Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Manifest PKWN

Manifest PKWN

Manifest PKWN (tzw. Manifest Lipcowy) odezwa do narodu polskiego ogłoszona 22 lipca 1944 . Jako miejsce ogłoszenia podano Chełm . W rzeczywistości został podpisany i zatwierdzony przez Stalina w Moskwie 20 lipca 1944, gdzie wydrukowano pierwszy nakład "trzyszpaltowy", a następnego dnia został ogłoszony w audycji radiowej Związku Patriotów Polskich . W Chełmie tekst manifestu "dwuszpaltowy" wydrukowano dopiero 26 lipca .

Wzywał do walki z okupantem niemieckim, ustanawiał Krajową Radę Narodową jako jedyne legalne źródło władzy i odmawiał legitymizacji władzy Rządowi RP na uchodźstwie , zapowiadał utworzenie Milicji Obywatelskiej i ukaranie zbrodniarzy hitlerowskich, nacjonalizację ziemi i przemysłu, bezpłatne nauczanie, repatriację Polaków pozostałych na obczyźnie.

Zdjęcie propagandowe przedstawiające "przypadkowego" czytelnika Manifestu

Manifest podpisali członkowie PKWN z przewodniczącym Edwardem Osóbką-Morawskim i wiceprzewodniczącymi Wandą Wasilewską i Andrzejem Witosem na czele.

Manifest zawierał jedynie cele taktyczne, nie strategiczne komunistów w Polsce. Deklarował, np. przywrócenie odebranej przez Niemców własności należącej do chłopów , rzemieślników , drobnej i średniej burżuazji oraz instytucji publicznych i Kościoła .

Bibliografia, literatura


Inne hasła zawierające informacje o "Manifest PKWN":

Walonowie ...

1848 ...

Order Orła Białego ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Kajetan Sołtyk ...

Ziemiaństwo ...

Stefan Wyszyński ...

1988 ...

Stronnictwo Demokratyczne ...

Periodyzacja sztuki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Manifest PKWN":

141 Obrona Polaków przed polityką zaborców. Kultura w Polsce w XIX wieku (plansza 12) ...

Historia informatyki część II (plansza 19) ...

231. Dojście komunistów do władzy w Polsce (plansza 7) Manifest PKWN Dojście komunistów do władzy w Polsce Komuniści, aby osiągnąć totalną władzę, ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie