Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Germinal (powieść)

Germinal (powieść)

Germinal

Okładka pierwszego francuskiego wydania
Autor Émile Zola
Kraj wydania Francja
Język francuski
Data I wyd. 1885 r.
Wydawca G. Charpentier
Typ utworu powieść naturalistyczna

Germinal – powieść Emila Zoli , napisana w 1885 r. w języku francuskim . Jest trzynastą z cyklu powieści autora Rougon-Macquartowie , uważaną przez niego za swoją najlepszą, a przez wielu krytyków -- także za jedną z najlepszych powieści w języku francuskim. Powieść jest opisem strajku górników w północnej Francji , inspirowana przez autentyczny strajk w Anzin , widzianego zarówno od strony robotników, jak i burżuazji . Ponieważ opisuje ciężki los górników, przez socjalistów uważana za bardzo ważne dzieło w historii.

Tytuł nawiązuje do miesiąca rewolucyjnego germinal i w bardzo swobodnym przekładzie może być tłumaczony jako " wiosna " (porównaj tytuł " Przedwiośnie " S. Żeromskiego ). W literaturze światowej i polskiej tytuł brzmi "Germinal".

Spis treści

Streszczenie


Głównym bohaterem powieści jest Stefan (występuje również w powieści W matni ), początkowo bezrobotny maszynista. W poszukiwaniu pracy Stefan przybywa do miejscowości Montsou, do kopalni Le Voreux, gdzie udaje mu się zatrudnić w kopalni. Widoki ciężkiej pracy pod ziemią, niskie płace i częsty głód sprawiają, że pod wpływem rosyjskiego kolegi - anarchisty Suwarina zaczyna interesować się ideałami socjalizmu i I Międzynarodówki . Do innych, drugoplanowych postaci należą Maheu (stary górnik), jego żona i dzieci, w tym nastoletnia córka Katarzyna zakochana w Stefanie, Levaque (sąsiad Maheu), dziadek Maheu (o pseudonimie Bonnemort - dobra śmierć), przyjmujący z pokorą swój los, Chaval, kochanek Katarzyny i rywal Stefana. Stronę arystokracji i burżuazji reprezentują m.in. państwo Gregoire, właściciele kopalni, oraz Hennebau, dyrektor kopalni.

Stefan przedstawiony jest jako dość naiwna osoba, wierząca w ideały socjalistyczne i łatwość ich realizacji. Udaje mu się doprowadzić do strajku i początkowo jest popierany przez prawie wszystkich kolegów. Towarzystwo, które jest właścicielem kopalni, nie ustępuje. Ciągnący się strajk doprowadza robotników do głodu, stopniowo robotnicy tracą wiarę w zwycięstwo, wielu z nich podejmuje pracę. Stefan, który początkowo cieszył się wielkim poważaniem kolegów, zaczyna spotykać się z ich niechęcią.

W końcu tłum wymyka się spod kontroli Stefana, a on sam mu ulega. Ludzie niszczą kopalnie, maszyny, atakują domy burżuazji. Wreszcie dochodzi do tragedii: sprowadzone wojsko, zaatakowane przez robotników, zmuszone jest otworzyć ogień. Ginie kilka osób, w tym Maheu, Moquette, Lidka.

Śmierć towarzyszy doprowadza do końca strajku. Kolejno górnicy podejmują pracę. Towarzystwo w akcie łaski przyjmuje wszystkich z powrotem do pracy.

Jednak Suwarin, który uważa, że górnicy ustępując zdradzili idee rewolucji, dokonuje sabotażu i uszkadza szyb windy. Gdy robotnicy są na dole, następuje awaria i cała kopalnia zostaje zalana. Ginie wielu robotników. Na dnie kopalni zostają uwięzieni Stefan, Chaval i Katarzyna. Po kolejnej kłótni Stefan zabija swojego rywala odłamkiem skały. Następnie w końcu wyznają sobie z dawna odczuwaną miłość z Katarzyną, jednak dziewczyna po kilku godzinach umiera z głodu.

Akcja ratunkowa przynosi ostatecznie ocalenie tylko Stefanowi. Stefan ostatecznie opuszcza pracę w kopalni i odchodzi, przekonany, że mimo tej klęski kolejny społeczny przewrót przyniesie zwycięstwo robotników.

Rewolucja socjalistyczna

W XX wieku , szczególnie w krajach komunistycznych , powieść uważana była za wezwanie do rewolucji robotniczej. Tytuł sugerujący nadejście nowej epoki, jakim byłaby rewolucja socjalistyczna, częste nawiązania do Międzynarodówki, opis ciężkiego losu robotnika i opisy lenistwa burżuazji mogły o tym świadczyć.

W kilku miejscach Zola zwraca jednak uwagę na skutki takiej rewolucji. Rasseneur, dawny górnik, wzywa towarzyszy do spokoju i opanowania. Stefan uświadamia sobie, jak trudno jest kierować tłumem. W wielu miejscach robotnicy zauważają, że ideały są dobre, ale ich realizacja - trudniejsza. Nigdzie również autor nie oznajmia wprost, że uważa rewolucję za jedynie rozwiązanie, co więcej - ukazuje po stronie burżuazji postać dobrego pracodawcy, który jednak w momencie wybuchu strajku traci tak samo jak bezwzględni szefowie Towarzystwa.

Z tego powodu, mimo pochwał, część socjalistów rewolucyjnych krytykowała Zolę.

Nawiązania

  • Na pogrzebie Zoli tłumy robotników wołały "Germinal! Germinal!". Do dziś w środowiskach górniczych Francji powieść zajmuje ważną pozycję kulturową.

Adaptacje


Inne hasła zawierające informacje o "Germinal (powieść)":

Kara ...

Maciej Słomczyński ...

Bawełna ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Dożynki ...

Przypadki Robinsona Kruzoe ...

1932 ...

Kilimandżaro ...

Maksim Gorki ...

Pokolenie "Współczesności" ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Germinal (powieść)":

Dorastanie bohaterów (plansza 7) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 33) ...

Świat rycerskich praw i obyczajów ? Henryk Sienkiewicz ˝Krzyżacy˝ (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie