Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Alexander Fleming

Alexander Fleming

Fleming na znaczku

Alexander Fleming (ur. 6 sierpnia 1881 w Lochfield koło Darvel w East Ayrshire , Szkocja , zm. 11 marca 1955 w Londynie , Wielka Brytania ) - szkocki bakteriolog i lekarz.

Odkrywca wpływu pleśni pędzlaka na gronkowce (1929), co było kamieniem milowym w odkryciu penicyliny . W czasie wojny przeniósł się do Stanów Zjednoczonych , aby tam kontynuować swoją pracę badawczą. W 1945 roku otrzymał Nagrodę Nobla (razem z Howardem Floreyem i Ernstem Chainem ).

Sir Alexander Fleming urodził się w Lochfield koło Darvel w Szkocji 6 sierpnia 1881. Uczęszczał do Louden Moor School, Darvel School i Kilmarock Academy, po czym przeniósł się do Londynu na politechnikę, którą ukończył w 1897 roku. W 1901 roku Fleming zaczął studiować medycynę w szkole w Londynie. Pracował wtedy w grupie badawczej Almrotha Wrighta i wykazywał zainteresowanie bakteriologią. Podczas wojny między Wielką Brytanią a Niemcami w 1914 roku, dołączył jako kapitan do Korpusu Medycznego Brytyjskiej Armii Królewskiej, gdzie brał udział w kuracjach mających na celu zmniejszenie liczby żołnierzy umierających z powodu zakażeń. Kiedy skończyła się I wojna światowa, Fleming powrócił do pracy w Szpitalu Świętej Marii.

W 1928 roku, Fleming podczas porządkowania i usuwania kultur bakterii z naczyń zauważył rosnącą na tej kolonii niebieską pleśń , która zdawała się zabijać te szkodliwe bakterie. Po wielu eksperymentach Alexander Fleming odkrył penicylinę G, która działa wyjątkowo silnie bakteriobójczo, a łagodnie dla człowieka. Niestety badania zostały wstrzymane z powodu braku środków finansowych.

W 1945 roku Alexander Fleming otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Słynnym jego powiedzeniem było: "To natura wyprodukowała penicylinę, ja ją tylko odkryłem." Resztę życia Fleming przepracował w Szpitalu Świętej Marii. W 1943 roku został wybrany członkiem Towarzystwa Królewskiego, rok później otrzymał tytuł szlachecki. W 1948 roku nadano mu tytuł Profesora Bakteriologii Uniwersytetu Londyńskiego. Fleming zmarł na zawał serca 11 marca 1955 roku. Pochowany został w Katedrze Św. Pawła.


Inne hasła zawierające informacje o "Alexander Fleming":

Brno ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1986 ...

David Garrick ...

1878 ...

1908 ...

Armia Czerwona ...

1863 ...

1951 ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alexander Fleming":

217 Nauka i technika (plansza 4) ...

137. Wiek rozwoju (plansza 5) ...

060. Poczdam (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie