Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kathleen Sebelius

Kathleen Sebelius

Kathleen Sebelius
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1948
Cincinnati , Ohio
Sekretarz Zdrowia Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 28 kwietnia 2009
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Charles Johnson (p.o)
Gubernator Kansas
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Okres urzędowaniaod 13 stycznia 2003
do 28 kwietnia 2009
PoprzednikBill Graves
Następca Mark Parkinson

Kathleen Sebelius (ur. 15 maja 1948 w Cincinnati , Ohio ), amerykańska polityk, 44. gubernator Kansas w latach 2003 - 2009 . Sekretarz Zdrowia Stanów Zjednoczonych od 28 kwietnia 2009 .

Spis treści

Edukacja i rodzina

Kathleen Sebelius urodziła się i dorastała w katolickiej rodzinie w Cincinnati w stanie Ohio . Uczęszczała do katolickiej szkoły średniej Summit Country Day School. Następnie studiowała na katolickim Trinity Washington University w Waszyngtonie . Uzyskała także stopień Master of Public Adminsitration na University of Kansas. W 1974 przeprowadziła się do stanu Kansas , gdzie przez 8 lat zasiadała w stanowym parlamencie, a przez kolejne 8 lat był komisarzem ds. ubezpieczeń.

Sebelius jest córką byłego gubernatora Ohio , Johna J. Gilligana. Jej mąż, Gary Sebelius, jest sędzią federalnym. Jest matką dwóch synów.

Kariera polityczna

W 1986 Kathleen Sebelius została wybrana do Izby Reprezentantów stanu Kansas. W 1994 opuściła parlament stanowy i zajęła stanowisko komisarza ds. ubezpieczeń.

Gubernator

Sekretarz stanu Condoleezza Rice z gubernatorami, Kathleen Sebelius druga z lewej.

Kathleen Sebelius w wyborach na gubernatora Kansas w listopadzie 2002 pokonała kandydata republikanów , Tima Shallenburgera, stosunkiem głosów 53% do 45%. Jej zwycięstwo było częściowo spowodowane podziałami w obozie republikańskim, wywołanymi książką Thomasa Franka "What's the Matter with Kansas?", opisującą ekspansję konserwatywnego populizmu w tym stanie. Urząd gubernatora Kansas oficjalnie objęła 13 stycznia 2003 . W styczniu 2006 Sebelius była jednym z najbardziej popularnych gubernatorów w USA [1].

26 maja 2006 oficjalnie ogłosiła zamiar ubiegania się o reelekcję. Jej rywalem został republikanin Jim Barnett. Sebelius odniosła ponownie zwycięstwo, zdobywając 57,8% głosów, podczas gdy Barnet uzyskał 40,5% głosów poparcia. Jej druga kadencja na stanowisku gubernatora była jej ostatnią. Pełniła ją do czasu przejścia do administracji prezydenta Obamy w kwietniu 2009.

W listopadzie 2005 tygodnik Time nazwał Sebelius jednym z pięciu najlepszych gubernatorów w Ameryce, chwaląc ją za likwidację miliardowego zadłużenia i rozwój publicznej edukacji[2]. Od 2005 Sebelius zasiada we władzach Stowarzyszenia Gubernatorów Demokratów (Democratic Governors Association).

W czasie wyborów prezydenckich w 2004 Kathleen Sebelius była wymieniana jako potencjalna kandydatka na stanowisko wiceprezydenta u boku Johna Kerry'ego . W styczniu 2008 udzieliła oficjalnego poparcia Barackowi Obamie . 28 stycznia 2008 Sebelius jako przedstawicielka demokratów udzieliła odpowiedzi na coroczne orędzie prezydenta George'a W. Busha przed połączonymi izbami Kongresu USA . W czasie kampanii wyborczej w 2008 Kathleen Sebelius była ponownie wymieniana jako jeden z potencjalnych kandydatów demokratów do stanowiska wiceprezydenta u boku Baracka Obamy[3].

Kathleen Sebelius w chwili zaprzysiężenia na stanowisko sekretarza zdrowia, kwiecień 2009.

2 marca 2009 prezydent Barack Obama ogłosił nominację Sebeliius na stanowsiko sekretarza zdrowa i opieki społecznej w swoim gabinecie[4]. 28 kwietnia 2009 nominację Sebelius zatwierdził w głosowaniu Senat (stosunkiem głosów 65 do 31)[5].

Poglądy społeczne

Jest zwolenniczką prawa do aborcji , popiera wnioski o finansowaniu aborcji z funduszy publicznych oraz dąży do zagwarantowania w ubezpieczeniach pracowniczych pokrycia kosztów zabiegu. Szeroko komentowana była jej znajomość z George'em Tillerem , właścicielem placówki aborcyjnej, który wspierał ją datkami finansowymi. W 2008 roku zawetowała ustawę, która miała nakazywać aby "aborcja w późnym terminie" była wykonywana wyłącznie przy wyraźnym uzasadnieniu medycznym i opinii lekarskiej. Arcybiskup Joseph Naumann wezwał ją, aby zaprzestała przyjmowania Komunii Świętej [6].

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kathleen Sebelius":

XXI wiek ...

Lata 90. XX wieku ...

1965 ...

Ziemia ...

Linia sukcesji prezydenckiej (USA) Gates Sekretarz Obrony 7 Eric Holder Prokurator Generalny 8 Ken Salazar Sekretarz Zasobów Wewnętrznych 9 Tom Vilsack Sekretarz Rolnictwa10 Gary Locke Sekretarz Handlu11 Hilda Solis Sekretarz Pracy12 Kathleen Sebelius Sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej13 Shaun Donovan Sekretarz Urbanizacji 14 Ray LaHood Sekretarz Transportu15 Steven Chu Sekretarz Energii 16 Arne ...

Toronto ...

John Fitzgerald Kennedy ...

XX wiek ...

Literatura dla dzieci i młodzieży ...

1956 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kathleen Sebelius":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie