Ostrołęka
Ostrołęka - miasto powiatowe w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Narwią. Ma status miasta na prawach powiatu, jest też siedzibą powiatu ziemskiego. W latach 1975-1998 stolica województwa ostrołęckiego. Posiada ważne znaczenie administracyjne dla północno-wschodniej części Polski. Dynamicznie rozwijający się ośrodek usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.
Geografia
Położenie
Ostrołęka jest położona w północno-wschodniej Polsce w Nizinie Północnomazowieckiej, na skraju Puszczy Zielonej, w środkowej części powiatu ostrołęckiego, w województwie mazowieckim. Przez miasto przepływają trzy rzeki: Narew, Omulew i Czeczotka. Nazwa miasta ściśle związana jest z topograficznymi właściwościami terenu ("ostre" łąki nad rzeką, które wiosną zalewa woda).
Struktura powierzchni
Według danych z roku 2005 Ostrołęka zajmuje obszar 29,00 km², z czego:
- użytki rolne: 32% powierzchni
- użytki leśne: 6% powierzchni
Miasto stanowi 0,08% powierzchni województwa mazowieckiego.
Demografia
Ostrołęka liczy 53 982 (grudzień 2008 r.) mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 1861,44 mieszk./km². Pod względem liczby ludności miasto zajmuje 6. miejsce w województwie i 83. w Polsce.
Gospodarka, przemysł
Najbardziej dynamiczny rozwój miasta nastąpił w XX w. Na początku tego stulecia w Ostrołęce powstał węzeł kolejowy, a w latach 50. zaczął się rozwijać przemysł. Powstały zakłady celulozowo-papiernicze i zespół elektrowni. Ostrołęka, chociaż położona wśród terenów rolniczych, jest liczącym się ośrodkiem przemysłowym. Właśnie tutaj powstaje 30% produkowanej w Polsce celulozy i opakowań z tektury falistej.
W Ostrołęce funkcjonuje 5100 przedsiębiorstw zatrudniających 20 tys. osób. Dominują małe i średnie firmy prywatne. Ostrołęka pełni rolę ważnego dla północno-wschodniego Mazowsza ośrodka administracyjnego i gospodarczego. Struktura gospodarcza miasta zdominowana jest przez przemysł drzewno-papierniczy, energetyczny, materiałów budowlanych oraz przetwórstwa rolno-spożywczego.
W ostatnich latach utworzono tzw. strefę rozwoju gospodarczego, gdzie na obszarze kilkunastu hektarów, wyposażonym w pełną infrastrukturę techniczną, stworzono dogodne warunki do prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej. W ramach strefy funkcjonuje już kilka firm, w tym Lacroix-Opakowania Sp. z o.o. z kapitałem francuskim. W wyniku otwarcia obwodnicy miasta dostępne stały się kolejne tereny inwestycyjne. Nowi inwestorzy mogą liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości.
Inne hasła zawierające informacje o "Ostrołęka":
Insurekcja kościuszkowska
...
Antoni Madaliński
...
1979
...
Stefan Wyszyński
...
Olsztyn
...
Uniwersytet Łódzki
...
Armia Krajowa
...
1831
...
Bitwa pod Ostrołęką (1831)
...
Podział administracyjny Polski 1975-1998
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Ostrołęka":
Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 15)
i roślin
2. Znaczenie gospodarcze:
– rośnie rola drewna jako surowca w przemyśle celulozowo-papierniczym (Ostrołęka, Kostrzyn)
– meblarstwo (Swarzędz)
– budownictwo
– zmniejszenie ilości stref powodziowych w rolnictwie; naturalna ...
131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 4)
...
Przemysł przetwórczy w Polsce (plansza 16)
Garwolin, Mława, Łowicz, Ostrołęka
...
|