Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Częstochowa

Częstochowa - (czeski Čenstochová, hebr. צ`נסטוחובה, niem. Tschenstochau, rus. Ченстохова) – miasto w południowej Polsce, miasto na prawach powiatu (powiat grodzki), siedziba powiatu ziemskiego częstochowskiego. Chociaż historycznie jest częścią Małopolski, to po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.

Częstochowa jest położona nad rzeką Wartą, w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Jest to 12. miasto w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni i 13. pod względem liczby ludności. W mieście znajduje się bazylika i klasztor na Jasnej Górze z uważanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej - główny ośrodek kultu maryjnego w Polsce. Z tego powodu Częstochowa uznawana jest przez wielu za duchową stolicę Polski.

Według danych z 31 grudnia 2008 miasto miało 240 612 mieszkańców.

Geografia

Częstochowa leży na północnym krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską. Terytorium miasta jest zróżnicowane geologicznie, wierzchnia część to osady polodowcowe: żwiry, piaski, gliny, zaś głębsza to wapienie z okresu górnej jury.

Miasto jest głównym ośrodkiem Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego. Częstochowa należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Inne hasła zawierające informacje o "Częstochowa":

Orlęta Lwowskie ...

Dożynki ...

List do Hebrajczyków do Hebrajczyków . W: Antoni Tronina : Do Hebrajczyków. Słowo zachęty na dni ostatnie. Częstochowa, 1998. .↑ 5,0 5,1 M. J. Uglorz, Jezus Chrystus wczoraj i ...

Kod pocztowy ...

Władysław Terlecki (pisarz) ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

1976 ...

Kaplica Wazów na Wawelu ...

Stefan Wyszyński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Częstochowa":

229. Górnictwo,kopalnictwo i przetwórstwo przemysłowe w Polsce (plansza 16) ...

117. Barokowa i sarmacka Rzeczpospolita (plansza 6) ...

104. Zróżnicowanie religijne świata (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie