Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Turystyka aborcyjna

Turystyka aborcyjna

Turystyka aborcyjna to podróżowanie z krajów o restrykcyjnych przepisach aborcyjnych do krajów, w których są one łagodniejsze (lub w mniejszym stopniu egzekwowane), w celu wykonania aborcji .

Pod pojęciem turystyki aborcyjnej rozumiane są najczęściej wyjazdy w celu dokonania zabiegu ale termin dotyczy też wyjazdów w celu zakupu - otrzymania środów wczesnoporonnych, wykonania badań prenatalnych itp.

Z turystyki aborcyjnej najbardziej znana jest w Europie Irlandia , gdzie ściśle egzekwowane przepisy – w porównaniu z legalnością aborcji w szerokim zakresie w pobliskiej Wielkiej Brytanii – czynią z turystyki aborcyjnej łatwiejszą formę przerwania ciąży . Oferty wyjadów na Litwę , do Czech , Słowacji i Niemiec oraz rejsów do Szwecji o tym chakterze można stosunkowo często spotkać w krajowej prasie codziennej.

Dość głośnym, choć marginalnym pod względem ilości wykonywanych zabiegów, jest holenderski statek Langenort , należący do stowarzyszenia Kobiety na falach . Na statku tym można dokonać aborcji na wodach eksterytorialnych, zgodnie z holenderskim prawem .

Prawny status turystyki aborcyjnej

Spór między irlandzkimi organizacjami promującymi turystykę aborcyjną a władzami Irlandii, próbującymi zakazać ich działalności, zakończył się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w 1992. W sprawie "Open Door oraz Dublin Well Woman przeciwko Irlandii" trybunał uznał Irlandię winną ograniczenia prawa do informacji i nakazał odwołanie przepisów zakazujących działalności informacyjnej stowarzyszeniom proaborcyjnym.

W wyniku tego i dalszych postanowień organów Unii Europejskiej organizowanie i reklamowanie turystyki aborcyjnej jest w Irlandii obecnie legalne.


Inne hasła zawierające informacje o "Turystyka aborcyjna":

Uznam ...

Pokój toruński 1411 ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Sedmídolí ...

Medwiedin ...

Czarna Góra (Czeski Grzbiet) ...

Lisia Góra (Karkonosze) ...

Śląskie Kamienie ...

Studzienna Góra ...

Łączna Góra ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Turystyka aborcyjna":

214. Gospodarka Polski. Usługi i turystyka (plansza 7) ...

236. Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie (plansza 10) ...

234. Turystyka w Polsce (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie