Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fibrynogen

Fibrynogen

Fibrynogen (I czynnik krzepnięcia ) – białko osocza krwi wytwarzane w wątrobie , angażowane w końcowej fazie procesu krzepnięcia i przekształcane w białko fibrylarnefibrynę (włóknik), współtworzącą skrzep krwi . Fibrynogen łącząc się z receptorami GpIIb/IIIa powoduje agregację aktywowanych trombocytów . Jest zaliczany do białek ostrej fazy .

Spis treści

Budowa cząsteczki

Z punktu widzenia chemicznego fibrynogen jest dimerem , obie podjednostki składają się z łańcuchów polipeptydowych αA – 610 aminokwasów , βB – 73 tys. – i γ z 411 aminokwasami. Monomery połączone są wiązaniami dwusiarczkowymi . Cała cząsteczka ma masę 340 kDa . Za syntezę łańcuchów białka w hepatocytach odpowiadają 3 geny ulokowane na chromosomie 4.

Udział w procesie krzepnięcia

Przemiana fibrynogenu w fibrynę

Pod wpływem trombiny (czynnik krzepnięcia IIa) dochodzi do odszczepienia krótkich fragmentów podjednostek α i β (fibrynopeptydów A i B), spontanicznej polimeryzacji i wytworzenia fibryny labilnej (czynnik Ia), która pod wpływem czynnika XIIIa i jonów Ca2+ przechodzi w usieciowaną, nierozpuszczalną fibrynę stabilną (czynnik Ib). Ta ostatnia wraz z czopem trombocytarnym, erytrocytami i leukocytami formuje skrzep krwi.

Proces odwrotny, czyli fizjologiczne rozpuszczanie skrzepu to fibrynoliza .

Znaczenie kliniczne

Za fizjologiczne stężenie fibrynogenu we krwi przyjmuje się wartości od 2 do 5 g/l (200-500 mg/dl)[1].

Niedobór fibrynogenu

Niedobór predysponuje do wystąpienia krwawień. Może być spowodowany zmniejszoną syntezą (np. w przebiegu marskości wątroby , afibrynogenemii czy hipofibrogenemii) bądź nadmiernym zużyciem (np. w zespole rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego DIC ).

Nadmiar fibrynogenu

Wartości podwyższone, którym towarzyszy zwiększone ryzyko zakrzepicy , obserwowane są po urazach (w tym operacjach), w ostrych stanach zapalnych, chorobie wieńcowej , zespole nerczycowym , w kolagenozach , w niektórych nowotworach , w zawale mięśnia sercowego i w udarach, ale także fizjologicznie podczas ciąży.

Wrodzony niedobór fibrynogenu

Wrodzony niedobór fibrynogenu zdarza się rzadko (1-2/1.000.000). Dziedziczony jest prawdopodobnie jako cecha autosomalna recesywna. Obejmuje on stany w których stężenie fibrynogenu jest nieoznaczalnie niskie (afibrynogenemia), obniżone ale z zachowaną prawidłową budową cząsteczki (hipofibrynogenemia), lub syntetyzowane białko jest dysfunkcyjne (dysfibrynogenemia). Możliwy jest też wariant mieszany – hipodysfibrynogenemia.

W przypadku afibrynogenemii krew pozbawiona jest możliwości krzepnięcia , możliwe są trudne do zahamowania krwotoki, jednakże u niektórych osób objawy są zaskakująco skąpe. Afibrynogenemia i hipofibrynogenemia mogą być diagnozowane już u noworodków (nadmierne krwawienia z pępowiny). Często występują krwawienia z nosa i dziąseł oraz łatwe siniaczenie, natomiast krwawienia dostawowe (w przeciwieństwie do hemofilii ) są dość rzadkie.

Dysfibrynogenemia w około połowie przypadków przebiega bezobjawowo, u 1/4 osób z tendencją do krwawień i w podobnym odsetku do tworzenia zakrzepów (z krwawieniami bądź bez nich).

Leczenie polega na podawaniu krioprecypitatu , świeżo mrożonego osocza ( FFP ) lub koncentratu czynnika I.

Przypisy

  1. 1,8-3,5 g/l wg Andrzej Szczeklik (red.) Choroby wewnętrzne. Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, .

Bibliografia

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Fibrynogen":

Białka fibrylarne ...

Wątroba ...

Fibrynoliza ...

Estrogeny ...

Osocze krwi ...

Krzepnięcie krwi ...

Heparyna ...

Anafilaksja mięśnie gładkie na histaminę, pobudza chemotaksję eozynofilów, stymuluje fibroblasty i włóknienie, inaktywuje Fibrynogen. Chymaza zwiększa sekrecję śluzu, uszkadza błonę podstawną, unieczynnia bradykininę, generuje angiotensynę. ...

Fibryna ...

Skrzep ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fibrynogen":

Krew i choroby układu krwionośnego (plansza 7) złożony proces reakcji enzymatycznych polegający na przemianie rozpuszczonego w osoczu białka - Fibrynogenu w włóknistą nierozpuszczalna postać – fibrynę. Nitki fibryny tworzą „siatkę”, w którą ...

Krew i choroby układu krwionośnego (plansza 4) komórki krwi. W skład osocza wchodzi: woda (90 - 92%) związki organiczne: białka (Fibrynogen, ciała odpornościowe), tłuszcze, węglowodany (glukoza), witaminy, hormony sole mineralne: sodu, ...

Krew (plansza 10) – protrombina - przechodzi w trombinę. Ta zaś zmienia białko osocza - Fibrynogen – w fibrynę (włóknik). Włóknik wytrąca się w postaci cieńkich, splątanych ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie