Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Marmolada (góra)

Marmolada (góra)

Panorama 360° ze wschodniej grani Marmolady. Po lewej i prawej szczyt Punta Penia, na horyzoncie widać masyw pala (Palagruppe), Latemar, Rosengarten, Langkofel, Sella i Dolomity Ampezzaner

Marmolada (3343 m n.p.m.) to góra w północno-wschodniej części Włoch , na wschód od Trydentu , jest to najwyższy szczyt Dolomitów . Administracyjne Marmolada leży na granicy dwóch regionów: Wenecja Euganejska i Trydent-Górna Adyga . Nazwa masywu pochodzi z języka ladyńskiego, w którym oznacza "błyszcząca", co związane jest z leżącym na północnej flance szczytu lodowcem Ghiacciaio della Marmolada. Ze względu na lodowiec widziana od północy Marmolada posiada charakterystyczny wygląd, odróżniający ją od innych szczytów Dolomitów.

Spis treści

Położenie i okolica

Marmolada widok z Col Becchei (szczyt Parei) w Fanes, po lewej widać Szczyty Ciampestrin

W kierunku wschodnim ze szczytu biegnie grań. W kierunku południowym masyw załamuje się, tworząc pionową, ośmiuset metrową ścianę. Jest to jedna z najbardziej popularnych i wymagających ścian wspinaczkowych w Dolomitach. W kierunku północnym biegnie stosunkowo łagodny, jedyny duży lodowiec w Dolomitach (Lodowiec Marmolada).

Grań Marmolady składa się z kilku szczytów. Są to kolejno od zachodu na wschód:

  • Punta Penia (3343 m n.p.m.),
  • Punta Rocca (3309 m n.p.m.),
  • Punta Ombretta (3230 m n.p.m.),
  • Monte Serauta (3069 m n.p.m.),
  • Pizzo Serauta (3035 m n.p.m.).

Na szczyt Punta Rocca można dostac się kolejką linową otwartą w 2005 roku. Na szczyt Punta Penia można dostac się ubezpieczoną drogą ( via ferrata ) biegnącą po grani od zachodu.

Historia

Przed I wojną światową granica pomiędzy Austrią i Włochami biegła przez Marmoladę (w języku niemieckim Marmolata). W czasie wojny przez masyw przechodziła linia frontu . Żołnierze austriaccy zakwaterowani byli w tunelach biegnących w północnym czole lodowca, natomiast włoscy stacjonowali na południowych, skalnych urwiskach masywu. Po regresji lodowca odnajdywane bywały rzeczy należące do żołnierzy.

Podanie o Lodowcu Marmolada

Lodowiec Marmolada

Podanie o Południowym Tyrolu opisuje legendarne powstanie lodowca. Początkowo na Marmoladzie nie było żadnego lodu ani śniegu, ale żyzne pastwiska i łąki. Przed sierpniowym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rolnicy przerwali jak zwykle sianokosy i udali się do doliny, by iść do kościoła. Pomimo że w święta obowiązywały dwa dni wolne od pracy, jeden z nich przepracowali cały, aby bezpiecznie zebrać suche siano i poukładać je w stogi. Wtedy zaczął prószyć śnieg i padał tak długo, dopóki w końcu cała Marmolada nie pokryła się lodowcem.

  • Podania, Baśnie i Historie z Południowego Tyrolu. Część 1: Doliny Wipp, Puster, Gader. (Sagen, Märchen und Schwänke aus Südtirol. Band 1: Wipptal, Pustertal, Gadertal). Zebrane przez Willi Mai. Pod redakcją i z komentarzem Leandera Petzoldta na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Tyrolskiej Kultury Ludowej. Wydawnictwo Tyrolia-Verlag Innsbruck, Wiedeń 2000.

Pierwsze zdobycie

Paul Linke (1844-1917), Krajobraz z Południowego Tyrolu z widokiem na Marmoladę

Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1864 przez Paula Grohmanna .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Marmolada (góra)":

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Dzielnica miasta ...

Półwysep Antarktyczny ...

Nowa Anglia ...

Turek (Karkonosze) ...

Čertova hora ...

Wołowa Góra ...

Ptasiak ...

Suszyca (Karkonosze) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marmolada (góra)":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 3) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 5) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie