Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Filip Kallimach

Filip Kallimach

Filip Kallimach ( łac. Philippus Callimachus Experiens) właściwie Filippo Buonaccorsi de Tebadis Experiens (ur. 2 maja 1437 w San Gimignano , zm. 1 listopada 1496 w Krakowie ) – włoski humanista, poeta i prozaik piszący w języku łacińskim , starosta gostyński .

Początkowo działał i tworzył w Wenecji , a w latach ok. 1462 - 1468 przebywał w Rzymie . Pełnił tam stanowisko sekretarza kardynała Bartolomeo Rovelliego. Wchodził w skład tzw. Akademii Rzymskiej i właśnie wtedy przybrał nazwisko Kallimach.

Zamieszany w spisek wraz z Platiną i Pomponiuszem Letusem na życie papieża Pawła II ( luty 1468 ) musiał uciekać z Rzymu . Najpierw zatrzymał się na wyspach Archipelagu i w Konstantynopolu , a potem udał się do Krakowa , w którym mieszkał jego krewny, Ainolf Tedaldi. Wiosną 1470 pojawił się na dworze arcybiskupa lwowskiego Grzegorza z Sanoka w Dunajowie ; Olbrachta i Aleksandra. Jesienią 1470 na sejmie w Piotrkowie biskup z Forlì , w imieniu papieża, domagał się wydania Kallimacha, który aż do śmierci papieża Pawła II w 1471 ukrywał się w Dunajewie w dobrach Grzegorza z Sanoka.

Następnie udał się do Krakowa i został nauczycielem łaciny synów Kazimierza Jagiellończyka , uczestniczył także w kilku misjach dyplomatycznych do Sykstusa IV , Innocentego VIII i Konstantynopola . W środowisku krakowskim był związany z Celtisem i Sodalitas Litteraria Vistulana . Bliski przyjaciel ochmistrza synów królewskich Stanisława Szydłowieckiego . Wywierał duży wpływ na politykę wschodnią królów Jagiellończyka i Olbrachta i powierzano mu misje dyplomatyczne.

Pozostawił po sobie twórczość łacińską, poetycką i prozatorską w tym m.in. Żywot kardynała Zbigniewa Oleśnickiego , Żywot Grzegorza z Sanoka i Trzy księgi o królu Władysławie żywot Władysława Warneńczyka , zbiór poezji Fannietum.

Włoch Filip Kallimach zapoczątkowuje literaturę antyturecką. Do naszych czasów zachowały się jego trzy prace dotyczące Turcji. Pierwszą jest Historia rerum gestarum in Hungaria et contra Turcos per Vladisaum Poloniae et Hungariae regem. Opisuje ona wyprawy przeciw Turkom króla Władysława III, jest jego apologią. Kallimach kontynuuje temat w pracy De his quae a Venetis contra Turcos tentata sunt. W pracy przedstawione są zabiegi dyplomatyczne Wenecji z lat 1473-1487 mające na celu pozyskanie Tatarów i Persji do wojny z Turcją. Trzecim dziełem Włocha jest mowa: Ad Innocentium VIII pontificem maximum de bello Turcis inferendo oratio. Mowę tę wygłosił Kallimach na kongresie państw chrześcijańskich w Rzymie 25 marca 1490 roku. Mowa pokazuje dotychczasowe działania Stolicy Apostolskiej i jej błędy w akcji antytureckiej. Mowa ta oprócz surowej krytyki papiestwa jest projektem sojuszu Polski ze Stolicą Apostolską. Autor wykazuje, że tylko w sojuszu z Polską możliwa jest jakakolwiek krucjata przeciw Turkom. Trzeba dodać, że w swoich pracach Kallimach nisko ceni potęgę militarną Turcji

Kallimach zmarł w wieku lat 59 na morową zarazę, a ciało w uroczystym pogrzebie złożono w kościele Dominikanów w Krakowie.

Bibliografia

  • Filipa Kallimacha Historia o królu Władysławie, tłum. Anna Komornicka, [w:] By czas nie zaćmił i niepamięć. Wybór kronik średniowiecznych, oprac. Antonina Jelicz, PIW, Warszawa 1975, s. 281-305.
  • Jerzy Rajman, Encyklopedia średniowiecza, Wyd. Zielona Sowa, Kraków 2006, s. 445,
  • Philipus Callimachi, Ad Innocentium VIII pontificem maxinum de bello Turcis inferendo oratio, Warszawa 1960.
  • De his quae a Venetis tentata sunt Persis ac Tartaris contra Turcos movendis, wyd. A. Kempfi i T. Kowalewski, Warszawa 1962.
  • De rebus gestis a Vladislao Polonorum atque Hungarorum rege libri tres, wyd. I. Lichoński, T. Kowalewki, Biblioteca Latina, t.3, Warszawa 1961.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Filip Kallimach":

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1398 ...

1361 ...

Szkoła Rycerska ...

1592 ...

1731 ...

Cesarze rzymscy ...

1457 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Filip Kallimach":

009. Imperium Macedońskie (plansza 3) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie