Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Folke Bernadotte

Folke Bernadotte

Folke Bernadotte

Folke Bernadotte, hrabia Wisborg (ur. 2 stycznia 1895 – zm. 17 września 1948 ), bratanek króla Szwecji Gustawa V , od 1943 r. wiceprezes Szwedzkiego Czerwonego Krzyża, dwukrotnie organizował wymianę chorych i kalekich jeńców wojennych.

W lutym 1945 r. uczestniczył w rokowaniach na temat zwolnienia z obozu Sachsenhausen duńskich i norweskich więźniów politycznych.

Przewodniczył akcji Białe Autobusy, zorganizowanej w marcu 1945 roku. Szacuje się, że uratowano dzięki niej od zagłady 27 tysięcy Żydów.

24 kwietnia Himmler ponownie zaproponował mu pośrednictwo w negocjacjach na temat kapitulacji wojsk niemieckich na froncie zachodnim. Ceną, jaką za swój udział wyznaczył Bernadotte, było zwolnienie 20-30 tys. więźniów z obozu koncentracyjnych, w tym 5 tysięcy Polek z obozu Ravensbrück . Himmler zaakceptował to żądanie, gdyż zależało mu na poprawieniu opinii, jaką miał u aliantów , jednak do rokowań nie doszło.

Od 1946 r. Bernadotte przewodniczył Szwedzkiemu Czerwonemu Krzyżowi.

W 1948 r. uczestniczył jako mediator w rokowaniach w Palestynie między Izraelem a Palestyńczykami . W swoim pierwszym raporcie z tej misji 16 września 1948 roku, pisał by ONZ "jak najszybciej zapewniła arabskim uchodźcom prawo do powrotu do ich domów na terenie zajętym przez Żydów." Zginął następnego dnia w zamachu terrorystycznym zorganizowanym przez Stern Gang (pod przywództwem przyszłego premiera Izraela Icchaka Szamira ).

Do zamordowania Folke Bernadotte doszło w godzinach popołudniowych (kilka minut po 17.00). O okolicznościach zabójstwa można było się dowiedzieć od bezpośredniego świadka zdarzenia, szwedzkiego generała Aage Landstroma – szefa korpusu obserwatorów ONZ. Bernadotte odbył podróż do Jerozolimy aby sprawdzić warunki w nowym budynku, do którego w najbliższym czasie mieli się przenieść wysłannicy ONZ-tu, oraz spotkać się z izraelskim komendantem Jerozolimy drem Bernardem Josephem. Landstrom pisał: „w dzielnicy Qatamon zostaliśmy zatrzymani przez samochody terenowe żydowskiej armii, droga została zablokowana, zostaliśmy otoczeni przez ludzi w mundurach izraelskiej armii. Równocześnie zobaczyłem człowieka wybiegającego z dżipa. Nie przejąłem się tym za bardzo, gdyż myślałem że jest to kolejny punkt kontrolny. Jednakże on przełożył pistolet Tommy przez otwarte okno po mojej stronie samochodu i strzelał bezpośrednio w hrabiego Bernadotte i pułkownika Serota. […] Po przeanalizowaniu całego zajścia, jestem przekonany, że było to umyślne i dokładnie zaplanowane morderstwo. Miejsce gdzie samochody zostały zatrzymane zostało szczegółowo wybrane, a ludzie którzy zbliżyli się do samochodów doskonale wiedzieli nie tylko w którym samochodzie był Bernadotte, ale znali dokładna pozycje którą w nim zajmował”[1].

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Folke Bernadotte":

1977 ...

1943 ...

1946 ...

Oskar I ...

Szwecja ...

1948 I Koburg , car Bułgarii (ur. 1861 ) 17 września Ruth Benedict , amerykańska uczona, antropolog (ur. 1887 ) Folke Bernadotte , szwedzki dyplomata (ur. 1895 ) 1 października - Adolf Szyszko-Bohusz , polski architekt ...

1895 stycznia – Edgar Hoover , amerykański prawnik, dyrektor FBI (zm. 1972 ) 2 stycznia – Folke Bernadotte , szwedzki dyplomata (zm. 1948 ) 31 stycznia – Stanisław Młodożeniec , polski poeta, ...

Małgorzata II ...

Fryderyk (książę duński) ...

Fryderyk IX ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Folke Bernadotte":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie