Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Folke Bernadotte

Folke Bernadotte

Folke Bernadotte

Folke Bernadotte, hrabia Wisborg (ur. 2 stycznia 1895 – zm. 17 września 1948 ), bratanek króla Szwecji Gustawa V , od 1943 r. wiceprezes Szwedzkiego Czerwonego Krzyża, dwukrotnie organizował wymianę chorych i kalekich jeńców wojennych.

W lutym 1945 r. uczestniczył w rokowaniach na temat zwolnienia z obozu Sachsenhausen duńskich i norweskich więźniów politycznych.

Przewodniczył akcji Białe Autobusy, zorganizowanej w marcu 1945 roku. Szacuje się, że uratowano dzięki niej od zagłady 27 tysięcy Żydów.

24 kwietnia Himmler ponownie zaproponował mu pośrednictwo w negocjacjach na temat kapitulacji wojsk niemieckich na froncie zachodnim. Ceną, jaką za swój udział wyznaczył Bernadotte, było zwolnienie 20-30 tys. więźniów z obozu koncentracyjnych, w tym 5 tysięcy Polek z obozu Ravensbrück . Himmler zaakceptował to żądanie, gdyż zależało mu na poprawieniu opinii, jaką miał u aliantów , jednak do rokowań nie doszło.

Od 1946 r. Bernadotte przewodniczył Szwedzkiemu Czerwonemu Krzyżowi.

W 1948 r. uczestniczył jako mediator w rokowaniach w Palestynie między Izraelem a Palestyńczykami . W swoim pierwszym raporcie z tej misji 16 września 1948 roku, pisał by ONZ "jak najszybciej zapewniła arabskim uchodźcom prawo do powrotu do ich domów na terenie zajętym przez Żydów." Zginął następnego dnia w zamachu terrorystycznym zorganizowanym przez Stern Gang (pod przywództwem przyszłego premiera Izraela Icchaka Szamira ).

Do zamordowania Folke Bernadotte doszło w godzinach popołudniowych (kilka minut po 17.00). O okolicznościach zabójstwa można było się dowiedzieć od bezpośredniego świadka zdarzenia, szwedzkiego generała Aage Landstroma – szefa korpusu obserwatorów ONZ. Bernadotte odbył podróż do Jerozolimy aby sprawdzić warunki w nowym budynku, do którego w najbliższym czasie mieli się przenieść wysłannicy ONZ-tu, oraz spotkać się z izraelskim komendantem Jerozolimy drem Bernardem Josephem. Landstrom pisał: „w dzielnicy Qatamon zostaliśmy zatrzymani przez samochody terenowe żydowskiej armii, droga została zablokowana, zostaliśmy otoczeni przez ludzi w mundurach izraelskiej armii. Równocześnie zobaczyłem człowieka wybiegającego z dżipa. Nie przejąłem się tym za bardzo, gdyż myślałem że jest to kolejny punkt kontrolny. Jednakże on przełożył pistolet Tommy przez otwarte okno po mojej stronie samochodu i strzelał bezpośrednio w hrabiego Bernadotte i pułkownika Serota. […] Po przeanalizowaniu całego zajścia, jestem przekonany, że było to umyślne i dokładnie zaplanowane morderstwo. Miejsce gdzie samochody zostały zatrzymane zostało szczegółowo wybrane, a ludzie którzy zbliżyli się do samochodów doskonale wiedzieli nie tylko w którym samochodzie był Bernadotte, ale znali dokładna pozycje którą w nim zajmował”[1].

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Folke Bernadotte":

1977 ...

1943 ...

1946 ...

Oskar I ...

Szwecja ...

1948 I Koburg , car Bułgarii (ur. 1861 ) 17 września Ruth Benedict , amerykańska uczona, antropolog (ur. 1887 ) Folke Bernadotte , szwedzki dyplomata (ur. 1895 ) 1 października - Adolf Szyszko-Bohusz , polski architekt ...

1895 stycznia – Edgar Hoover , amerykański prawnik, dyrektor FBI (zm. 1972 ) 2 stycznia – Folke Bernadotte , szwedzki dyplomata (zm. 1948 ) 31 stycznia – Stanisław Młodożeniec , polski poeta, ...

Małgorzata II ...

Fryderyk (książę duński) ...

Fryderyk IX ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Folke Bernadotte":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie