Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mięsień dwubrzuścowy

Mięsień dwubrzuścowy

Mięsień dwubrzuścowy

Mięsień dwubrzuścowy ( łac. musculus digastricus) - jeden z mięśni szyi , parzysty i składający się z dwóch brzuśców, należący do grupy mięśni nadgnykowych. Jest antagonistą (choć o dużo słabszym działaniu) mięśni żucia - opuszcza żuchwę . Jeśli żuchwa jest ustalona w położeniu uniesionym, mięsień ten unosi kość gnykową . Działając samodzielnie brzuśce: przedni i tylny, przesuwają dodatkowo kość gnykową odpowiednio do przodu lub do tyłu.

Mięsień składa się z brzuśców: przedniego i tylnego (łac. venter anterior, venter posterior). Brzusiec tylny zaczyna się we wcięciu sutkowym kości skroniowej , przedni zaś w dole dwubrzuścowym żuchwy. Oba brzuśce łączy ścięgno pośrednie, przytwierdzone do kości gnykowej.

Unaczyniony przez gałęzie tętnicy szyjnej zewnętrznej . Brzusiec tylny (podobnie jak mięsień rylcowo-gnykowy ) przez tętnice: potyliczną i uszną tylną, natomiast brzusiec przedni przez gałąź tętnicy twarzowej. Unerwienie obu brzuśców jest różne, ze względu na ich odmienne pochodzenie. Brzusiec przedni pochodzi z pierwszego łuku gardłowego, unerwiony jest zatem przez gałąź nerwu trójdzielnego : nerw żuchwowo-gnykowy, od nerwu żuchwowego. Z kolei brzusiec tylny pochodzi z łuku drugiego, w związku z czym gałęzie unerwiające go pochodzą od nerwu twarzowego .

Bibliografia

  • Bochenek, Adam, Reicher, Michał: Anatomia człowieka (tom I). 

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Mięsień dwubrzuścowy":

Rak języka ...

Białka fibrylarne ...

Miozyna ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Kichanie ...

Opłucna ...

Oksytocyna ...

Kwashiorkor ...

Marazm ...

Dyskobol ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mięsień dwubrzuścowy":

Budowa i rola części czynnej układu ruchu (plansza 4) ...

Układ krwionośny człowieka (plansza 6) ...

Układ krwionośny człowieka (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie