Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

José María Obando

José María Obando

José María Obando

José María Ramón Obando del Campo (ur. 8 sierpnia 1795 , zm, 29 kwietnia 1861 ), kolumbijski polityk . Drugi prezydent Republiki Nowej Granady od 23 listopada 1831 do 10 marca 1832 . Kolejny raz funkcję tę pełnił od 1 kwietnia 1853 do 17 kwietnia 1854 .

Biografia

Na początku lat dwudziestych XIX wieku Obando służył w armii hiszpańskiej walczącej z oddziałami powstańczymi w Ameryce Południowej. Szybko jednak przeszedł na stronę powstańców i przyłączył się do sił Simóna Bolivara , które doprowadziły w 1822 roku do powstania unii Nowej Granady , Ekwadoru i Wenezueli zwanej Wielką Kolumbią . Jednak wkrótce Obando poróżnił się z Bolivarem, zwolennikiem silnego rządu centralnego. W 1831 roku wsparł kierowanych przez Francisco Santandera liberałów, którzy przejęli władzę w Nowej Granadzie ( Kolumbii ). Nie brakło głosów, że Obando, dążący do usunięcia swoich przeciwników politycznych ponosi tez odpowiedzialności za śmieć najbliższego współpracownika Bolivara - Antonio José de Sucre .

W rządzie Nowej Granady Obando pełnił początkowo funkcję prezydenta, następnie ministra wojny. Po objęciu władzy przez konserwatystów w 1838 roku, Obando podjał próbę obalenia rządu José Ignacio Marqueza. Pokonany musiał uchodzic do Peru .

Po odzyskaniu władzy przez liberałow w 1849 roku, Obando wrócił do kraju. Uzyskał mandat deputowanego do parlamentu, a 1 kwietnia 1853 roku objął stanowisko prezydenta. Doprowadził do proklamowania nowej konstytucji i oddzieleniu Kościoła od państwa. Jednak w następnym roku występujący przeciwko niemu konserwatyści i radykałowie zmusili go do ustapienia i ponownej emigracji. Po wybuchu w Nowej Granadzie wojny domowej w 1860 roku, Obando powrócił ponownie do kraju i włączył się do walki. Poległ w bitwie pod Sobachoque 29 kwietnia 1861 roku.

Źródła

  • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000.


Inne hasła zawierające informacje o "José María Obando":

Dzień Zmarłych ...

Biskup ...

Brescia ...

Brno ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Elegia ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1408 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "José María Obando":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie