Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Liberia

Liberia

Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej . Sąsiaduje z Gwineą , Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone . Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i wojny domowej (zakończonej w 1996 ).

Republic of Liberia
Republika Liberii
Flaga Liberii
Godło Liberii
Flaga Liberii Godło Liberii
Dewiza : ( ang. ) The love of liberty brought us here
(Umiłowanie wolności przywiodło nas tutaj)
Hymn : All Hail, Liberia, Hail!
Położenie Liberii
Język urzędowy angielski
Stolica Monrovia
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Ellen Johnson-Sirleaf
Szef rządu prezydent Ellen Johnson-Sirleaf
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
101. na świecie
111 370 km²
1%
Liczba ludności  ( 2007 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
131. na świecie
3 200 000
29 osób/km²
Jednostka monetarna dolar liberyjski (LRD)
Niepodległość 26 lipca 1847
Religia dominująca animizm
Strefa czasowa UTC +1
Kod ISO 3166 LR
Domena internetowa .lr
Kod samochodowy LB
Kod telefoniczny +231
Mapa Liberii

Spis treści

Ustrój polityczny

Podział administracyjny

Państwo podzielone jest na 15 hrabstw:

 • Bomi
 • Bong
 • Gbarpolu
 • Grand Bassa
 • Grand Cape Mount
 • Grand Gedeh
 • Grand Kru
 • Lofa
 • Margibi
 • Maryland
 • Montserrado
 • Nimba
 • River Cess
 • River Gee
 • Sinoe

Miasta Liberii: Harbel

Demografia

W skład ponad 3-milionowej populacji Liberii wchodzą liczne grupy etniczne . Żyją tam potomkowie uwolnionych amerykańskich niewolników oraz niewolników z Karaibów (ok. 5%), nazywanych Amerykanoliberyjczykami , którzy stanowili w Liberii wyższą warstwę społeczną, a także liczne plemiona tubylcze (95%), w tym: Kpelle , Bassa, Gio, Kru , Grebo, Mano, Krahn, Gola, Gbandi, Loma, Kissi, Vai, Dei, Bella, Mandingo oraz Mende . Różnorodność etniczna umocniona jest współistnieniem w Liberii ponad 20 języków (urzędowym jest język angielski ), a także kultywowaniem animizmu przez blisko 40% ludności.

Geografia

Państwo położone w Afryce Zachodniej kilkaset kilometrów na północ od równika . Połowa powierzchni pokryta jest lasem tropikalnym . Ukształtowanie terenu zmienia się wraz z oddaleniem od wybrzeża – początkowa równina przechodzi stopniowo w pofałdowany płaskowyż, a następnie w niewysokie góry w północno-wschodniej części kraju. Średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 21 stopni Celsjusza . Maksimum to 37 °C. Stosunkowo niewielkie są wahania temperatury spowodowane zmianą pór dnia i roku. Występują dwie pory roku: sucha i deszczowa.

Historia

Jest to najstarsza republika w Afryce . Powstała w wyniku umowy między tubylcami a Amerykańskim Towarzystwem Kolonizacyjnym podpisanej w 1821 . Dzięki niej wyzwoleni niewolnicy mieli osiedlić się w tej części kontynentu i żyć w zgodzie z 18 plemionami autochtonów. 26 lipca 1847 uchwalono konstytucję , jednocześnie deklarując własną niepodległość. Niemal nieustannie historia Liberii związana była ze Stanami Zjednoczonymi , tak gospodarczo jak i kulturowo. W 1980 Samuel K. Doe przeprowadził przewrót wojskowy, zamordował urzędującego prezydenta i obalił rząd. Wprowadził na jej miejsce własny rząd, a siebie mianował głową państwa. W 1989 wybuchła wojna domowa, której efektem było obalenie i stracenie Doe'a, a także wyniszczenie kraju wskutek trwających 7 lat działań wojennych. W 1997 Charles Taylor , jeden z oponentów Doe'a, został wybrany prezydentem Liberii. W czasie jego rządów Liberia z jednego z najzamożniejszych krajów afrykańskich stała się biednym krajem. Taylor, oskarżony przez działający w Sierra Leone Trybunał Specjalny o handel bronią i podsycanie wojny domowej, pod naciskiem Stanów Zjednoczonych ustąpił w 2003 roku. Tymczasowym prezydentem został Moses Blah, a po nim tę funkcję przejął w październiku 2003 roku Gyude Bryant, który rządził do wyborów w 2005 . W wyborach zwyciężyła Ellen Johnson-Sirleaf pokonując w 2 turze znanego piłkarza George'a Weah . Ellen Johnson-Sirleaf została zaprzysiężona 16 stycznia 2006 .

Gospodarka

Liberia jest znana jako kraj " taniej bandery ". Zarejestrowane tu statki tworzą największą flotę na świecie. Ich łączny tonaż wynosi 99 mln DWT . Długi Liberii zostały spłacone przez Chiny .

Kultura

Religia[1]

Turystyka

Zobacz też

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Liberia":

Tablica rejestracyjna (COM)Kongo (RCB)KoreaKorea Południowa (ROK)Korea Północna (KP)Kostaryka (CR)Kuba (C)Kuwejt (KWT) LLaos (LAO)Lesotho (LS)Liban (RL)Liberia (LB)Libia (LAR)Liechtenstein (FL)Litwa (LT)Luksemburg (L) Ł Łotwa (LV) MMacedonia (MK)Madagaskar (RM)Malawi (MW)Malediwy ...

1980 ...

1938 ...

Senat ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

2003 ...

Etymologia nazw państw ...

1916 ...

Alianci II wojny światowej ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Liberia":

136. Konflikty zbrojne w Afryce, walka z terroryzmem i oś Północ-Południe (plansza 3) ...

123. Usługi i ich rola w gospodarce światowej (plansza 11) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 16) składa się z ok. 30 krajów takich jak: Kenia Zimbabwe, Zambia, Zair, Liberia, Mozambik, Etiopia, Angola, Rep. Środkowoafrykańska, Sierra Leone, Boliwia, Uganda, Tanzania, ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie