Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Skały chemogeniczne

Skały chemogeniczne

Skały chemogeniczne - skały osadowe powstałe poprzez wytrącanie się i krystalizację minerałów (tzw. ewaporatów ) z roztworów wodnych. Przykładami takich skał są sól kamienna i gipsy .

Skały chemiczne

Skały chemiczne powstają na skutek odparowania wody ze zbiornika morskiego lub słonego jeziora . Różne rodzaje skał wytrącają się przy różnym stężeniu roztworu , przy czym z najczęściej spotykanych skał chemicznych najwcześniej wytrącają się wapienie, potem gips i anhydryt (przy około 20% pierwotnej objętości roztworu, jeśli wytrącane są z wody morskiej), sól kamienna (przy ok. 10%), natomiast sole potasowe i sole magnezowe wytrącają się dopiero tuż przed całkowitym odparowaniem (ze względu na ich niedużą zawartość w wodach morskich).

Trawertyn

Skały chemiczne to także formy akumulacji krasowej : martwica wapienna i trawertyn (tworzące się w pobliżu źródeł ) i wapienie naciekowe w jaskiniach i szczelinach krasowych.

Występowanie w Polsce

Skały chemiczne w Polsce znaleźć można w utworach permskich i trzeciorzędowych , czyli pochodzących z okresów, gdy gorący klimat był przyczyną silnego parowania jezior, mórz i oceanów . Rozległa jest strefa występowania permskich soli kamiennych i potasowych oraz gipsów (Polska Środkowa i Zachodnia, a także Pomorze ). Mniejszy zasięg mają trzęciorzędowe gipsy i sole kamienne, występujące w pasie od Ukrainy do okolic Rybnika , wzdłuż Zapadliska Przedkarpackiego .


Inne hasła zawierające informacje o "Skały chemogeniczne":

Grzyby ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Wodospad ...

Regosole ...

Litosole ...

Metamorfizm kontaktowy ...

Zlepieniec ...

Zieleńce ...

Amfibolit ...

Wschodnia osłona granitu karkonoskiego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Skały chemogeniczne":

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 20) ...

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 4) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie