Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Liderpierwszy: Józef Niećko
ostatni: Dominik Ludwiczak
Data założenia 27 listopada 1949
Data rozwiązania 2729 listopada 1989
Adres siedziby ul. Grzybowska 4,
00-131 Warszawa
Ideologia polityczna agraryzm
Liczba członkówok. 300 tys. (1989)
Barwy      zieleń

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL) – chłopska partia polityczna w Polsce powstała 27 listopada 1949 z połączenia "lubelskiego" Stronnictwa Ludowego z resztkami rozbitego przez komunistów PSL "mikołajczykowskiego" . ZSL realizowało politykę PZPR wobec wsi. Partia satelicka PZPR .

ZSL akceptowało dominację polityczną Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, kolektywizację wsi, jak również sojusz z ZSRR .

Rola ZSL częściowo zmieniła się po wydarzeniach w październiku 1956. Mimo przyjęcia deklaracji regulującej zasady współpracy PZPR i ZSL w styczniu 1957, główne decyzje dotyczące polityki rolnej kraju podejmowały władze PZPR.

ZSL dzięki sojuszowi z PZPR otrzymał określoną liczbę miejsc w sejmie oraz stanowisk w Radzie Państwa, rządzie, jak również administracji terenowej.

ZSL w bardzo podobny sposób weszło również do takich organizacji jak Front Jedności Narodu , czy Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego .

Po wydarzeniach z 1980 i powstaniu NSZZ "Solidarność" polityka prowadzona przez ZSL uległa częściowej zmianie. Kierownictwo tej partii zaczęło upominać się o prawa ekonomiczne i socjalne mieszkańców wsi.

Podczas VIII Kongresu przedstawiono stanowisko ZSL w sprawie koniecznych przemian politycznych i społecznych. Delegaci domagali się rehabilitacji Stanisława Mikołajczyka oraz powrotu do koncepcji mikołajczykowskiej PSL i zagwarantowania trwałości gospodarstw.

W 1983 zagwarantowano konstytucyjnie prawo do nienaruszalności indywidualnych gospodarstw rolnych.

ZSL jednak do końca popierało utrzymanie ustroju socjalistycznego oraz współpracę z PZPR.

W 1988 w opozycji do ZSL powstał Ogólnopolski Społeczny Komitet Odrodzenia Ruchu Ludowego, a w sierpniu 1989 powołano PSL (wilanowskie) , nawiązujące do tradycji chłopskiej partii Stanisława Mikołajczyka .

ZSL brało udział w obradach Okrągłego Stołu (1989), przedstawiciele stronnictwa weszli w skład rządu Tadeusza Mazowieckiego .

W dniach 27–29 listopada 1989 ogłoszono rozwiązanie ZSL i powołanie PSL Odrodzenie . Po połączeniu w maju 1990 PSL "Odrodzenie" z PSL wilanowskim powstało PSL .

Prezesi NK ZSL

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Zjednoczone Stronnictwo Ludowe":

Podróżnik ...

Cava de' Tirreni ...

Tiumeń ...

Grenoble ...

1972 ...

Wittenberga ...

Szkoci ...

Aurora ...

Włosi ...

Nowa Anglia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zjednoczone Stronnictwo Ludowe":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 9) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie