – piłki golfowe i kije golfowe, piłki tenisowe wraz z rakietami i rowery.

Ważną datą dla koncernu jest 1988 rok - wykup amerykańskiego giganta oponiarskiego Firestone . Odtąd firma ma na świecie dwie wiodące marki Bridgestone i Firestone. W Polsce firma sprzedaje także swoje opony pod markami Dayton i First Stop (pod tą nazwą funkcjonuje także sieć autoryzowanych przez Bridgestone serwisów).

W Poznaniu Bridgestone zatrudnia około 1400 osób i produkuje na dobę ponad 23 000 opon wysokich osiągów do samochodów osobowych, w tym opony typu Run Flat. Zakład do 2012 roku będzie wytwarzał 30 000 opon na dobę. Koncern posiada także fabrykę poduszek do naczep (Firestone Industrial Products Poland) w Wolsztynie oraz gąsienic dla pojazdów budowlanych (Bridgestone Diversified Products Poland) w Żarowie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej . W 2009 roku rozpoczęła się produkcja opon do samochodów ciężarowych w fabryce w Stargardzie Szczecińskim w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej .

Jako dostawca ogumienia firma Bridgestone zdobyła w Formule 1 po siedem mistrzostw kierowców i konstruktorów z zespołami West McLaren - Mercedes i Ferrari . Od 2007 do 2010 roku jest wyłącznym dostawcą opon w Formule 1. Po sezonie 2010 firma odchodzi z F1. Nowym dostawcą opon aż do 2013 roku będzie włoski koncern Pirelli.

Marki opon produkowane przez koncern Bridgestone:[2] Bridgestone, Firestone , Dayton , Seiberling, Road King, Gillette, Peerless

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bridgestone":

Tokio Meiji) w Meiji-jingū Gai-en – sztuka japońska epoki przejścia od Edo do nowoczesnościBridgestone Bijutsukan – ekspozycja europejskiego malarstwa, szczególnie impresjonizmu, postimpresjonizmu i modernizmu, także ...

Cagliari ...

Team Lotus ...

Bridgestone BridgestoneBridgestone Forma prawna Spółka akcyjna Data założenia 1931 Lokalizacja Kurume Siedziba Tokio PrezesShoshi Arakawa Branża Opony , Chemia Produkty produkcja opon, art. budowlane, rowery Zatrudnienie skonsolidowane 133 752 Obroty 22,8 ...

Portal:Japonia ...

Poznań oraz chemicznego. W branżę tę zainwestowały wielkie międzynarodowe koncerny, takie jak: Beiersdorf, Bridgestone, Exide, Imperial Tobacco, MAN, Kraft, Pernod Ricard, SABMiller, Unilever, Volkswagen, czy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bridgestone":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie