Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cywilizacja łacińska

Cywilizacja łacińska

Cywilizacja łacińska (czasem także cywilizacja zachodnia , Zachód) - pojęcie zbliżone do pojęcia cywilizacji zachodniej , oznaczające cywilizację ukształtowaną w Europie . Z czasem ów typ cywilizacji objął również takie tereny jak obie Ameryki, Australię i Nową Zelandię . Szczegółowe analizy cywilizacji Zachodu przeprowadzili Arnold Toynbee i Oswald Spengler , w Polsce Feliks Koneczny . Tak rozumiany Zachód często przeciwstawia się Wschodowi bizantyjskiemu i muzułmańskiemu.

Kraje zaliczane do cywilizacji zachodniej.

Wg Feliksa Konecznego cywilizacja łacińska opiera się na na greckiej filozofii , rzymskim prawie i etyce chrześcijańskiej. Jako jedyna łączy wszechstronny rozwój kategorii prawdy , rozumiany jako metodyczne dochodzenie do poznania obiektywnej prawdy z kategorią dobra, opartej na podporządkowaniu życia społecznego etyce , będącej zbiorem norm postępowania wyznawanym dobrowolnie przez społeczeństwo. Dzięki czemu cywilizacja łacińska mogła jako jedyna z obecnie istniejących cywilizacji stać się personalistyczną w przeciwieństwie do pozostałych cywilizacji będących cywilizacjami gromadnościowymi . C.Ł. wytworzyła pojęcie państwa , etyki i prawdy . Prawo jest tworzone na podstawie norm etycznych, dzięki czemu możliwy jest rozwój moralności . Wyróżniają ciągle rosnące wymogi etyczne oraz doskonalenie prawa w oparciu o nie.

Jedną z cech jej prawa jest dualizm. Wyróżniamy zarówno prawo prywatne jak i prawo publiczne. Prawo prywatne znajduje zastosowanie w obyczajach rodzinnych, w stowarzyszeniach, spółdzielniach, partiach politycznych, cechach, izbach zawodowych, itd. Państwo w cywilizacji łacińskiej nie ingeruje w tworzenie prawa prywatnego. Nadmierna ingerencja państwa jest sprzeczna z zasadami cywilizacji łacińskiej. Prawo państwowe w cywilizacji łacińskiej jedynie reguluje stosunki międzyludzkie, zapewniające bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne państwa.

W cywilizacji łacińskiej jest brana pod uwagę praca organiczna , samoorganizacja , samo naprawiania się oraz działanie oddolne . Ważną rolę w cywilizacji łacińskiej odgrywają wspólnoty lokalne, samorządy , spółdzielnie , kasy pożyczkowe itp. Dzięki temu w cywilizacji łacińskiej jest możliwe ograniczenie roli państwa do niezbędnego minimum.

Spośród dóbr materialnych najwyższą wartość w cywilizacji łacińskiej posiadają nieruchomości, a w szczególności grunt. W cywilizacji łacińskiej naturalnym dążeniem jest zapewnienie jak największej liczbie ludzi samodzielności ekonomicznej, czyli posiadania własnego warsztatu pracy, dzięki któremu będą w stanie utrzymać siebie i rodzinę.

W prawie rodzinnym i małżeńskim w cywilizacji łacińskiej występują wyłącznie małżeństwa monogamiczne, a pozycja rodziny jest zdecydowanie wyższa od pozycji rodu.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Cywilizacja łacińska":

Sztuka ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Jarząb pospolity ...

Zakon Kaznodziejski ...

Katechizm Kościoła Katolickiego ...

Anarchizm ...

1975 ...

1970 ...

1965 ...

Stela ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cywilizacja łacińska":

Chrom i jego związki (plansza 2) ...

013. Odrodzenie Europy (plansza 4) ...

Krew i choroby układu krwionośnego (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie