Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kafarnaum

Kafarnaum

Na mapach: 35°52'50″N 35°34'31″E / 35.88056, 35.57528

Widok na antyczna białą synagogę i teren wykopalisk (r. 2003)

Kafarnaum ( hebr. כְּפַר נַחוּם Kefar Nahum - Wioska Nahuma, dosł. Wioska Pocieszyciela.) Przez Arabów nazywane Tal Hum.

Nazwa miasta nie jest nigdy wymieniana w Starym Testamencie , wiadomo jednak, że istniało już w II wieku p.n.e. W czasach Chrystusa miało pewne znaczenie, będąc miastem nadgranicznym, siedzibą oddziału wojsk rzymskich i miejscem poboru podatku celnego (Mt 8,5 nn oraz Mt 9,9 nn). Przez Kafarnaum przechodził jeden z ważniejszych szlaków łączących Galileę z Damaszkiem - tzw. Via Maris 200 m na północ od białej synagogi, w pobliżu rzymskiego mauzoleum odkryto kamień milowy z czasów Hadriana z napisem: Imperator Cezar Trajan Hadrian August, syn Trajana , wnuk boskiego Nerwy . Miasteczko rozciągało się na przestrzeni około 3 km wzdłuż brzegów Jeziora Genezaret w kierunku pobliskiej Tabghi. Żydowski historyk Józef Flawiusz , mówiąc o Tabdze w swym dziele zatytułowanym Wojna Żydowska (III, 10, 8) nazywa ją "Źródłami Kafarnaum". Mieszkańcy Kafarnaum trudnili się przede wszystkim rolnictwem i rybołówstwem . Kafarnaum znajduje się na wysokości ok. 210 metrów p.p.m .

Memoriał nad domem św. Piotra z 1990 r. Arch. Ildo Avetta

Jak podaje Ewangelia wg św. Mateusza , Chrystus na początku swej publicznej działalności opuścił rodzinne Nazaret i udał się na granicę pomiędzy dwoma pokoleniami Zabulona i Neftalego i osiedlił się w Kafarnaum, które stało się jego miastem. To w nim nauczał w miejscowej synagodze, uzdrawiał chorych (teściową Piotra, córkę Jaira, paralityka, sługę centuriona ) i wypędzał złe duchy . Po Zmartwychwstaniu Jezusa w Kafarnaum obok lokalnej gminy Żydowskiej ukonstytuować miała się jedna z pierwszych gmin judeochrześcijańskich, której miejscem spotkań stać się miał dom św. Piotra Apostoła .

W roku 135 Żydzi wypędzeni z Judei osiedlali się masowo w Galilei. Także Kafarnaum przeżywało w tym okresie lata swojego jeszcze większego rozkwitu. Pod koniec IV lub na początku V wieku postawiono w miasteczku nową synagogę , zwaną białą, której pozostałości można dzisiaj jeszcze zobaczyć. Wieki te były okresem spokojnego lub nie, w zależności od źródeł, współżycia obok siebie wspólnot żydowskiej i judeochrześcijańskiej. Ta ostatnia wybudowała w V lub VI wieku na miejscu domu św. Piotra bazylikę z baptysterium , o której dał świadectwo Anonimus Piacentinus w roku 570 . Po roku 638 (inwazja muzułmańska) miasteczko stopniowo podupada i z czasem miejsce zostaje całkowicie opuszczone.

W 1894 roku teren zostaje zakupiony przez franciszkanów . Na początku XX wieku przeprowadza się pierwsze wykopaliska, które w 2003 roku stały się XXIII-ą systematyczną kampanią wykopaliskową (oo. V. Corbo ofm i S. Loffreda ofm ).

Bibliografia

 • Arndt M., "Życie codzienne w Kafarnaum", Ziemia Święta 44(2005) 20-21.
 • Kohl H. und Watzinger C., Antike Synagogen in Galiläa, Laipzig 1916.
 • Orfali G., Capharnäum et ses ruines, d’après les fouilles accompiles à Tell-Houm par la Custodie Franciscaine de Terre Sainte (1905-1921), Paris 1922.
 • Corbo V., Cafarnao, Vol. I, Gli edifici della città, Jerusalem 1974.
 • Kwoczała P. , "Miasto Jezusa", Ziemia Święta 44(2005) 14-18.
 • Loffreda S., Cafarnao, Vol. II, La Ceramica, Jerusalem 1974.
 • Loffreda S., Cafarnao, Vol. V, Documentazione fotografica degli scavi, Jerusalem 2005.
 • Sobkowski A., "Kamienie «wołają»", Ziemia Święta 44(2005) 56-60.
 • Spijkerman A. , Cafarnao Vol. III, Catalogo delle monete della città, Jerusalem 1975.
 • Testa E., Cafarnao, Vol. IV, I graffiti della Casa di San Pietro, Jerusalem 1972.
 • Tzaferis V. et Alii, Excavations of Capernaum, I: 1978-1982; Winola Lake, Indiana 1989.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kafarnaum":

Mateusz Ewangelista ...

2000 ...

Kafarnaum 35°34'31″E / 35.88056, 35.57528 Widok na antyczna białą synagogę i teren wykopalisk (r. 2003)Kafarnaum ( hebr. כְּפַר נַחוּם Kefar Nahum - Wioska Nahuma, dosł. Wioska Pocieszyciela.) ...

Betsaida ...

Andrzej Apostoł ...

Ziemia Święta (kwartalnik) ...

Jezioro Tyberiadzkie ...

Ewangelia Marka pytanie kim On jest?Schemat ten można zaobserwować w opisie uzdrowienia opętanego z Kafarnaum (1, 25-27), sparaliżowanego (2, 1-12), głuchoniemego (7, 32-36), ślepego w Betsaidzie ...

Augustus Spijkerman ...

Franciscan Printing Press ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kafarnaum":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie