Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tarcza (uzbrojenie)

Tarcza (uzbrojenie)

tarcza rycerska z XVI w
tarcze aborygenów

Tarcza - obronna część uzbrojenia , wyrabiana z drewna, kory, wikliny lub skóry a z czasem głównie z drewna powlekanego skórą, często obijanego metalem lub skórą, później także z w całości z metalu, współcześnie także z tworzyw sztucznych. Była używana co najmniej od okresu brązu, w starożytności i w średniowieczu , tracąc na znaczeniu po wprowadzeniu broni palnej przez piechotę i jazdę , stosowana w specjalnych sytuacjach także współcześnie. Występowała w różnych kształtach i rozmiarach. Wojska rzymskie stosowały jej 3 rodzaje:

Wielkie tarcze germańskie, drewniane lub plecione z wikliny , były najczęściej czworokątne i pokryte skórą . Przypuszcza się, że kształt wczesnych tarcz miał związek z taktyką walki. Europejscy wojownicy piesi stosowali zazwyczaj tarcze okrągłe, wyposażone w umbo chroniące znajdującą się za nim dłoń[1], jeźdźcy używali raczej tarcz dłuższych, owalnych, później migdałowatych, lepiej chroniących sylwetkę konnego wojownika[2]. Znane z licznych i dość dobrze zachowanych wykopalisk tarcze skandynawskie z początków naszej ery i wczesnośredniowieczne tarcze wikińskie były zazwyczaj okrągłe, wykonane z kilku desek różnego rodzaju drewna, najczęściej wyposażone w umbo, wzmacniane drobnymi okuciami, niekiedy z okutym rantem. Niektóre egzemplarze były oklejane jednostronnie, obustronnie lub na krawędziach skórą, o średnicy od ok. 80 cm do 100 cm[3]. Tarcze wikińskie były z reguły malowane[4]. Tarcze słowiańskie z tego okresu, zwane szczytami były często tarczami jeźdźców, wydłużonymi pionowo, do formy owalu. Zabytki ikonograficzne pokazują, że stosowanie tych typów tarcz nie było regułą, m.in. pruscy wojownicy piesi na Drzwiach Gnieźnieńskich przedstawieni są z tarczami owalnymi. W XII i XIII w Zachodniej Europie popularne stają się tarcze normandzkie, spiczaste u dołu (wysokości. od ok. 120 cm do 180 cm, szerokości ok. 80 cm do 90 cm), zdobione jaskrawymi malowidłami, często o motywach fantastycznych zwierząt, znane m.in. z Kobierca królowej Matyldy . Z czasem tarcze zaczęły się zmniejszać, przybierając kształt zbliżony do trójkąta.

Od XVI wieku , wraz z rozwojem i zmianami w uzbrojeniu tarcza traciła stopniowo na znaczeniu.

Współcześnie tarcza używana jest niekiedy przez siły porządkowe: policję i milicję .

Przypisy

Zobacz też

Bibliografia

  • Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1969. 


Inne hasła zawierające informacje o "Tarcza (uzbrojenie)":

Kosynierzy ...

Armia Czerwona ...

Protonotariusz apostolski ...

Włócznia Świętego Maurycego (Kraków) ...

Bitwa pod Kłuszynem ...

Rawicz (herb szlachecki) ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

Sklepienie trójdzielne ...

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie ...

U-Boot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tarcza (uzbrojenie)":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 12) ...

041. Zurych (plansza 4) ...

137. Wiek rozwoju (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie