Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Pasterz Hermasa

Pasterz Hermasa

Chrystus jako dobry pasterz. Rzeźba z marmuru, III w. n.e., Muzeum Watykańskie

Pasterz Hermasa ( gr. : Poimen, łac. : Pastor) – apokryficzne dzieło literackie powstałe w środowisku rzymskim (choć napisane po grecku) pomiędzy 140 a 150 r., pouczające o pokucie w związku z oczekiwanym końcem świata. Posiada cechy właściwe apokalipsom : anioł objawienia, oczekiwanie paruzji . Według Kanonu Muratoriego , jego autorem był Hermas, brat Piusa I . Natomiast Ireneusz z Lyonu , Tertulian , Klemens z Aleksandrii i Orygenes uważali, że powinno ono być uznane za księgę kanoniczną.

Spis treści

Autor

Hermas urodził się jako niewolnik. Później został sprzedany rzymskiej chrześcijance o imieniu Rhode, która go wyzwoliła i prawdopodobnie dzięki niej stał się on chrześcijaninem. Zajmował się kupiectwem i rolnictwem, dochodząc do znacznego majątku. Jego żona była kobietą kłótliwą, a dzieci podczas prześladowań zaparły się wiary chrześcijańskiej. Ponadto władze rzymskie skonfiskowały cały jego majątek. Te przykre doświadczenia życiowe zbliżyły go do Boga i popchnęły ku mistyce .

Szukając usprawiedliwienia czynu swoich dzieci, otrzymał serię widzeń, z których wynikało, iż odstępcy od Chrystusa mają szansę powrotu na łono Kościoła i odpuszczenia grzechów. Był on jednym z "proroków-charyzmatyków" (znanych z Didache ), a niektóre elementy jego dzieła, np. angelologia , wskazują na tło judeochrześcijańskie, mimo typowo hellenistycznej formy literackiej.

Dzieło

Pasterz składa się z 5 Wizji, 12 Poleceń ("Przykazań") i 10 Paraboli ("Podobieństw"). Są to pouczenia o pokucie w związku z oczekiwanym końcem świata. Hermas twierdzi, że opisane w dziele widzenia otrzymał od wysłannika Boga, którego określił mianem Pasterza (stąd nazwa księgi). Można się domyślać, że Pasterzem owym jest Chrystus . Widzenia te dotyczyły głównie kwestii odpuszczenia grzechów i pokuty za odstępstwo od wiary.

W pierwszych czterech Wizjach Hermas ogląda Kościół – jako matronę, wzywającą go, aby zaczął nawoływać do pokuty, na którą nadszedł już czas. W Wizji trzeciej oglądamy budowę wieży-Kościoła, do której używa się tylko kamieni ciosanych, t j. chrześcijan, którzy poddali się pokucie. Piąta Wizja jest przejściem do drugiej części, w której pouczeń udziela anioł objawienia w postaci pasterza. "Polecenia" i pięć Parabol podają zarys nauki o moralności. Następne Parabole znów dotyczą problemu pokuty. Pokuta jednorazowa po chrzcie, dostępna dla wszystkich grzeszników, wymaga zadośćuczynienia i zmiany życia. Autor podkreślił konieczność chrztu do zbawienia. — Kościół stworzony został przed wiekami.

Cytaty

Wskazanie na Syna Bożego

  • Przede wszystkim wierz, że jest jeden Bóg, który wszystko stworzył i urządził i z nicości do istnienia powołał wszystko i wszystko ogarnia, a sam jest nieogarniony. A zatem Jemu wierz i Jego się bój ("Polecenie" I, w: Pisma Ojców Kościoła, I, 316).
  • Człowiek jest martwy póki nie nosi imienia Syna Bożego. Odbierając zaś pieczęć składa śmiertelność i przy­wdziewa życie ("Podobieństwo" X, 16,3-4).

Wezwania do pokuty

  • Powinno się przecie przyjąć tego, który zgrzeszył a czyni pokutę... Jeśli kto trwa w takich uczynkach i nie pokutuje, stroń od niego ("Przykazanie" IV, 1,8-9).
  • Wyłącznie dla powołanych, przed nastaniem czasu obecnego, Pan ustanowił pokutę... Zmiłował się nad swym stworzeniem i taką ustanowił pokutę, i mnie ...dał władzę... Po owym powołaniu wielkim i świętym, jeśli się ktokolwiek da diabłu skusić do grzechu, jeden raz tylko będzie mógł czynić pokutę. Jeśli zaś zaraz potem znowu grzeszy i znowu pokutuje, na nic się to nie przyda takiemu człowiekowi ("Przykazanie" IV, 3,4-6).
  • Którzy z całego serca pokutować będą i oczyszczą się ze swych niegodziwości... i już nowych grzechów nie przydadzą do dawniejszych, tych Pan uzdrowi z dawnych grzechów ("Podobieństwo" VIII, 11,3).

Podsumowanie

Pasterz jest cennym dokumentem o życiu chrześcijańskim w dru­gim pokoleniu wiernych. Widać pozosta­łości i naleciałości judeochrześcijańskie, szczególnie w nauce o małżeństwie ("Przy­kazanie" IV), różne źródła doktryny o cno­cie, występującej w zabarwieniu stoickim, pitagorejskim, cynickim, oraz wiele proble­mów życia codziennego.

Obok problematyki soteriologicznej podjął w nim Hermas próbę połączenia ze sobą różnych, często sprzecznych, poglądów chrystologicznych. Był on pierwszym, który dostrzegł konieczność opracowania zwartej chrystologii oraz systematycznego omówienia relacji zachodzących pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Ale jego nauka chrystologiczna była daleka od dogmatów chrystologicznych uchwalonych w IV i V wieku; twierdzi np., że Chrystus jest adoptowanym synem Bożym, natomiast Syn Boży to Duch Św. objawiony w ciele (Parab. V,6,5 oraz IX, 1, 1).

Bibliografia polska

  • M. Morawski, Świętych obcowanie, Kraków 1903, 289-301.
  • S. Schneider, Św. Hipolit o greckich misteriach, Kraków 1917 (odbitka z t. 56 "Rozpraw Wydziału Filolog. AU").
  • L. Wrzoł, "Pasterz" Hermasa a nauka o grzechach głównych, "Mies. Katech. i Wychow." 9 (1920) 231-245.
  • Hermas, "Pasterz", w: Pierwsi świadkowie, tłum. A. Świderkówna, Kraków 1998, s. 211-299.
  • F. Szulc, Syn Boży w "Pasterzu" Hermasa, druga pozycja w serii "Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova", wydawanej przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Księgarnia św. Jacka, Katowice 2005.
  • Anna Świderkówna , M. Starowieyski "Pierwsi świadkowie, Pisma Ojców Apostolskich", Wydawnictwo Kraków 1998

Przekłady:

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Pasterz Hermasa":

Tercyna ...

Orfeusz ...

Archaizm ...

Etymologia nazw państw ...

Wolfgang Amadeusz Mozart ...

Ikona ...

Ewangelia Tomasza ...

Kodeks Synajski i Apokalipsa Jana. Na końcu Nowego Testamentu zamieszczony został List Barnaby oraz Pasterz Hermasa (niekompletny).Zapisany był wyłącznie wielkimi literami alfabetu greckiego , tj. uncjałą, na ...

Pasterz Hermasa Chrystus jako dobry pasterz. Rzeźba z marmuru, III w. n.e., Muzeum WatykańskiePasterz Hermasa ( gr. : Poimen, łac. : Pastor) – apokryficzne dzieło literackie powstałe w ...

2. List do Tesaloniczan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pasterz Hermasa":

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 15) ...

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 13) ...

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie