Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Karanos Macedoński

Karanos Macedoński

Karanos
Wędrówka Karanosa do Macedonii

Wędrówka Karanosa do Macedonii
Król Macedonii
Okres panowaniaod 808 p.n.e.
do 778 p.n.e.
Poprzednik-
Następca Kojnos
Dane biograficzne
Dynastia Argeadzi
Urodzony IX p.n.e
Zmarł 778 p.n.e.
OjciecTemenos
Dzieci

Kojnos

Karanos ( gr. Κάρανος) ( 808 - 778 p.n.e) był pierwszym legendarnym założycielem państwa macedońskiego wedle późniejszej tradycji. Według Herodota pierwszym królem był Perdikkas I , natomiast Karanos jest wspominany jako pierwszy władca Macedonii u Teopompa.

Wedle greckiego mitu Karanos był jednym z synów króla Temenosa. Temenos wraz z Kresfontesem i Aristodemosem zdobyli wschodni i południowy Peloponez . Po zakończeniu wspólnego podboju postanowili podzielić zdobyte terytoria między siebie. Kresfontesem otrzymał Mesenię , Aristodemnos Lakonię a Temenos Argolidę . Po śmierci Temnosa doszło do konfliktu między książętami o to kto powinien zostać królem. Jeden z nich, Fejdon pokonał swoich braci w bitwie i sam przejął władzę królewską. Wtedy Karanos postanowił znaleźć sobie własne królestwo gdzie mógłby rządzić jako król. Najpierw jednak udał się do Delf aby skorzystać z rady Pytii . Wyrocznia poradziła mu: "powinieneś znaleźć swoje królestwo tam gdzie znajdziesz mnogość dzikich i udomowionych zwierząt." Dlatego też Karanos wraz ze swoją świtą wyruszył na północ w poszukiwaniu odpowiedniej krainy na założenie swojego nowego królewstwa. Gdy nareszcie dotarł do zielonej doliny obfitej w zwierzynę łowną po której przechadzały się stada kóz, pojął iż oto spełniła się przepowiednia Pytii. Zbudował więc w tym miejscu miasto które nazwał Ajgaj co znaczy "Kozie Miasto" lub "Miasto Ludzi Beczących" - identyfikowane z obecną Werginą .

Według Justyna cytującego Marsjasza

Lecz i Karanos z wielką liczbą Greków szukał siedzib w Macedonii, ponieważ takie polecenie otrzymał od wyroczni. Przybył on do Ematii w pościgu za trzodą kóz, które uciekały przed gwałtownymi deszczami i zajął miasto Edessę. Jej mieszkańcy z powodu ulewnych deszczów i gęstej mgły nie spodziewali się żadnej napaści. Wtedy przypomniał sobie wyrocznię, która nakazywała mu w poszukiwaniu własnego państwa iść za kozami jako swymi przewodnikami. Edessę ustanowił więc stolicą swojego państwa. Później jako nakaz religijny przyjął to, że dokądkolwiek wyruszy z wojskiem, na przodzie oddziałów tak samo umieści kozy aby były one tak przewodniczkami w jego przedsięwzięciach, jak były założycielkami jego królestwa. Z uwagi na pamięć o oddanej przez nie przysłudze nazwał miasto Edessę Ajgeją lud zaś Ajgeadami (potomkami kóz).

— Justyn

Według "Kroniki" Euzebiusza z Cezarei

Przed pierwszą Olimpiadą, Karanos poniesiony ambicją zebrał armię Argwijczyków i reszty Peloponezu, w ordynku poprowadził ich ku ziemią Macedończyków. W tym czasie król Orestydy toczył wojnę z sąsiednią Erodają i poprosił (Karanosa) o wsparcie, obiecując mu w zamian połowę swoich ziem jeśli tylko Orestydzi zwyciężą. Król dotrzymał swojej obietnicy i Karanos wziął w swoje władanie obiecane terytorium. Rządził trzydzieści lat, aż do swoje śmierci w podeszłym wieku. Po nim władzę przejął jego syn Kojnos który rządził przez dwadzieścia osiem lat[1].

— Euzebiusz z Cezarei

Przypisy

  1. Według Justyna władzę po Karanosie władzę przejął Perdikkas I który jest dla Justyna synem Karanosa

Zobacz też


Poprzednik
Założyciel królestwa
Król Macedonii
808 p.n.e. - 778 p.n.e.
Następca
Kojnos


Inne hasła zawierające informacje o "Karanos Macedoński":

Herodot ...

Języki słowiańskie ...

Bułgarzy ...

Filip II ...

Sicz Zaporoska ...

Alfabet ...

Filip I ...

Strefa Gazy ...

Papirologia ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Europy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Karanos Macedoński":

009. Imperium Macedońskie (plansza 5) ...

103. Zróżnicowanie językowe ludności świata (plansza 22) ...

103. Zróżnicowanie językowe ludności świata (plansza 24) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie