Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kamień (nad Jaśliskami)

Kamień (nad Jaśliskami)

Kamień nad Jaśliskami 
Położenie   Polska , Europa
Pasmo Beskid Niski , Pasmo graniczne
Wysokość857 m n.p.m.
Wybitność 222 m

Kamień nad Jaśliskami 
49°23'47.44″N 21°49'12.76″E / 49.396510, 21.820210 Na mapach: 49°23'47.44″N 21°49'12.76″E / 49.396510, 21.820210

Kamień nad Jaśliskami - wzniesienie o wysokości 857 m n.p.m. , w południowo-wschodniej Polsce w Beskidzie Niskim w Paśmie granicznym .

Wzniesienie położone jest na terenie Rezerwatu przyrody Kamień nad Jaśliskami , w południowo-wschodniej części Beskidu Niskiego , pomiędzy przeł. Dukielską a przeł. Łupkowską . około 6,0 km na południowy wschód od miejscowości Jaśliska w województwie podkarpackimkim .

Wzniesienie Kamień nad Jaśliskami (nazywane kiedyś Bieszczad) jest najwyższym w całym wschodnim i środkowym Beskidzie Niskim, jest to rozłożyste, dwuwierzchołkowe spłaszczone wzniesienie, o mało wyraźnie zaznaczonych wierzchołkach i stromo opadających zboczach, górujące nad Jaśliskami. Jego dwuwierzchołkowy spłaszczony szczyt, stanowi wyraźną kulminacją pomiędzy dolinami rzek:  Jasiołka na wschodzie i Bielcza na zachodzie. Szczyt połóżony jest na północ od polsko-słowackiej granicy państwowej i w całości należy do Polski. Zbocza są rozczłonkowane, porozcinane z obu stron dolinkami niewielkich górskich potoków.

Wzniesienie zbudowane jest ze skał osadowych zwanych fliszem karpackim . Są to najczęściej naprzemiennie ułożone ławice zlepieńców , piaskowców i łupków ilastych . W górnej części wzniesienia występują na zboczach formy skalne w postaci wychodni piaskowca serii dukielskiej, ścian i okazałych bloków skalnych. Rzeźbę wzniesienia urozmaicają zarośnięte lasem duże wyrobiska po dawnych kamieniołomach położone na południowym, północnym i zachodnim zboczu.

Szczyt i zbocza Kamienia pokrywają naturalne lasy bukowo-jodłowe regla dolnego , zespołu żyznej buczyny karpackiej w dwóch podzespołach: typowym i wilgotnym oraz kwaśnej buczyny górskiej . Ciekawostką przyrodniczą są wysoko położone torfowiska niskie i przejściowe zwane „berezedniami”, na których rośnie m.in. owadożerna rosiczka okrągłolistna . Spotkamy tu także storczyki: kruszczyk rdzawoczerwony i błotny , storczyk szerokolistny i plamisty oraz podkolan biały . Najwyższą część masywu objęto w 2000 r. ochroną rezerwatową.

Na zboczach wzniesienia znajdują się liczne źródła potoków stanowiących dopływy rzek Jasiołka i Bielcza.

Na południowo wschodnim zboczu przy słupku granicznym 134/2 znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej .

Piesze szlaki turystyczne

Południowo wschodnim zboczem poniżej szczytu, granicą państwową i granicą rezerwat przyrody "Kamień nad Jaśliskami" prowadzą szlaki:

Bibliografia

  1. Krzysztof Radwański i Marcin Szymczak Atlas gór Polski. Sudety. Karpaty. Góry Świętokrzyskie ,Express Map 2008r Warszawa .
  2. Wojciech Krukar , Paweł Luboński i in., Beskid Niski: Przewodnik dla prawdziwego turysty, Wydawnictwo Rewasz, Pruszków 2007,
  3. Beskid Niski (mapa cyfrowa) wydawca Compass Kraków rok 2005.


Inne hasła zawierające informacje o "Kamień (nad Jaśliskami)":

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Wag ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Tiumeń ...

Oddychanie komórkowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kamień (nad Jaśliskami)":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 9) ...

19 Sygnały na drodze. Hierarchia sygnałów i znaków (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie