Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mumia

Mumia

Egipska mumia kota
Mumia mężczyzny w krypcie w Bremie

Mumia – nazwa wywodząca się z arabskiego słowa pochodzenia perskiego mumija oznaczające "smołę" a właściwie bitumin[1], określająca zmumifikowane (zabalsamowane) ciało człowieka, zabezpieczone przed rozkładem odpowiednimi zabiegami i substancjami.

Słowo to odnosi się zazwyczaj do mumii egipskich – ciał faraonów i dostojników starożytnego Egiptu . Mumifikację zwłok dostojników stosowali również Inkowie w Ameryce Południowej .

Spis treści

Mumifikacja w starożytnym Egipcie

Mumifikacja miała na celu zachowanie życia wiecznego. Wierzono, że jeśli mumia zostanie zbezczeszczona, dusza zmumifikowanej osoby nie zostanie rozpoznana przez bogów i na wieki będzie się błąkać pomiędzy światem żywych i umarłych. Była to najgorsza rzecz, jaka mogła się przydarzyć człowiekowi.

Egipcjanie mumifikowali swoich władców i dostojników usuwając wszystkie wnętrzności człowieka, które po zakonserwowaniu umieszczano w rytualnych naczyniach zwanych urnami kanopskimi lub kanopami , a następnie puste wnętrze ciała wypełniali szmatami, sianem. Później ciało smarowano olejkami i owijano w bandaże . Tak właśnie powstawały mumie, które przetrwały do dzisiejszych czasów.

Mumie dzisiaj

Do dzisiejszych czasów zachowała się tylko część mumii. Część z nich uległa naturalnemu rozkładowi z powodu niedoskonałości technik balsamowania i oddziaływania naturalnych czynników, np. wilgoci, temperatury, drobnoustrojów. Część została zniszczona na skutek wielokrotnych grabieży grobowców, dokonywanych przede wszystkim przez samych Egipcjan. Wiele mumii zostało również wykorzystanych w celach "leczniczych". Wynikało to z tego, że w starożytności bitumin (w perskim mummija) był używany do leczenia złamań, ran oraz niektórych dolegliwości wewnętrznych. Wraz z medycyną arabską zastosowanie bituminu trafiło tez do Europy. Ze względu że bitumin był trudno dostępny w XVI wieku uznano, że może zostać zastąpiony przez proszek z mumii[1]. Środek ten stosowano w Europie do połowy XIX wieku .

Inne znane mumie

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Paul Johnson : Cywilizacja starożytnego Egiptu. Monika Dolińska (tłum.). Warszawa: Wydawnictwo "69", 1997, s. 225. . 

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Mumia":

Włodzimierz Lenin ...

Qin Shi Huang cesarza wcielił się Placido Domingo , muzykę skomponował Tan Dun , reżyseria - Zhang Yimou .„ Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka " – amerykańsko-niemiecko-kanadyjski film przygodowy z 2008 w którym ...

Faraon ...

Mumifikacja ...

Mastaba ...

Horus ...

Set (bóg) ...

Ozyrys ...

Muzeum Brytyjskie ...

Mumia Egipska Mumia kotaMumia mężczyzny w krypcie w Bremie Mumia – nazwa wywodząca się z ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mumia":

028. Utylitaryzm Jeremy Bentham (plansza 15) College Londynie. Jego życzeniem było być obecnym przy ważniejszych czynnościach akademickich w przyszłości, jego Mumia jest wnoszona na uroczyste posiedzenia senatu. Podczas sprawdzania kworum przed głosowaniami ...

004. Starożytny Egipt (plansza 11) Mumia Ramzesa II Starożytny Egipt Wiara Egipcjan w życie pozagrobowe mówiła, że jest ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie