Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Zofia Charlotta Wittelsbach

Zofia Charlotta Wittelsbach

Zofia Charlotta Wittelsbach

Sophie Charlotte Auguste (ur. 22 lutego 1847 , w Monachium przy Ludwigstrasse - zm. 4 maja 1897 , w Paryżu ) - bawarska księżniczka z młodszej linii zwanej "Herzog in Bayern", księżna Orléans-Alençon.

Rodzina

Urodziła się jako córka księcia Maksymiliana Bawarskiego , wywodzącego się z młodszej linii książęcej Wittelsbachów . Jej matka - Ludwika , księżniczka wywodząca się ze starszej linii dynastii, była córką Maksymiliana I Józefa (pierwszego króla Bawarii) oraz przyrodnią siostrą Ludwika I . Siostry Zofii, podobnie jak ona sama, zawarły doskonałe pod względem dynastycznym, choć nieszczęśliwe małżeństwa:

Małżeństwo

Księżna Zofia

Pierwotnie miała zostać żoną swojego kuzyna - Ludwika Bawarskiego , ich zaręczyny ogłoszono 22 stycznia 1867 . Jednak w październiku, po wielokrotnym zmienianiu daty ślubu, wyszła na jaw jej znajomość z fotografem Edgarem Hanfstaenglem i zaręczyny zostały zerwane. Ludwik nie mógł się poza tym zdobyć na decyzję zawarcia związku małżeńskiego, gdyż prawdopodobnie był homoseksualistą .

Jej rodzice nie zgodzili się na jej ślub z mieszczaninem, więc 19 czerwca 1868 , w Possenhofen, wyszła za Ferdynanda Orleańskiego, księcia Alençon (syna Ludwika Karola Orleańskiego , księcia Nemours, i Wiktorii Sachsen-Coburg-Kohary ). Ferdynand był wnukiem króla Francuzów - Ludwika Filipa I . Małżeństwo to od początku nie było szczęśliwe, a między parą książęcą ciągle narastały nowe konflikty. Mieli jednak dwoje dzieci:

Księżna Zofia nawiązała romans z żonatym lekarzem, co spotkało się z powszechnym oburzeniem, także ze strony rodziny. Bawarska księżniczka została za to zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, co było ówcześnie praktyką często stosowaną w stosunku do niewiernych żon. Zginęła w pożarze hali wystawowej przy Champs Elysees w Paryżu. Jej sarkofag znajduje się w kaplicy królewskiej Orleanów w Dreux .

Bibliografia

  • Cesarzowa Elżbieta, Brigitte Hermann.


Inne hasła zawierające informacje o "Zofia Charlotta Wittelsbach":

Oddychanie komórkowe ...

Tadeusz Kognowicki ...

1408 ...

1398 ...

Maria Teresa ...

1986 ...

Pałac Błękitny w Warszawie ...

1225 ...

Ludwik XVIII ...

Widmo Brockenu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zofia Charlotta Wittelsbach":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 4) ...

059. Heidelberg (plansza 10) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie