Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kornel Ujejski

Kornel Ujejski

Kornel Ujejski

Kornel Ujejski
Imiona i nazwiskoKornel Ujejski
Data i miejsce urodzenia 12 września 1823

Beremiany

Data i miejsce śmierci 19 września 1897

Pawłów k. Lwowa

Narodowość polska
Dziedzina sztuki literatura
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
Teksty na Wikiźródłach
Pomnik Kornela Ujejskiego ze Lwowa (ob. w Szczecinie)
Tablica pamiątkowa w lwowskim kościele OO. Bernardynów

Kornel Ujejski (ur. 12 września 1823 w Beremianach koło Jazłowca , zm. 19 września 1897 w Pawłowie koło Lwowa ) - polski poeta , publicysta społeczny; nazywany często "ostatnim wielkim poetą romantyzmu ".

Kornel Ujejski był autorem liryki wizyjnej oraz religijno - mesjanistycznej stylizowanej na modlitwy oraz biblijne psalmy , w której wyrażał − powzięte z myśli Andrzeja Towiańskiegoirracjonalne , zakorzenione głęboko w etyce chrześcijańskiej przekonanie co do zbawienia narodu polskiego w obliczu klęsk kolejnych powstań oraz wewnętrznej niezgody.

Spis treści

Biografia

Pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej, która w roku 1839 roku zrezygnowała z majątku ziemskiego Beremiany, na rzecz dzierżawy wsi Dawidów , nabytej od dominikanów , w okolicach Lwowa . Początkowo uczył się w domu, od 1831 w Buczaczu u bazylianów , później we Lwowie .

We Lwowie poznał Leszka Dunin Borkowskiego, Wincentego Pola , w 1844 wraz z kuzynem Wiktorem Wiśniewskim udał się do Warszawy . W stolicy, przy pomocy Augusta Bielowskiego nawiązuje kontakt z Kazimierzem Wóycickim , ten doprowadza do jego spotkania z Teofilem Lenartowiczem , Leonem Łubieńskim oraz Augustem Wilkońskim . Znajomości te wpłynęły na przyszły dorobek literacki, o czym świadczą nawiązywania w utworach do tematyki biblijnej. Zainspirowany patriotycznymi ideami, zaangażował się w działalność konspiracyjną.

W roku 1845 rodzina Ujejskich zostaje właścicielem wsi Lubsza , Wyspa i Mełna. Poeta osiedla się w Lubszy. Z lat 1840 - 1845 pochodzi wczesna twórczość, zebrana w tomiku w 1848 roku Kwiaty bez woni, oraz w wydanym w 1849 zbiorku Zwiędłe liście.

W 1847 – przez Belgię – wyjechał do Paryża. W Brukseli poznał Joachima Lelewela , w Paryżu Józefa Bohdana Zaleskiego , Fryderyka Chopina , Juliusza Słowackiego . W roku 1848 uczestniczy w rewolucji lutowej w Paryżu . W maju powraca w rodzinne strony, na wieść o rewolucjach w Berlinie i Wiedniu . Bierze udział w rewolucji lwowskiej w dniach 1- 2 listopada 1848 roku.

Magistrat we Lwowie w listopadzie roku 1858 nadaje w dzierżawę poecie majątek Zubrza wraz z Sichowem i Pasiekami Miejskimi.

W 1860 roku uczestniczy w wyprawie do Jass . Powstaje Marsz polski. W 1868 za wiersze z cyklu Do Moskali, poświęconego oficerom rosyjskim, którzy popierali naród polski w dążeniach niepodległościowych, władze wytoczyły mu proces sądowy. Zostaje skazany na 8 dni aresztu i grzywną w wysokości 40 zł. Władze nakazują konfiskatę twórczości poety. Po upadku powstania styczniowego , w którym nie brał udziału, zajął się działalnością publiczną. Przeciwnik konserwatywnego stronnictwa stańczyków . Uczestniczy w uroczystościach patriotycznych, wygłaszając mowy, m.in na pogrzebie Artura Grottgera . Był posłem do Rady Państwa w Wiedniu w latach 18771878 .

W 1880 rezygnuje, z powodu złego stanu zdrowia z użytkowania majątku Zubrza, przenosząc się do Lwowa . Od 1881 osiedla się w Tomaszowcach na Podolu , majątku syna Kordiana. Ostatnie lata życia Ujejskiego związane są z Pawłowem, gdzie w roku 1883 odwiedza drugiego syna, Romana. W pogrzebie uczestniczą przedstawiciele władz krajowych, w tym Kazimierz Badeni .

Pomnik

8 grudnia 1901 przy ulicy Akademickiej we Lwowie staje pomnik Kornela Ujejskiego, autorstwa Antoniego Popiela . Po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej pomnik zostaje zdjęty, by w roku 1950 zostać przekazanym Polsce . Początkowo trafia do parku w Wilanowie , gdzie składowano odzyskane z Kresów różne monumenty, bądź tablice pamiątkowe. 27 listopada 1956 zostaje przeniesiony do Szczecina . Oficjalne odsłonięcie pomnika w Szczecinie nastąpiło jednak dopiero w pięćdziesiąt lat po jego sprowadzeniu, 9 grudnia 2006 r. Z tej okazji pomnik został odświeżony poprzez usunięcie z jego powierzchni zabrudzeń[1].

Twórczość

Kontynuator nurtu romantycznego w poezji. Jego najbardziej znanym utworem jest pieśń Z dymem pożarów , która spopularyzowana w czasie Wiosny Ludów , zwłaszcza w zaborze austriackim stała się nieoficjalnym hymnem powstania styczniowego .

Zbiory poezji

  • Maraton (1845 r.)
  • Pieśni Salomona (1846 r.)
  • Skargi Jeremiego (1847 r.)
  • Kwiaty bezwoni (1848 r.)
  • Zwiędłe liście (1849 r.)
  • Melodie biblijne (1852 r.)
  • Dla Moskali (1862 r.)
  • Tłumaczenia Szopena (1866 r.) (próba poetyckiego przełożenia muzyki)

Przypisy

  1. Magdalena Szczepkowska: Zapomniany pomnik. Odsłonięcie z półwiecznym poślizgiem, Kurier Szczeciński nr 233 (17 628) z 30 listopada 2006 r., str. 18.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kornel Ujejski":

1884 ...

Kornel Ujejski Kornel UjejskiKornel UjejskiImiona i nazwiskoKornel UjejskiData i miejsce urodzenia 12 września 1823 BeremianyData i miejsce śmierci 19 ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny autora "Trzech psalmów" – Juliusz Słowacki 1847 – Maraton, Skargi Jeremiego (poezje) – Kornel Ujejski , Król-Duch – Juliusz Słowacki , Kollokacja – Józef Korzeniowski , Lesław – ...

Żywiec ...

1941 ...

1990 ...

Uniwersytet Warszawski ...

1823 (zm. 1894 ) 30 lipca – Charles Lory , francuski geolog (zm. 1889 ) 12 września – Kornel Ujejski , polski poeta (zm. 1897 ) 28 listopada – Mikołaj Zyblikiewicz , polityk, adwokat, ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kornel Ujejski":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie