Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mario Capecchi

Mario Capecchi

Mario Capecchi

Mario Renato Capecchi (ur. 6 października 1937 w Weronie ) - amerykański genetyk włoskiego pochodzenia, który w 2007 roku wspólnie z Martinem Evansem i Oliverem Smithiesem uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny [1] Od 1973 roku pracuje na wydziale lekarskim Uniwersytetu Utah, gdzie ma stanowisko profesora genetyki człowieka i biologii.

W 2001 roku ta sama trójka uczonych otrzymała za swoje badania Nagrodę Laskera w dziedzinie podstawowych badań medycznych .

Komitet Noblowski przyznając Nagrodę Nobla Mario Capecchiemu uzasadnił, że przyznano ją za "odkrycie zasad użycia zarodkowych komórek macierzystych do modyfikacji genetycznych myszy".

Urodził się we Włoszech, ale po drugiej wojnie światowej z matką (z pochodzenia Amerykanką) przeprowadził się do USA. Tam skończył studia z zakresu chemii i fizyki, a następnie w 1967 roku uzyskał tytuł doktorski z biofizyki na Uniwersytecie Harvarda . Jeszcze jako doktorant pracował w zespole Jamesa Watsona nad zagadnieniami translacji białek .

Mario Capecchi jest także laureatem Nagrody Wolfa w dziedzinie medycyny (wraz z Ralphem Brinsterem i Oliverem Smithiesem ) za lata 2002/2003.

Przypisy

  1. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 2007 ( ang. ). Nobelprize.org. [dostęp 2007-10-08].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Mario Capecchi":

1986 ...

1932 ...

Balet ...

Pokolenie "Współczesności" ...

Lata 90. XX wieku ...

1974 ...

1971 ...

2010 ...

1987 ...

1988 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mario Capecchi":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 17) ...

058. Teoria sprawiedliwości J. Rawlsa (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie