Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Leon VI Filozof

Leon VI Filozof

Monety z podobizną Leona VI Filozofa

Leon VI Filozof (ur. 19 września 866 w Konstantynopol , zm. 11 maja 912 tamże) – cesarz Bizancjum z dynastii macedońskiej. Swój przydomek zawdzięczał upodobaniom do wygłaszania kazań w kościołach Konstantynopola .

Wstąpił na tron po swym ojcu Bazylim w 886 roku, rozpoczynając panowanie od usunięcia z patriarchatu Focjusza . Jego matką była Eudokia Ingerina ( kochanka cesarza Michała III Metystesa , skąd niektórzy historycy to jemu przypisują ojcostwo).

Do 904 roku panował wspólnie z bratem Aleksandrem . Mimo podjęcia prób reorganizacji wojska bizantyjskiego i podniesienia jego sprawności bojowej poniósł szereg klęsk w wojnach z wdzierającymi się w granice państwa Bułgarami ( 894 - 896 ), Arabami ( 907 ). Po przegranej wojnie z Rusią Kijowską ( 911 ) zawarł traktat gwarantujący Rusinom swobodę handlu z Konstantynopolem. Polecił dokończenie bizantyjskiego kodeksu prawnego Opus Basilicon (uaktualnienie ustaw z kodeksu Justyniana ), który przetrwał do upadku Konstantynopola w 1453 roku. Autor prac z zakresu taktyki wojskowej i teologii.

Rodzina

Pierwszą żonę wybrała mu matka i została nią Teofano, córka Martinacusa - bizantyjskiego szlachcica. Leon został zmuszony do poślubienia jej w 886 . Bizantyjczycy kochali cesarzową, ale Leon nie był z nią szczęśliwy. Miał z nią jedynie córkę (po której śmierci Teofano udała się do klasztoru i tam zmarła):

W 898 , Leon poślubił swoją kochankę Zoe Zaoutzainę, córkę swojego doradcy Stylianosa Zaoutzesa. Zoe także urodziła Leonowi córkę i zmarła w 899 na malarię :

W 900 Leon ożenił się z Eudokią Baianą. W kwietniu 901 jego trzecia zmarła w połogu. Ich syn:

  • Bazyli, zmarł wkrótce po matce.

Leon nie ożenił się po raz czwarty, ale wziął sobie kochankę - Zoe Karbonopsinę. Ta najpierw urodziła dwie córki, a następnie syna:


Poprzednik
Bazyli I Macedończyk
Cesarz bizantyjski
886 - 912
Następca
Aleksander


Inne hasła zawierające informacje o "Leon VI Filozof":

II wiek ...

I wiek ...

Sztuka ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Wittenberga ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Bereza (Białoruś) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Leon VI Filozof":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie