Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Europejska Organizacja Rozwoju Rakiet Nośnych

Europejska Organizacja Rozwoju Rakiet Nośnych

Rakieta Europa II

Europejska Organizacja Rozwoju Rakiet Nośnych ( ang . European Launcher Development Organisation, ELDO) – międzynarodowa organizacja zawiązana w 1962 , a formalnie utworzona w 1964 , w celu opracowania i budowy rakiety nośnej Europa. W 1974 połączona z ESRO w Europejską Agencję Kosmiczną .

Propozycja utworzenia ELDO została wysunięta przez Wielką Brytanię, która w kwietniu 1960 anulowała niemal ukończony program budowy rakiety Blue Streak. Wielka Brytania zaproponowała krajom ówczesnej Unii Europejskiej budowę wspólnej trójstopniowej rakiety nośnej zdolnej do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską ładunek 1 000 kg.

Do programu przystąpiły:

Brytyjski Blue Streak miał stanowić 1. człon rakiety Europa I. Francuska rakieta Coralie, 2. człon. Niemcy miały zbudować człon trzeci. Włochy miały zaprojektować satelitę, a Holandia z Belgią skoncentrować się na systemie śledzenia i telemetrii.

Pierwsze 10 startów odbyło się z poligonu rakietowego Woomera, w Australii. Program startów podzielono na trzy fazy:

  • Faza 1 ( 1964 - 1965 ) - starty F1 do F3 - starty pierwszego członu Blue Streak w kierunku północno-zachodnim (Talgarno). Wszystkie starty był udane
  • Faza 2 ( 1966 - 1967 ) - starty F4, F5, F6/1 i F6/2 - loty suborbitalne z makietami satelitów w kierunku pustyni Simpsona. Loty odbywały się z makietami 2. i 3. członu (sprawdzenie stabilności aerodynamicznej), po czym w kolejnych startach zastępowano je właściwymi stopniami
  • Faza 3 ( 1967 - 1970 ) - starty F7 do F10 - starty z satelitą wraz jego satelizacją - żaden nie powiódł się z powodu usterek 3. członu. Lot F10 nie odbył się

Fazy 2. i 3. były całkowicie nie udane. Człony Blue Streak sprawdzały się i działały bez zarzutu, jednak usterki pojawiały się zawsze w 2. i 3. członie rakiety. Czwarty lot fazy 2. został dodany w celu zrekompensowania poprzednich porażek jednak również nie powiódł się.

Ponieważ kosmodrom Woomera nie nadawał się do umieszczania satelitów na orbitach geostacjonarnych, w 1966 zdecydowano o przeniesieniu kolejnych startów do Kourou - francuskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej , w Ameryce Południowej.

Tam, 5 listopada 1971 , odbył się ostatni start F11, w czteroczłonowej konfiguracji Europa II.. Nie powiódł się on z powodu usterki autopilota. Rakieta rozbiła się. Przełożony z tego powodu start F12 nie został zrealizowany, gdyż w międzyczasie Wielka Brytania wycofała się z programu i postanowiono rozwijać rakiety rodziny Ariane .

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Europejska Organizacja Rozwoju Rakiet Nośnych":

Rodzimy Kościół Polski ...

II wiek ...

Biskup ...

Rak języka ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Studia ...

Grenoble ...

I wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Europejska Organizacja Rozwoju Rakiet Nośnych":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 23) ...

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 3) ...

010. Dzieje Ziemi (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie