Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cefalotus bukłakowaty

Cefalotus bukłakowaty

Cefalotus bukłakowaty

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Klasa : okrytonasienne
Klad : klad różowych
Rząd : szczawikowce
Rodzina :Cephalotaceae
Rodzaj :Cephalotus
Gatunek :Cephalotus follicularis
Nazwa systematyczna
Cephalotus follicularis Labill.
Nov. Holl. pl. 2:7, t. 145. 1806
Liście asymilacyjne (zimowe) i liść pułapkowy

Cefalotus bukłakowaty (Cephalotus follicularis) – gatunek rośliny owadożernej z monotypowego rodzaju Cephalotus i rodziny Cephalotaceae. Występuje endemicznie w południowo-zachodniej Australii , na obszarze od wybrzeża do 50 km w głąb lądu i na odcinku około 400 km pomiędzy miastami Albany i Busselton. Gatunek odkryty został w 1791 przez botanika Archibalda Menziesa podczas ekspedycji naukowej.

Spis treści

Systematyka

Pozycja systematyczna wg APweb (2001...)

Gatunek, rodzaj i rodzina siostrzana dla Brunelliaceae w obrębie rzędu szczawikowców Oxalidales, należącego do kladu różowych roślin okrytonasiennych [1].


Huaceae





Connaraceae



szczawikowate Oxalidaceae





Cunoniaceae




Elaeocarpaceae




Brunelliaceae



Cephalotaceae







Morfologia

Liście
Posiada dwa rodzaje liści : owadożerne w kształcie kielicha i asymilacyjne ( fotosyntetyzujące ). W miejscach silnie nasłonecznionych owadożerne kielichy mają kolor żywo czerwony, dzięki obecności barwnika antocyjanu , zaś w cieniu kolor zielony. Kielichy owadożerne pojawiają się latem i jesienią, mają 1-6 cm długości i zwisają tuż nad poziomem ziemi. Otwory kielichów mają kolor czerwony do fioletowego i są wypełnione 24 ząbkami o długości od 2,5 mm do 4 mm, zwróconymi do środka. Kielichy posiadają półprzezroczyste przykrywki.
Kwiaty
Białe, o średnicy 5-8 mm, są umieszczone na wysokich szypułkach , dochodzących do 60 cm wysokości.

Biologia i ekologia

Roślina żywi się owadami , np. mrówkami . Owady wabione są refleksami światła odbijającymi się przez półprzezroczyste pokrywki pułapek od powierzchni wody znajdującej się na dnie kielicha. Pokrywki te zabezpieczają także wnętrze kielicha przed deszczem oraz regulują wilgotność w kielichu zmieniając swe położenie w zależności od wilgotności zewnętrznej otoczenia. Zewnętrzna strona kielicha jest pokryta włoskami , po których owady zwabione zapachem dostają się do środka, natomiast jego wnętrze jest pokryte woskiem, co uniemożliwia owadom ucieczkę z kielicha. Schwytany owad jest trawiony przez bakterie i enzymy obecne w środku kielicha, a uwolnione substancje mineralne zostają wchłonięte przez roślinę.

Gatunek kwitnie późnym latem.

Rośnie w Australii w miejscach wilgotnych, na kwaśnej glebie (pH=4,5), często w pobliżu rowów i wolno płynących potoków.

Zmienność

Znanych jest szereg odmian uprawnych ( kultywarów ) tej rośliny: 'Hummer's Giant', 'Ivan's Giant', 'Julie Jones', 'Phil Mann', 'Vigorous Clumping', 'Adrian Slack', 'Big Boy', 'Dudley Watts', 'Eden Black', 'German Giant', 'Giant'.

Zastosowanie

Gatunek jest uprawiany jako roślina ozdobna , w doniczkach.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-12-19].


Inne hasła zawierające informacje o "Cefalotus bukłakowaty":

Cefalotus bukłakowaty Cefalotus bukłakowaty Systematyka Domena : eukarionty Królestwo : rośliny Klad : rośliny naczyniowe Klad : rośliny nasienne Klasa : okrytonasienne Klad : klad różowych Rząd : szczawikowce Rodzina :Cephalotaceae Rodzaj :Cephalotus Gatunek :Cephalotus follicularis Nazwa systematyczna Cephalotus follicularis Labill.Nov. Holl. pl. 2:7, ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cefalotus bukłakowaty":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie