Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Homar amerykański

Homar amerykański

Homar amerykański (Homarus americanus[1]) – gatunek skorupiaka z rzędu dziesięcionogów i rodziny homarów (Nephropidae). Najcięższy skorupiak świata, jeden z najbardziej znanych i poławianych gatunków homarów i jeden z najważniejszych ekonomicznie i ekologicznie bezkręgowców. Zaliczany do owoców morza (frutti di mare).

Spis treści

Występowanie i środowisko

Homarus americanus występuje głównie wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych (zwłaszcza Maine ) oraz Kanady , ( Nowa Fundlandia i Labrador ).

Zamieszkuje głębokie i zimne wody, o skalistym podłożu, w którym może znaleźć schronienie przed drapieżnikami. Jest samotnikiem aktywnym nocą, wtedy również żeruje.

Budowa

Homar amerykański jest większy od homara europejskiego . Jego ciało ma barwę oliwkowozieloną, niebieskawą lub zielonobrązową. Ma od 20 do 60 cm długości, masę ciała od 0,5 do 4 kg, aczkolwiek złowiono również okazy mierzące ponad 100 cm, o wadze 20,14 kg[2]. Na każde z oczu złożonych składa się 14 tys. pojedynczych ommatidiów [2].

Biologia

Dojrzałość osiąga w wieku ok. 4 lat i od tego momentu zmienia pancerz mniej więcej raz na rok, wcześniej zmienia go o wiele częściej. Kiedy zbliża się okres linienia , nowy pancerz zaczyna rosnąć bezpośrednio pod starym. Przygotowywany do zrzucenia pancerz twardnieje, ciemnieje i pokrywa się czarnymi plamkami. Następuje pęknięcie na linii biegnącej wzdłuż całego pancerza, który zaczyna rozdzielać się na dwie części, aby w końcu odpaść. Szczypce i odwłok zostają odrzucone w następnej kolejności. Ponieważ nowy pancerz jest bardzo delikatny, w ciągu pierwszych tygodni po linieniu homar amerykański jest podatny na zranienia, nie może wykonywać szybkich ruchów niezbędnych do obrony szczypcami. Z łatwością może paść ofiarą innego homara, zwłaszcza samicy chroniącej złożone przez siebie jaja, która jest w tym okresie bardzo zaborcza i agresywna.

Jaja homara amerykańskiego są zielone i bardzo małe, mają ok. 1 mm średnicy. Samica nosi je przyczepione pod odwłokiem około miesiąca, później jaja odrywają się i wykluwają się larwy – żywiki . Liczba jaj złożonych przez jedną samicę oscyluje między 10 a 1000, ale wskaźnik przeżycia jest bardzo niski, ok. 0,1 %.

Zagrożenia

Naturalnym wrogiem homara amerykańskiego jest dorsz atlantycki i inne drapieżne ryby (głównie plamiak i flądra ), a także większe homary . Przełowienie dorsza przyczyniło się do znaczącego wzrostu populacji homara.

Homar jest cenionym owocem morza. Po ugotowaniu jego pancerz zmienia kolor na czerwony.

Przypisy

  1. Homarus gammarus. w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. ) [dostęp 29 października 2008]
  2. 2,0 2,1 ( ang. ). MarineBio.org. [dostęp 29 października 2008].

Bibliografia

  1. ( ang. ). MarineBio.org. [dostęp 29 października 2008].
  2. Biology of the Lobster, Homarus americanus. Jan R. Factor (Ed.). 1995. Academic Press, San Diego, CA.,


Inne hasła zawierające informacje o "Homar amerykański":

Podróżnik ...

Biegun północny ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Tampere ...

Jonathan Edwards ...

William Miller ...

1972 ...

Aurora ...

1884 ...

Kandydat ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Homar amerykański":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 3) ...

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 5) ...

Ameryka Północna - zagadnienia przyrodnicze (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie