Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Portret muzyka

Portret muzyka


Portret muzyka
Leonardo da Vinci , 1490
olej na desce
44,7 × 32 cm
Biblioteka Ambrozjańska

Portret muzyka - obraz namalowany ok. 1490 r. przez włoskiego artystę renesansowego , Leonarda da Vinci .

Przedstawienie

Jest to jedyny portret pędzla Leonarda, którego bohaterem jest mężczyzna, choć w jego szkicownikach nie brakowało portretów rysunkowych. Artysta przedstawił mężczyznę z kartką z nutami w dłoni. Żywa twarz i szczegółowe namalowane loki wyłaniają się z ciemnego tła. Portret znakomicie ukazuje osobowość modela. Obraz został niedokończony. Czapka i odzienie zostały domalowane przez ucznia artysty.

Portret przedstawia mediolańskiego muzyka. Możliwe, że jest to przyjaciel artysty, kapelmistrz katedry mediolańskiej i teoretyk muzyki, Franchino Gaffurino. Większość nut na portrecie znikła, ale jest słabo widoczna pięciolinia oraz napis Cant. Ang. Serge Bramly uważa, iż skrót odnosi się do kompozycji Gaffuria Canticum angelicum, ale nie jest to całkiem pewne. Gaffurio napisał książkę z dziedziny teorii muzyki zatytułowaną Angelicum ac divinum opus musicae, ale opublikowano ją w 1508 r., czyli 18 lat po powstaniu obrazu. Gaffurio zajmował jednak na tyle wysoką pozycję w społecznej hierarchii Mediolanu, że mógł pozować Leonardowi. Inne jego wizerunki, malowidło w Lodi i drzeworyt na tytułowej stronie De harmonia, nie są podobne do mężczyzny z portretu Da Vinciego. Argumentem przeciw jest fakt, że w czasie powstania portretu Gaffurio miał ok. 40 lat, a muzyk na obrazie wygląda młodziej. Inne teorie sugerują, że obraz przedstawia muzyka i śpiewaka, ucznia Leonarda, Atalante Migliorottiego .

Historia

Obraz nie został wymieniony w spisie dzieł z kolekcji ambrozjańskiej, sporządzonym z 1618 r. przez kardynała Fryderyka Boromeusza . Pierwsza wzmianka o obrazie pojawiła się w katalogu z 1686 r., gdzie jego autorstwo przypisano Bernardino Luiniemu i został opisany jako portret księcia Mediolanu. W 1905 r. dokonano oczyszczenia obrazu, przez co odsłonięto nuty w prawej ręce modela. Wówczas nadano mu tytuł Portret muzyka. Niekiedy jest on także nazywany Muzyk.

Zobacz też

Bibliografia

  • Buchholz E. L., Leonardo da Vinci, Życie i twórczość, Pracownia Wydawnicza "ElSet", 2005, .
  • Nicholl Ch., Leonardo da Vinci, Lot wyobraźni, Warszawa 2006, Wyd. W.A.B., .
  • Stuckenbrock Ch., Töpper B., Arcydzieła malarstwa europejskiego, Wyd. h.f.ullmann, 2007, .


Inne hasła zawierające informacje o "Portret muzyka":

Sztuka ...

Wittenberga ...

Szkoci ...

Aurora ...

Katarzyna Klich ...

Janusz Józefowicz ...

Dire Straits ...

Boris Blacher ...

Hector Berlioz ...

Vincenzo Bellini ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Portret muzyka":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 8) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie