Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Lampa łukowa

Lampa łukowa

Lampa łukowa to typ lamp , w których źródłem światła jest łuk elektryczny , który polega na przepływie prądu między dwiema elektrodami rozdzielonymi gazem pod ciśnieniem atmosferycznym lub zbliżonym. Gazem w lampie jest powietrze, a w lampach z bańką szklaną neon , argon , ksenon , pary sodu lub rtęci . W wyniku przepływu prądu przez gaz, głównie w wyniku silnego rozgrzania gazu, powstaje światło .

Historia

Światło łuku elektrycznego demonstrował na początku XIX ( 1802 , 1805 , 1807 i 1809 ) Humphry Davy . Używając dwóch węglowych pręcików zasilanych z baterii składającej się z 2000 ogniw uzyskiwał łuk o długości do 10 cm.

Pierwsze lampy o zastosowaniu komercyjnym wytwarzano po 1850 roku, ale brak wydajnych źródeł prądu uniemożliwiał ich zastosowanie, dlatego inżynierowie skupili się na udoskonalaniu wynalezionej przez Michała Faradaya prądnicy jednobiegunowej .

Jedną z pierwszych udanych konstrukcji lampy, która odniosła komercyjny sukces była skonstruowana w 1876 lampa Pawła Jabłoczkowa .

Cechy lampy

W lampie łukowej wysoka temperatura łuku powoduje spalanie się elektrod, co utrudnia uzyskiwanie stabilnego światła. W celu stabilizacji łuku stosowano urządzenia zbliżające do siebie elektrody, lecz były one mało skuteczne i łuki często gasły.

Lampy łukowe były stosowane powszechnie przed wynalezieniem żarówki . Obecnie stosuje się jeszcze w specjalnych zastosowaniach ksenonowe lampy łukowe z wolframowymi elektrodami w zastosowaniach gdzie wymagana jest bardzo duża luminacja np. projektorach IMAX . Rtęciowe i ksenonowe lampy łukowe wykorzystywane są też powszechnie jako źródło światła (z UV włącznie) w mikroskopie fluorescencyjnym . Ideę wytwarzania światła w wyniku przepływu prądu elektrycznego w gazach wykorzystano w lampach wyładowczych , w których komora łukowa zamknięta jest w szczelnej bańce wypełnionej mieszaniną gazów. Brak tlenu w procesie żarzenia się łuku zabezpiecza elektrody przed utlenianiem się, znacznie mniejsze ciśnienie gazu zwiększa długość łuku i przeciwdziała zużyciu elektrod.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Lampa łukowa":

Układ scalony ...

Delta rzeki ...

Lampa wyładowcza ...

Walther Hermann Nernst ...

Historia wynalazków i wynalazczości ...

1853 ...

Literatura dla dzieci i młodzieży ...

Kodeks Aleksandryjski ...

Wysokociśnieniowa lampa rtęciowa ...

Język fiński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lampa łukowa":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 19) ...

131. Cechy gospodarki postindustrialnej (plansza 3) ...

Budowa mieszkania (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie