Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie

Na mapach: 49°43'56″N 20°42'52″E / 49.73222, 20.71444

Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie
Państwo Polska
Rzeka Dunajec
Rok rozpoczęcia budowy 1935
Rok uruchomienia 1941
Typ zaporybetonowa
Całkowita pojemność193 mln m³
Powierzchnia 16 km²
Wysokość zapory49 m
Głębokość30-35 m
Funkcja retencyjna, krajobrazowa, energetyczna, rekreacyjna

Jezioro Rożnowskie
Zapora w Rożnowie
"Małpia Góra" / "Małpia Wyspa"

Jezioro Rożnowskie, Zalew Rożnowskizbiornik zaporowy w województwie małopolskim , powstały w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec , w celu wybudowania Elektrowni Rożnów .

Spis treści

Dane zbiornika wodnego

  • powierzchnia: 1600 ha
  • długość: 22 km
  • maksymalna głębokość: 30–35 m
  • wysokość lustra wody przy średnim stanie wody: 265 m n.p.m.
  • pojemność całkowita 193 mln m³

Opis

Jezioro Rożnowskie powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca na 80. km rzeki, w obrębie Pogórza Rożnowskiego . Położony jest na terenie powiatu nowosądeckiego , ok. 12 km na północ od Nowego Sącza , pomiędzy Kurowem i Tropiem . Dolina Dunajca tworzy na tym odcinku przełom, który od zachodu ograniczony jest Pasmem Łososińskim Beskidu Wyspowego , natomiast od wschodu wzniesieniami Pogórza Ciężkowickiego .

Jezioro Rożnowskie, zarysem przypominające nieregularne "S", liczy od 18 do 20 km długości, zależnie od stanu wody oraz średnio 1 km szerokości. Tylko w niektórych miejscach szerokość osiąga 2 km . Głębokość zbiornika zmienia się również w zależności od stanu wody - koło zapory wynosi około 30 m, ale w południowej części przy niskich stanach wody tworzą się płycizny i muliska. Cały zbiornik liczy od 16 do 20 km kwadratowych powierzchni.

Nieregularny kształt jeziora uwarunkowany jest morfologią doliny Dunajca . Silnie rozwiniętą linię brzegową cechują liczne półwyspy oraz zatoczki znajdujące się u ujścia potoków wpadających do Dunajca. Począwszy od zapory jezioro tworzy zakole o szerokości około 500 m, obramowane z lewej stokami zalesionej Ostrej Góry (459 m n.p.m.), a z prawej wzgórzem Łaziska (zwane też Łazy - 323 m n.p.m.). Dalej jezioro rozszerza się do 800 m w tzw. Ploso pod Zamkiem o atrakcyjnym pod względem krajobrazowym lewym brzegu, z prawej wzdłuż stromego brzegu biegnie droga Gródek nad Dunajcem - Rożnów . Z kolei następuje skręt na południe i przez silne zwężenie (250 m) między Tabaszową a Wiesiółką jezioro przechodzi w tzw. Rogate Ploso o silnie urozmaiconej linii brzegowej (półwyspy, zatoki - fiordy, wyspa Grodzisko, zwana "Małpią Wyspą"). Wyróżnia się tu głęboka Zatoka Bartkowska wnikająca w dolinę potoku Podolanka. Rozciągłość równoleżnikowa Rogatego Plosa liczy 4000 m, a południkowa 2000 m. Kończy się ono przewężeniem o szerokości 500 m, usytuowanym między półwyspem Koszarka a stokami góry Tabaszowej. Następna część jeziora to Szerokie Ploso ciągnące się od wspomnianego zwężenia do linii Tęgoborze - Zbyszyce na długości 6 km. Szerokie Ploso ma słabiej rozwiniętą linię brzegową, jest też mniej atrakcyjne pod względem krajobrazowym od północnych części. Górny odcinek jeziora na południe od Tęgoborza jest płytki i silniej zamulony, brzegi są tu płaskie i podmokłe.

Jezioro ulega stopniowemu zamulaniu w wyniku nanoszenia przez Dunajec i wpadające do niego potoki żwiru i mułów.

Zespół zbiorników wodnych Rożnów-Czchów jest jednym z głównych elementów zagospodarowania zasobów wód dorzecza Dunajca. Podstawowe funkcje zespołu zbiorników to:

  • przeciwpowodziowa (polega na wyrównaniu przepływów i ochronie dna dolin przed powodziami, zmniejszenie fali powodziowej Dunajca i Wisły),
  • energetyczna (wykorzystanie wody do produkcji energii elektrycznej oraz regulowanie dobowych wahań przepływów, wywołanych pracą elektrowni Rożnów ),
  • zaopatrzenia w wodę,
  • rekreacyjna i turystyczna,
  • żeglugowa (wyrównując przepływy zbiorniki umożliwiają spływ na Dunajcu i żeglugę na Wiśle poniżej ujścia Dunajca).

Atrakcje turystyczne

Jezioro Rożnowskie jest atrakcyjnym turystycznie zbiornikiem wodnym. Rozwinięta linia brzegowa oraz strome, zalesione w dużej części brzegi sprawiają, że jest to miejsce o zróżnicowanym krajobrazie. Nad jeziorem znajduje się kilka miejscowości turystycznych i letniskowych: Tęgoborze , Znamirowice , Zbyszyce , Bartkowa , Gródek nad Dunajcem , Tabaszowa , Rożnów . W Znamirowicach znajduje się przystań jachtowa, w której można wypożyczyć sprzęt pływający. Dzięki powstałej kilka lat temu oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu czystość wody w Jeziorze Rożnowskim poprawia się. Obecnie można kąpać się na całym jego obszarze. Dogodne miejsca do kąpieli z piaszczystą plażą znajdują się między innymi w Gródku nad Dunajcem.

Środowisko przyrodnicze

Na jeziorze znajduje się "Małpia Góra". Jest to wzgórze (dawniej grodzisko), które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku stało się wyspą, a jest dziś obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków. W rejonie jeziora co roku gnieździ się 165 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak pojawiający się w rozlewiskach na pograniczu Gródka i Bartkowej bocian czarny .

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  1. Zygmunt Kruczek, Jeziora Rożnowskie i Czchowskie - Przewodnik turystyczny, Warszawa-Kraków 1986,


Inne hasła zawierające informacje o "Jezioro Rożnowskie":

Zambezi ...

Ren ...

Wag ...

Uznam ...

Cieśnina ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Nowa Anglia ...

Zugspitze ...

Mantua ...

Rekultywacja jezior ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jezioro Rożnowskie":

014. Odmiana czasowników modalnych - Czas przeszły niedokonany. Imperfekt. (plansza 19) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

Użytkowanie i zagrożenia wód słodkich (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie