Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sancho VII Mocny

Sancho VII Mocny

Sancho VII zwany Mocnym lub Silnym ( hiszp. Sancho el Fuerte, bask. Santxo Azkarra, zm. 7 kwietnia 1234 ) - król Nawarry między 1194 i 1234.

Syn Sancho VI i Sanchy Kastylijskiej. Był ostatnim męskim potomkiem pierwszej dynastii królów Nawarry.

W 1200 roku poprowadził ekspedycję do Afryki . Korzystając z jego nieobecności, królowie Kastylii i Aragonii najechali Nawarrę, odbierając jej prowincje Alavy, Guipuzcoa i Vizcaya. Wyróżnił się jako przywódca podczas bitwy pod Las Navas de Tolosa w 1212 .

Sancho złożył faktyczną władzę (el Encarrado) w 1234, wkrótce potem zmarł. Jego siostra Blanka objęła wówczas obowiązki regentki królestwa. Po osiągnięciu wieku 21 lat nowym władcą jako Tybald I został syn Blanki i Tybalda III , hrabiego Szampanii - jednocześnie dziedzic hrabstwa Szampanii .

Małżeństwa

Sancho był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Konstancja, córka hrabiego Rajmunda VI z Tuluzy , z którą ożenił się około 1195 roku. Ich rozwód miał miejsce w roku 1200 . Jego drugą żoną była, według niektórych źródeł, Klemencja, córka cesarza Fryderyka Barbarossy . Inne źródła jednak wskazują na córkę Abu Yaquba al-Mustansira Yusufa II, emira Maroka , jako jego drugą żonę. Współcześni historycy podejrzewają, że nieudane małżeństwa związane były z homoseksualizmem Sancha, jednak kroniki Karola z Viany wspominają o kilku nieślubnych dzieciach Sancho (Ferdynandzie, Wilhelmie i Roderiku), które miał z nieznanymi kobietami.


Poprzednik
Sancho VI
król Nawarry
1194 - 1234
Następca
Tybald I


Inne hasła zawierające informacje o "Sancho VII Mocny":

Rodzimy Kościół Polski ...

Brno ...

Uznam ...

Wiktor Sukiennicki ...

Klemens VII ...

1499 ...

XVI wiek ...

Kauen ...

1408 ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sancho VII Mocny":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 7) ...

Mangan i jego związki (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie