Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fryderyk IV Oldenburg

Fryderyk IV Oldenburg

Fryderyk IV

Fryderyk IV, Frederik IV (ur. 11 października 1671 w Kopenhadze , zm. 12 października 1730 ), król Danii i Norwegii od 1699, syn i następca Chrystiana V . Fryderyk IV był jednym z najzdolniejszych władców duńskich. Potrafił zapewnić swemu krajowi dobrobyt i szacunek innych narodów, mimo przeciwności jakie spotkały jego stolicę. (Kopenhaga bardzo ucierpiała w wyniku plagi dżumy).

W młodości planowano ożenić go z Teresą Kunegundą Sobieską i związać politykę Danii i Rzeczypospolitej (oraz Francji), lecz na drodze stanęło odmienne wyznanie królewny.

Sam osobiście nie zainteresowany żadną nauką, popierał jej rozwój i rozumiał jej znaczenie i potrzeby. Wspierał również rozwój sztuki. Za jego panowania Danię, będącą wówczas jeszcze na marginesie zainteresowań europejskich artystów, odwiedził ze swą operową trupą Reinhard Keiser , a w samej Danii tworzył znakomity kompozytor Dietrich Buxtehude . W 1706 Hendrik Krock (1677-1738) został malarzem nadwornym.

Fryderyk odznaczał się również odwagą osobistą i talentem wojskowym. Osobiście dowodził w bitwie pod Gadebusch w grudniu 1712 roku. Zwyciężył wówczas jego szwedzki nieprzyjaciel Karol XII , lecz było to w pewnym sensie pyrrusowe zwycięstwo .

Dzięki rozsądnemu postępowaniu, któremu można by zarzucić jedynie liczne miłostki króla i związane z tym skandale, Fryderyk znacznie umocnił i udoskonalił w kraju absolutyzm , który wprowadził w XVII wieku Fryderyk III Oldenburg .


Poprzednik
Chrystian V
król Danii
1699 – 1730
Następca
Chrystian VI
Poprzednik
Chrystian V
król Norwegii
1699 – 1730
Następca
Chrystian VI


Inne hasła zawierające informacje o "Fryderyk IV Oldenburg":

Odense ...

Linz ...

Uznam ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Wittenberga ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fryderyk IV Oldenburg":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

130 Reformy Sejmu Wielkiego. II Rozbiór Polski (plansza 3) ...

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie