Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Uniwersalny czas koordynowany

Uniwersalny czas koordynowany

Uniwersalny czas koordynowany, UTC ( ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI ( fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego . By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC, z dokładnością nie mniejszą niż 0.9 s , od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. przestępna sekunda . Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).

Coordinated Universal Time jest wyrażany za pomocą 24-godzinnego zegara i wykorzystuje kalendarz gregoriański . Jest używany w nawigacji lotniczej i morskiej, gdzie jest znany pod swoją wojskową nazwą "Zulu time" ("Zulu" w alfabecie fonetycznym odpowiada literze "z", oznaczającej południk zerowy, czyli długość geograficzną 0, w angielskiej miejscowości Greenwich ).

UTC został zdefiniowany przez Comité consultatif international des radiocommunications ( CCIR ), poprzednika Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej . Pełną definicję zawiera CCIR Recommendation 460-4 (plik PDF ; wersja HTML stworzona przez Google ) lub ITU-T Recommendation X.680 (plik PDF; wersja HTML stworzona przez Google) z lipca 1994 roku.

Akronim UTC jest niezależny od języka i odpowiada w języku angielskim nazwie "Coordinated Universal Time", a w języku francuskim "Temps Universel Coordonné". W komunikacji radiowej na morzu i w powietrzu poza określeniem "Czas Zulu" używa się również rozwinięcia akronimu "Universal Time Correct".

W Polsce stosuje się czas UTC(PL) – wprowadzony w 2003 r. ustawowo jako czas urzędowy[1], do zastosowań oficjalnych, udostępniany z dwóch adresów IP[2] przez Główny Urząd Miar , oraz czas UTC (AOS) – podawany do celów naukowych przez jednostkę PAN Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem .

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie z 19 marca 2004 r., dostępne w Internecie, dostęp 2009-02-11 ( Dz. U. z 2004 r. Nr 56, poz. 548 )
  2. Wg "Informacji nt. uruchomienia serwerów czasu w GUM", dostępnej w Internecie, dostęp 2009-02-11 , są to IP 212.244.36.227 i 212.244.36.228

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Uniwersalny czas koordynowany":

Podróżnik ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Tadeusz Kognowicki ...

Koszykówka ...

Ratusz w Kownie ...

XVI wiek ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Uniwersalny czas koordynowany":

Zasady zgodnego z prawem wykorzystywania komputera (plansza 4) ...

12b Prędkość i hamowanie - część 2 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - znaki zakazu - część 2 (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie