Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Alexis Carrel

Alexis Carrel

Alexis Carrel

Alexis Carrel (ur. 28 czerwca 1873 w Lyonie , zm. 5 listopada 1944 w Paryżu ) – francuski chirurg , filozof i moralista. Laureat nagrody Nobla z fizjologii i medycyny w 1912 roku.

Urodził się, kształcił i studiował w Lyonie , na południu Francji. Następnie zaczął pracować jako lekarz chirurg. Początkowo w samym Lyonie, a potem także w USA , na University of Chicago i w Instytucie Rockefellera. Wynalazł nowe metody i techniki chirurgii naczyniowej; był pionierem transplantologii i torakochirurgii . Został przyjęty w poczet licznych prestiżowych towarzystw naukowych, otrzymał też doktoraty honoris causa takich uczelni jak uniwerstytety w Belfaście , Princeton , kalifornijski, nowojorski, a także Brown i Columbia.

Wkład Alexisa Carrela w rozwój medycyny i biologii polegał na pracach nad transplantacją narządów i hodowlami tkankowymi. Wypracowanie technik szwu chirurgicznego naczyń krwionośnych pozwoliło na postęp w przeszczepianiu narządów. Badania Carrela nad kulturami tkankowymi wniosły także znaczący wkład w zrozumienie biologii wirusów i przyczyniły się do postępu w produkcji szczepionek.

Carrel był gorącym zwolennikiem eugeniki . W swojej książce l'Homme, cet inconnu, opublikowanej w 1935 , nawoływał do rozpoczęcia programu udoskonalania społeczeństwa naukowo opracowanymi metodami. Jednym z najważniejszych środków do tego celu miała być według niego eutanazja , szeroko rozumiana jako eliminacja osobników kryminalnych i szkodliwych dla społeczeństwa. Chociaż nie można uznawać Carrela za prekursora faszyzmu, wysunął on między innymi propozycję używania w eutanazji komór gazowych (zobacz obszerny cytat w dyskusji).

Bibliografia

  • 1935 , l'Homme, cet inconnu ( pol. Człowiek istota nieznana)
  • 1944 , La Prière
  • 1950 , Réflexions sur la conduite de la vie


Inne hasła zawierające informacje o "Alexis Carrel":

Społeczeństwo obywatelskie ...

Rewolucja francuska ...

Wolność ...

Historia nauki Henry Fairfield Osborn całościowo opracował ssaki kopalne z Ameryki Północnej. W 1902 Alexis Carrel opracował technikę szwu naczyniowego i dokonał pierwszego autoprzeszczepu nerki u ...

Chronologia termodynamiki ...

Siła odśrodkowa ...

Ewolucjonizm (myśl polityczna) ...

Ancien régime ...

Bill Clinton ...

Prędkość kątowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alexis Carrel":

136 Przemiany demograficzne, społeczne i gospodarcze na świecie w XIX w. (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie