Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.
kanibalizm
kanibalizm - praktyka zjadania osobników własnego gatunku, dość rozpowszechniona w naturze. Występuje u owadów, pajęczaków, ryb, płazów, ptaków, a także niektórych ssaków. Może się nasilić ze względu na zbytnie zagęszczenie populacji lub w następstwie głodu. Do najbardziej znanych gatunków praktykujących kanibalizm należy modliszka.
Kanibalizm wśród ludzi
Zjawisko to spotykane jest także u ludzi – nekrofagia, ludożerstwo czyli antropofagia (gr. anthropos – człowiek, phagein – pożerać), często ma podłoże religijne.
Do najbardziej znanych przypadków kanibalizmu doszło ok. 1820 r. w Basutolandzie (obecnie Lesotho). Kiedy zapanował głód, miejscowe plemiona zaczęły polować na sąsiadów, których następnie zjadano. Ludzkie mięso tak napastnikom zasmakowało, że kanibalizm zaczęto uprawiać regularnie. Schwytanym ofiarom łamano nogi, by nie mogły uciec. W ten sposób powstało coś w rodzaju "żywej spiżarni". Za największy przysmak uchodziły dzieci i kobiety.
Do początku XX w. zwyczaj ten był praktykowany głównie u wielu ludów Afryki, Oceanii i wysp Morza Karaibskiego, wiązało się to z wiarą w przechodzenie właściwości zjadanej osoby (np. męstwa) na osobę zjadającą. We Włoszech niemal do końca renesansu, jako zwieńczenie zemsty, praktykowane było (zwykle symboliczne) zjadanie wątroby pokonanego przeciwnika oraz, po obcięciu głowy, wytaczanie całej jego krwi. Za morderstwa o podobnym charakterze można uznać także te, dokonane przez Elżbietę Batory. Według relacji Jakuba Sobieskiego obecnego w Paryżu podczas egzekucji F.Ravaillaca, wielu widzów zbierało fragmenty ciała torturowanego zamachowca, w celu konsumpcji. Makabryczną potrawą próbowano równie poczęstować polskiego magnata. Po raz ostatni wystąpił w Europie na masową skalę w latach 1932-1933 w ZSRR, podczas wielkiego głodu na Ukrainie.
Jedzenie ludzkiego mięsa może być szkodliwie dla zdrowia. Zagrożenie powodują priony, wirusopodobne białka – wywołują one choroby z grupy zakaźnych encefalopatii gąbczastych. Wśród plemion Nowej Gwinei, zwłaszcza ludu Fore, szalała choroba, zwana kuru lub "śmiejącą się śmiercią". Zarażenie prionami następowało przy rytualnym spożyciu ciał zmarłych krewnych. Fore zrezygnowali z kanibalizmu w 1957 r., lecz starsi członkowie wciąż umierają na kuru.
O kanibalizm oskarżany był dyktator Republiki Środkowoafrykańskiej Jean-Bédel Bokassa, jednak wyrokiem sądu z dnia 12 czerwca 1987, z tego zarzutu został uniewinniony.
Kanibalizm współcześnie zdarza się wśród ocalałych ofiar katastrof, np lotniczych lub morskich. Jednym z najbardziej znanych takich przypadków jest los ocalałych w katastrofie urugwajskiego samolotu (lot 571) 13 października 1972 w Andach. Katastrofę przeżyło 32 z 45 pasażerów. W obliczu śmierci głodowej część ocalałych zdecydowała się na jedzenie ciał zmarłych towarzyszy, ci którzy nie zdecydowali się na ten drastyczny wybór zmarli z głodu. Ekspedycja ratunkowa uratowała 16 osób.
Kanibalizm zdarza się współcześnie także wśród morderców, często seryjnych zabójców, mając niekiedy podłoże seksualne. Do znanych wypadków kanibalizmu o takim podłożu należy przypadek mordercy Armina Meiwesa, niemieckiego informatyka, poszukującego przez Internet młodych mężczyzn, w celu zabicia i zjedzenia. Innym głośnym przypadkiem było zamordowanie i zjedzenie człowieka przez Anthony Morleya, zwycięzcę pierwszego konkursu na najpiękniejszego geja w Wielkiej Brytanii.
Znane są także przypadki autokanibalizmu – przymuszonego lub dobrowolnego.
Inne hasła zawierające informacje o "kanibalizm":
Pstrąg potokowy
kozy itp. Przystępując do tarła nie przestaje się odżywiać, powszechny jest również kanibalizm. RozródDo tarła przystępuje jesienią podejmując krótkie (z reguły kilkukilometrowe) wędrówki tarłowe ...
Przeszczepianie narządów
Aspekty etyczne Krytyka idei transplantacjiProfesor
Bogusław Wolniewicz
określa transplantacje jako formę współczesnego
kanibalizmu
. Tak jak ludożerstwo ma na celu przeżycie kosztem konsumpcji zwłok (funkcja ...
Wielki Głód na Ukrainie
10 milionów[5] ludzi.Spis treści1 Przebieg2 Dekret o pięciu kłosach3 Torgsiny4 Paszporty5 Akty kanibalizmu6 Reakcje7 Głód w oczach polskich dyplomatów8 Współczesne postrzeganie i prawna ocena ...
Drapieżnictwo
dla drapieżnika, a niekorzystną dla ofiary; może mieć charakter międzygatunkowy lub wewnątrzgatunkowy (
kanibalizm
).Spis treści1 Strategie drapieżnictwa1.1 Mechanizmy obronne u ofiar1.2 Wybór ofiar przez drapieżników1.3 ...
Stutthof (KL)
przetrwanie i uratowanie życia spowodowały, że w Stutthofie miały miejsce nieliczne przypadki
kanibalizmu
. Była to skrajna forma zaspokojenia głodu, występująca w Stutthofie jedynie sporadycznie. ...
Józef Stalin
...
1901
Packer zostaje zwolniony z więzienia, w którym przebywał 18 lat skazany za
kanibalizm
.
10 stycznia
– pierwsze duże złoża
ropy naftowej
zostają odkryte w Beaumont ...
Homo erectus
zaczątków jakichkolwiek wierzeń i praktyk magicznych, są jednak dane[], że pitekantropy uprawiały
kanibalizm
. Niebagatelną rolę w pożywieniu Homo erectus stanowiła zwierzyna. Odkrycia wskazują na ...
Aleksander Jannaj
na kawałki, gotował w kotłach i kazał spożyć jako ofiarę. Ten akt
kanibalizmu
miał przerazić ludność i wojsko Judei. Jannaj nie był już w ...
Pomrów wielki
się rozkładającą się materią organiczną oraz grzybami. Występuje też u niego zjawisko
kanibalizmu
.Rozród. Jest jajorodny i jest
obojnakiem
. Może rozmnażać się samodzielnie, bez udziału ...
Inne lekcje zawierające informacje o "kanibalizm":
048a Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 10)
nimi przede wszystkim jeńców wojennych), w celu uzyskania przychylności bóstwa, praktykowano także kanibalizm. Szczególnie okrutne obrzędy religijne odprawiali Aztekowie.
...
|